Контакт

Македонија

ДУИ: Таравари нема храброст да се извини за својата лага

Објавено пред

Три дена после кажаната голема лага во медиумите, ниту Арбен Таравари, ниту неговата партија, фракција на ДПА на Мендух Тачи, Движењето за Реформи во ДПА, и по демантирањето од Тирана и Приштина, не наоѓаат храброст и доблест да се извинат на граѓаните, на Косово и Албанија, обвини ДУИ.

„Само една изјава на бившите соработници на Мендух Тачи ја истакна на површина целата измама која тие ја претставуваат заедно со нивното незнаење и несериозност.

Таравари и поранешните сопартијци на Мендух Тачи кои создадоа фракција во ДПА, од стравот од претрпување на петтиот пораз по ред како фракција или седумнаесети како доживотни губитници од 2002 година, бараат помош и спас тропајќи на сите можни врати, и на имагинарните, затоа што немаат храброст за да се соочуваат директно.

Вие барате гласови за да уривате, а не да градите, за да поразите а не да победите, за да уништите а не да создадете, за лошо а не за добро.

Движењето за Реформи на ДПА доколку не се дистанцира и не ја осуди лагата, измамата и незнаењето на нејзиниот функционер, Арбен Таравари, тогаш е соработник во потикнување на раздор помеѓу граѓаните и оваа клевета ја пласира за да им послужи на нивниот идеолошки и коалициски партнер, слично како со таканаречената “Тиранска платформа” се вели во соопштението од ДУИ.

Македонија

Шекеринска од Охрид: Каде беа Мицковски и Дурловски кога Груевски го правеше Охрид – Лас Вегас?

Објавено пред

Заменик претседателката на СДСМ, попладнево во Охрид разговараше со охриѓани за приоритетите на СДСМ во областа на инфраструктурата и туризмот. Притоа го презентираше досега сработеното а ја претстави и изборната програма на коалицијата „Можеме“.

Таа потсети на огромната опасност со која се соочува Охрид и охридското езеро за губење на статусот во УНЕСКО.

„ Охриѓани паметат кој го доведе Охрид и охридско во опасност, паметат дека кога можевме да го изгубиме статусот на УНЕСКО, молчеа и Мицковски и Дурловски.

Тие двајца беа неми извршители на планот на нивниот ментор Груевски да го претвори Охрид во нов Лас Вегас. Денес охриѓани може да бидат мирни, нивните злодела заминаа во историјата а статусот во УНЕСКО го браниме по секоја цена. Никој не е над законот.

Тоа го покажуваме секој ден. Општината Охрид секој ден го ослободува узурпираното крајбрежје. За прв пат нашата влада го донесе планот за управување.

Според УНЕСКО, тој требало да биде донесен уште во далечната 2009. Ние ги послушаме експертите и граѓаните. Се што беше добро предложено беше прифатено. Со Албанија работиме мерките да се спроведуваат на двете страни на границата“ рече Шекеринска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски од Шуто Оризари: Со обнова доаѓаат 1.000 проекти што ќе го подобрат животот на секој сограѓанин

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес, заедно со носителот на Изборната единица 2, Владо Мисајловски, ја посети општината Шуто Оризари. При посетата Мицкоски на граѓаните им порача дека на 15 јули доаѓа обновата на Република Македонија. Со обновата доаѓаат нови 1.000 реални мерки и проекти што ќе го подобрат живеењето на граѓаните.

„Се обврзувам дека тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме за сите жители на Шуто Оризари. Да покажеме дека можело поинаку и дека овие луѓе што живеат овде го заслужуваат тоа да биде поинаку“, истакна Мисајловски.

Мисајловски додаде дека победата ќе биде убедлива ако сите граѓани излезат на избори и гласаат за обновата на Македонија. Мицкоски ги замоли граѓаните да не потпаѓаат под притисоците на власта.

„Јас верувам дека овде може да биде поинаку и ви давам збор, го имате мојот збор дека навистина во следните четири години ќе направиме преродба не само овде во Шуто Оризари, туку секаде во цела Македонија каде што живее ромскиот народ“, вети Мицкоски.

Мицкоски потсети дека власта за овие три години ништо не направи за доброто на Република Македонија. Се ветуваше сè и сешто, а од тоа донесоа само криминал, сиромаштија, рекет.

„Во онаа наша читанка што ја нарековме ‘Проект – Обнова’ ќе најдете повеќе од 1.000 проекти. Таму има проекти и за вашето Шуто Оризари, но не и само за Шуто Оризари, туку буквално за секоја педа. Повеќе од 1.000 проекти што се многу внимателно избирани. Илјада проекти што ќе го подобрат квалитетот на животот на секој наш сограѓанин и таа евидентна разлика ќе се види уште во првите 100 дена. Нема да чекаме со години, туку уште во првите 100 дена ќе се забележи таа евидентна разлика. И повисока просечна плата 25 отсто, и повисока пензија 20 отсто, и повисоки субвенции за земјоделците за 640 милиони евра, повеќе од 1.000 километри нови патишта, реконструирани патишта, локални и регионални, повеќе можности за образование за секој човек“, нагласи Мицкоски.

Мицкоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ има изготвено и преодна стратегија, во која се обезбеди студентите да не плаќаат школарина за учебната 2020/2021, можеби и за угостителите овде во Шуто Оризари ќе биде примамливо да знаат дека ќе се намали данокот на додадената вредност од 18 на 10 отсто заклучно со 2021 година. Сè што е пишано на 360 страници во програмата, буквално има за секого нешто.

„Излезете и масовно поддржете го редниот број 14, заокружете го редниот број 14 и на тој начин одлучувате за Македонија каква што сакаме да биде“, порача Мицкоски од Шуто Оризари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Силно невреме со дожд и ветер го зафати Скопје

Објавено пред

Силно невреме со поројни дождови го зафати Скопскиот Регион. Отежнат е сообраќајот и на автопатот Тетово – Скопје, а возилата се движат со 40 километри на час. Тоа создаде колони и делумно го закочи сообраќајот.

Инаку, невремето проследено со врнежи зафати и други градови во дражавата. Според метеролозите, ваквата временска нестабилност ќе се задржи до крајот на идната недела.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, грмежи, силен ветер и изолирана појава на град. Минималните температури ќе бидат во интервал од 13 до 21 степен, а максималните ќе достигнат до 33 степени.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ21 минута

Во Охридското езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело, на плажа на кеј „Македонија“. На местото...

Македонија1 час

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа2 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија3 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ3 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија5 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет6 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија6 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија6 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион7 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа7 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет7 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија8 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет8 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија9 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион9 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија20 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет23 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт23 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Досие