Контакт

Македонија

Заврши расправата по предлог-законот за ЈО

Објавено пред

Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека заврши расправата по предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето, како што додаде, ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство.

Џафери даде пауза до 22 часот, кога ќе почне 136-та седница, на чиј дневен ред се четири точки: разрешување на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, предлог-законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени, Предлог-законот за именување и дополнување на Изборниот законик по скратена постапка и предлог-законот за дополнување на Законот за лична карта во прво читање.

Џафери претходно најави дека Собранието ќе работи 24/7 се до негово распуштање.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Костадинов: Случајот со Јово Вангеловски, кој криел предмети во фиока, ја потврдува потребата од реформи во правосудството

Објавено пред

Информациите дека Јавното обвинителство отворило предмет против Јово Вангеловски заради тоа што намерно држел предмети во фиока уште еднаш ја потврдува потребата од суштинските реформи во правосудството што ги преземаме, истакна  портпаролот и пратеник на СДСМ, Костадин Костадинов.

Тој кажа дека Ванглеовски, познат во јавноста и како Јово Превара, е поранешен претседател на Врховниот суд, кум на Трајко Вељановски, кој е меѓу обвинетите за 27 април.

„Еве зошто извршителот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена го кочеа носењето на Законот за Јавно обвинителство. Ете зошто Мицкоски и неговите пајташи протестираа против правдата. Со Законот за Јавно обивнителство отворена е можноста надлежните институции да утврдат дали Вангеловски намерно криел предмети свесно и намерно ја опструирал правдата. Разликата е јасна. Додека извршителот Мицкоски го брани криминалот на неговиот шеф Груевски, СДСМ создава услови за независни институции и правда“, рече Костадинов.

Додаде дека Мицкоски може да протестира против правдата но криминалот на неговиот шеф Груевски и криминалот на неговите сопартијци нема да го одбрани.

„Следуваат реформи во судството, ќе има одговорност за сите криминали и незаконски постапки, без разлика колку и тоа да не му се допаѓа на извршителот Мицкоски“, додаде Костадинов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Повторно одложено рочиштето за „Рекет“

Објавено пред

Поради неуредна достава на поканата за сведокот Дејан Панделески, синот на газдата на Пелистерка, повторно беше одложено судењето за случајот „Рекет“.

Во 11:30 часот Апелацискиот суд треба да расправа по жалбата за мерката притвор на Бојан Јовановски – Боки 13, кој бара да биде пуштен во домашен притвор.

Рочиштето за „Рекет“ се одложува вторпат – вчера требаше да сведочи сопственикот на „Тинекс“, Владимир Тодоровиќ, кој достави потврда дека е на службен пат.

Се очекува тој во вторник да се појави пред судот кога треба да сведочи и Сергеј Варошлија, пријател на Јовановски и поранешен вработен во 1 ТВ. В среда, пак, пред судот како сведоци треба да се појават сопругот на Фросина Ременски од СДСМ, Јовче Ременски, и Дејан Панделески.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Васка Николовска-Масевска, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Одбраната на Бојан Јовановски има предложено 12 сведоци.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври лани поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милески Кичеец.

Првообвинетиот Јовановски се сомничи дека сторил кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело и за примање награда за противзаконито влијание. Второобвинетата Јанева се товари дека сторила кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување.

На првото рочиште за „Рекет“, кое се одржа на 3 декември минатата година, третообвинетиот Зоран Милески-Кичеец призна вина за делото примање награда за противзаконито влијание, по што беше осуден на три години затвор.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски со регионалниот директор на СЗО за Европа: „Ги применуваме препораките на СЗО за коронавирусот“

Објавено пред

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче, од министерката за финансии, Нина Ангеловска, и од заменик-министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, се сретна со Ханс Клуге, регионален директор на Светската здравствена организација за Европа, придружуван од претставници на СЗО и од Џихан Тавилах, шефица на канцеларијата на СЗО во Скопје.

На состанокот е разговарано за ситуацијата со коронавирусот во светот и во земјава и за механизмите за заштита што ги преземаат државите, како и за реформите во здравството, со цел здрави граѓани.

Оценето е дека нашата држава, во однос на ситуацијата со коронавирусот, покажала висока подготвеност во примената на препораките на СЗО во делот на превентивата и во реакциите за заштита и дека е успешен пример како треба да се постапува и за други земји.

На средбата се споделени најновите информации околу ситуацијата со коронавирусот и се констатирани како важни навремената информираност на граѓаните за мерките за самозаштита, доследно следење на препораките на СЗО од страна на надлежните државни институции и преземањето навремени мерки за изолација на потенцијални случаи што нашата држава го прави.

„Ги презедовме сите потребни мерки, според препораките на СЗО и сите други мерки за коишто проценивме дека се потребни, со цел пресекување на патот на вирусот. Бевме свесни за можноста за појава на вирусот и во нашата држава и поради тоа ги направивме потребните подготовки. Кризниот штаб, формиран за справување со коронавирусот, посветено ги следи новите информации и е подготвен да ги даде навреме потребните насоки за реакција“, рече премиерот Спасовски.

На средбата е разговарано и за важните реформи за здравствениот систем. Заеднички е посочена важноста од мотивирани здравствени работници кои ќе работат во својата родна земја. Нагласена е посветеноста кон здрави работници, кои на тој начин можат да бидат продуктивни и во економијата. Заеднички е изразена определба кон развивањето култура на здравје и здрав начин на живот, кон што нашата држава, како што е речено, е подготвена да работи заедно со СЗО, како земја којашто е определена кон почитување и придонес кон европските критериуми и вредности.

Во оваа насока, оценето е дека земјава е на вистинскиот пат и дека треба да продолжи со реформите што се од значење на граѓаните.

Претставниците од СЗО од Европа се тука за вториот Национален форум „Здрави мајки, здрави новороденчиња: Северна Македонија одговара на предизвиците“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија1 час

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион2 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ3 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија3 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет3 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет4 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет4 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа14 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа15 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион16 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа17 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија18 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија20 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија22 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија23 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија23 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија24 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија1 ден

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Досие