Контакт

Македонија

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Објавено пред

Денеска, околу 11.40 часот, во СВР Скопје е пријавено дека на електронските адреси на осум средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа.

dobivaj vesti na viber

Веднаш по добиената пријава, како што соопшти МВР, од полициски службеници биле преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата.

Според полицијата, во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Само партиското правосудство на СДС и ДУИ не гледа случај во скандалoт со надзорот кој го избраа Груби и Ковачевски

Објавено пред

Јавното обвинителство нека не се прави слепо при очигледен скандал со изборот на надзорот за изградбата на коридорите 8 и 10Д кој што го спроведоа Ковачевски и Груби, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Обвинителството нека не се однесува како заштитник на криминалот и веднаш да постапи, бидејќи во овој случај има толку очигледни прекршување што само партиските структури во правосудните органи не сакаат да ги видат.

Конзорциумот кој што го избраа Ковачевски и Груби наплатил 900 илјади евра за еден месец за ангажирање на само 4 лица за изготвување само на еден договор. Истите овие 4 лица дополнително ќе поделат други 300 илјади евра по истиот основ, што е огромна сума за многу побогата држава од Македонија. Во време кога во Македонија нема пари да се испечатат учебници во образованието, еден милион евра се исплатени за пишување на еден договор“, се истакнува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Дополнително , додаваат од таму и другите исплати поврзани со надзорот се енормни.

„Така цените кои се наведени за инженери и надзорници се и до 7 пати поголеми од тие кои се плаќани на други проекти. Најголем дел од овој 22 милиони евра тежок тендер ќе поминат низ фирмата Електра Солушн која до скоро се занимавала со шиење гаќи, а ќе се омрсат и компаниите Евро Консалтинг која е поврзувана со Димитријевиќ кој избега од Ерменија заради обвинение за корупција и фирмата ЕПТИСА која самата влада ја забрани за соработка и даде негативна референца.

Ковачевски и Груби сето ова свесно го организирале, но да имаше правна држава, каква што нема досега ќе се отвореше постапка и случајот ќе почнеше да се испитува. За криминалите на оваа власт ќе има одговорност, но и за оние институции кои требало тоа го спречат но молчеле“, реагираат од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Променливо облачно и студено со засилен ветер од северен правец

Објавено пред

Денеска ќе биде променливо облачно и студено со засилен до силен ветер од северен правец, (локално над 80 км/час).

dobivaj vesti na viber

Во утринските часови во југозападните делови ќе има слаби врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места во текот на денот ќе провејува слаб снег. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 6, а максималната ќе достигне од 5 до 12 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и судено со сончеви периоди. Ќе дува засилен северен ветер, кој ќе надминува брзина над 60 км/час. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 9 степени.

Во следните денови времето ќе биде стабилно со пониски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст.

Прикажи повеќе...

Македонија

Температурите во среда и четврток ќе паднат под нулата

Објавено пред

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Управата за хидрометеоролошки работи ги информираат земјоделците дека во наредните денови 29 и 30 март (среда и четврток) земјата ќе биде зафатена од ниски температури под нулата.

dobivaj vesti na viber

Минималните температури на 29 март ќе изнесуваат -5 степени во Крива Паланка, -4 во Ресен и Битола, -3 во Прилеп и Тетово, – 2 во Скопје, Струмица и Кочани, -1 во Демир Капија и Штип, додека 0 степени ќе биде минималната температура во Кавадарци. За 30 март пак минималната температура ќе изнесува -4 степени во Крива Паланка, – 3 во Битола, -2 степени во Струмица, Ресен и Тетово, а -1 во Скопје и Прилеп.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство апелира до земјоделците навремено да преземат мерки за заштита на овошните насади од измрзнување.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа13 минути

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет26 минути

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД-Објавени нови детали од нападот

Вчера три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ14 часа

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија15 часа

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...

Македонија18 часа

Во дворот со тунел во „Идризово“ шетале борци повратници, суспендирани полицајци нема – одговорност се утврдува

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца...

Македонија20 часа

Османи – Џачка: Заедно одевме рака под рака, така и ќе продолжиме – 2030 реална можност Македонија и Албанија да станат членки на ЕУ

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на средба со шефицата на дипломатијата на Албанија, Олта Џачка, истакна дека биле...

Македонија20 часа

(Видео) Уште 10 чекори до можна екстрадиција на осудените за „Диво Насеље“ во Косово, Лога не кажува дали Македонија ќе дозволи

Најмалку 10 чекори ја делат кумановската група осудена за настаните во Диво Насеље до екстрадиција во Косово, каде што бараат...

Македонија21 час

(Видео) Лазаров и Латас влегоа во судница, но се одложи рочиштето, каде што им се суди бидејќи промовирале насилство кон жени

Јутуберот Стефан Лазаров и новинарот Драган Павловиќ-Латас седнаа на обвинителна клупа поради интервјуто преку кое, според Обвинителството, се промовирало насилство...

Македонија21 час

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Да се биде подготвен да се брани безбедноста, значи да се чува мирот. Затоа, НАТО е меѓународна безбедносна организација и...

Економија21 час

Директорката на ММФ со мрачни прогнози за светската економија: „Ризикот е голем, сè е на стаклени нозе“

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупреди дека глобалната економија се соочува со ризици за финансиската стабилност...

Македонија22 часа

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија...

Македонија23 часа

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот „Вардар“ – „Пелистер“ во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“, каде што имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу...

Свет23 часа

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост во цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа23 часа

(Видео) Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка – телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет1 ден

Драматична сцена во авион во САД: патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откога сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет1 ден

Хаос на улиците во Израел: демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел, Исак Херцог, ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството по...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансира две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров,...

Домашен1 ден

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија2 дена

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт2 дена

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...