Контакт

Македонија

Наметнатото раководство на ДПМНЕ е за прифаќање на понижувачкиот договор, сметаат од Демократската фракција

Објавено пред

Премиерот Заев нема мандат, легалитет, ниту легитимитет во име на целата нација да договара промена на нашето вековно име, велат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ притоа повикувајќи се на член 119, ставови 1 и 2 од Уставот на Република Македонија, на лично дадените гаранции што Заев ги вети при добивање на мандатот за мандатар, како и на изборната програма на СДСМ.

Од Фракцијата додаваат дека со објавениот финален документ од преговорите за името Република Македонија и Македонците се клекнати на колена.

„Македонија поради личната каприциозност на нашиот премиер е доведена во ситуација земи или остави. Договорот е историски само во поглед на целосното исполнување на грчките предуслови и срамната отстапка на македонските преговарачи. Република Македонија не доби ништо, туку го задржаа она што го имаше и досега. Република Македонија и Македонците го изгубија Уставот, добивме ново име, ги поделија Македонците од Грција на грчки Македонци и словенски Македонци и со тоа ги прекинаа нивните крвни врски и потекло“, се наведува во соопштението.

Понатаму се истакнува дека прифаќањето ерга омнес и уставната ревизија е голем дипломатски успех за Грција и пораз на Македонија бидејќи тоа значи користење на новото договорено име не само во меѓународните односи, меѓународните организации, форуми и документи туку и во рамките на земјата и во сите домашни документи и исправи.

Од Фракцијата истакнуваат дека се посебно иритирани од бенигниот и нејасен став на, како што велат, наметнатото раководство на ДПМНЕ, кое, според нив, е во функција на промената на името и прифаќање на понижувачкиот договор.

„Ставот да се чека референдумот и на него да се каже ‘не’ само ја покажува мрачната договорена нечесна игра во која резултатот е однапред познат. Целта е со помош на членовите на партијата да се постигне одѕив на референдумот. И затоа членството и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не смеат да потпаднат на оваа манипулација на Мицкоски и наметнатото партиско раководство“, стои во соопштението.

Во него се упатува и апел до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со факти и аргументи да се спротивстават на најавеното гласање на договорот Заев – Ципрас во Собранието на РМ и пред неговото изгласување да си поднесат неотповиклива оставка и да побараат нови избори.

„Само на нови избори еден лидер и политичка партија може да добијат легимитет од граѓаните за промена на името. Немањето консензус за содржината на договорот го сметаме за основа да го прогласиме за нелегален и нелегитимен и во блиска иднина да бараме негово целосно поништување“, велат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ.

Македонија

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

Објавено пред

Откако полицијата ја приведе специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите на СЈО.

Според информациите, во зградата на специјалното обвинителство се врши претрес, најверојатно во канцеларијата на Јанева.

Наводно се бараат предмети кои би послужиле како доказ во истрагата за „Рекет“.

Специјалната обвинителка е осомничена во случајот и за неа неофицијално има одредени докази иако вчера се чинеше дека и покрај сè, таа нема да биде опфатена со случајот.

Иако нема информации што изјавила вчера во Обвинителството, неофицијално се дознава дека според одредени докази до кои е дојдено се укажува на неа како дел од синџирот за рекет.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Стоилковски: Доколку истрагата немала што да крие, Јанева одамна ќе беше во притвор

Објавено пред

Катица Јанева е алката без која не е можен рекетот, но и човекот што очигледно многу знае за него, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, на прес-конференција.

Тој додаде дека доколку истрагата немала што да крие, Јанева одамна ќе била во притвор, без шанси за форматирање телефони, да оди надвор од државата и потенцијално да брише докази или да влијае врз сведоци.

„Дали Јанева е привилегирана затоа што нејзиниот пад ќе значи и пад на Владата? Дали Јанева е одговорот на прашањето дали чантата со пари завршила тука на ‘Илинденска’, во зградата зад нас? Истрагата се развлекува само за да се заштити врхушката на власт. И тоа се мотивите зошто Заев е толку нервозен. А токму тоа се и мотивите и зошто се потребни брзи предвремени парламентарни избори што побргу“, рече Стоилковски.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Полицијата ја изнесе Катица Јанева од дома

Објавено пред

Полицијата ја изнесе специјалната обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во Козлe.

Во 14 часот ќе биде одржана прес-конференција во Јавното обвинителство во врска со предметот „Рекет“, каде што ќе бидат соопштени деталите.

На прес-конференцијата ќе присуствуваат јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески, првиот заменик на републичкиот јавен обвинител, Лилјана Спасоска, и основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

Откако полицијата ја приведе специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во...

Македонија45 минути

Полицијата ја изнесе Катица Јанева од дома

Полицијата ја изнесе специјалната обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во Козлe. Во 14 часот ќе биде одржана прес-конференција во...

Топ3 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион4 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет4 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија5 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион6 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија6 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech16 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија24 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија1 ден

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Досие