Контакт

Македонија

Доделени наградите на најдобрите ученици од скопските регионалните натпревари

Објавено пред

Градоначалникот Шилегов им ги додели благодарниците и наградите на најдобрите ученици на скопските регионални натпревари.

„Драги мои средношколци, ми претставува задоволство што денеска сум тука со вас и ја имам таа чест да ви ги доделам наградите кои сосема заслужено ги освоивте во рамките на проектот ‘Училиштето – место за натпревар во знаење’. Ви честитам на постигнатиот успех и ви пожелувам и понатаму во животот да постигнувате вакви успеси користејќи го вашето знаење“, рече Шилегов.

Тој додаде дека токму тоа е и целта на оваа потпрограмска активност, односно да се продлабочат знаењата на учениците во одредени научни дисциплини и поттикнување конструктивен натпревар за постигнување повисоки образовни цели.

„ Да го негувате натпреварувачкиот дух и желбата за стекнување нови знаења затоа што тоа се проверени рецепти за успех во животот“, им порача Шилегов на средношколците.

Градот Скопје обезбеди финансиска поддршка на средните училишта домаќини на регионалните натпревари, како и благодарници и парични награди на највисоко рангираните средношколци од средните училишта на подрачјето на Град Скопје и на нивните ментори.

Во текот на учебната 2018 и 2019 година реализирани се натпревари по следниве наставни предмети: математика, информатика, германски јазик, англиски јазик, хемија, географија, физика, француски јазик, биологија,филозофија и латински јазик.

Од вкупниот број учесници на сите натпревари на скопско регионално ниво, наградени се 62 ученици што имаат постигнато највисок резултат и 3 училишта за групни категории.

Македонија

Градежни работи на патот Гостивар – Маврово

Објавено пред

Виадукт трејд ДООЕЛ известува дека денеска ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат А2, патен правец Гостивар-Маврово, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај, информира АМСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Објавено пред

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште ,,Вера Јоциќ” во населбата Хиподром (Општина Гази Баба) и претставува опасност за децата кои го користат игралиштето во непосредна близина.

Загрижен родител испрати фотографија до редакцијата на ,,Макфакс”, на која се гледа дека десно од јамата има детски лулашки кои често ги користат децата од околните згради, поради што родителите стравуваат поради незаштитената јама која демне во школскиот двор кој не е затворен за употреба.

,,Училиштето се реновира ( проектот е завршен ) но оваа не безбедна јама стои вака без никаква заштитна ограда веќе неколку месеци. Иста беше ситуацијата и пред учениците да се рапyштат, кои пo завршување на часовите препипуваа преку јамата. Oва е слика од пред два дена и се гледа дека децата што живеат во близина го користат игралиштето кое што не е затворено за употреба, и во секој момент може да настане трагедија. За нештата да бидат по трагични, десно има детски лулашки (предшколска возраст). Трагедија може да настане во секој момент и лулашките не се затворени за употреба”, се вели во писмото на загрижениот родител испратено до редакцијата на ,,Макфакс”.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Објавено пред

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ќе ги започнат преговорите за членство во ЕУ, како што препорача Европската комисија на 29 мај.

Одлуката што ќе ја донесат министрите денеска потоа ќе треба да биде потврдена од страна на шефовите на држави и влади на ЕУ на Европскиот совет на 20 и 21 јуни во Брисел.

Довербата во процесот за проширување на ЕУ ќе претрпи голема штета ако веднаш не почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија, порача вчера високата претставничка на Унијата за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште ,,Вера Јоциќ” во населбата Хиподром (Општина...

Македонија1 час

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите...

Hitech2 часа

Хуавеј со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на Хуавеј, Рен Женгфеи потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари...

Крвав четврток14 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија15 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија19 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија21 час

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија21 час

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија22 часа

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски22 часа

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион24 часа

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести2 дена

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија2 дена

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт2 дена

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести2 дена

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт2 дена

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет2 дена

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ2 дена

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет2 дена

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет2 дена

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Досие