Контакт

Македонија

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Објавено пред

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“.

dobivaj vesti na viber

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година за предметот што се води во правосудниот систем на Република Северна Македонија укажува на селективност во постапката, со намера да се покаже минимален придонес кон борбата против корупцијата и да се одбегне водење постапка против домашните функционери и поранешни политичари“, се појаснува во официјалната реакција од „Транспаренси интернешнл“.

Основниот Кривичен суд во Скопје пресуди вина за обвинетите Атила Сендреј, Ролф Плат и Золтан Кишјухас во случајот „Маѓар телеком“, на кои им е пресудено во отсуство бидејќи не се достапни за органите на прогонот. Во согласност со пресудата обвинетите се огласени за виновни за кривичното дело несовесно работење во службата од чл. 353 – в. ст. 4 в. в. со ст. 3 в. в. со ст. 1 од КЗ и се осудуваат на казни затвор од 8 години за секој од обвинетите.

Воедно, со пресудата обвинетите се задолжени солидарно да ја надоместат штетата од 67.407.760 денари на оштетената Република Северна Македонија, како и судските трошоци за постапката.

Од „Транспаренси интернешнл – Македонија“ велат дека го следат овој случај уште од 2012 година по објавата на резултатите од истрагата на американската куќа „Вајт и Кејс“ поведена по укажувањата на внатрешната ревизија во „Маѓар телеком“.

„Постоеле сомневања во законитоста на склучени и исплатени договори, од кои би произлегле низа коруптивни кривични дела, предвидени со Законот за странските коруптивни постапки – Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) на САД, односно казниви според македонското и законодавствата на други држави.

Анализата на „Транспаренси интернешнл – Македонија“ покажа дека помеѓу 2000 и 2006 година мала група поранешни високи извршни лица на компанијата и на македонски филијали на компанијата одобриле трошење од речиси 24 милиони евра во повеќе од 20 сомнителни договори за консалтинг, лобирање и други договори (вклучувајќи одредени договори помеѓу компанијата и нејзини филијали, од една страна, и филијали на кипарска консалтинг-компанија, од друга).

Јавното обвинителство (ЈО) не повело постапка против организаторите на коруптивната шема и наредбодавците, туку само против извршителите. Органите во САД ги товарат токму овие лица занемарувајќи ги оние што (ако не биле тие, ќе биле некои други), само ја спровеле наредбата и формално ставиле потпис на документите.

Бројот на договори и трансакции што ги третираат органите од САД е поголем од бројот на договорите и трансакциите што ги третираат органите на прогонот во Р. Македонија.

Разлики, како што велат, постојат и во вкупната сума пари. ЈО на Р. Македонија нема поведено обвинение против правното лице, иако кривична одговорност за правните лица во нашето кривично законодавство има од 2004 година. Одговорноста за делата на неговата филијала во Република Македонија, односно „Македонски телеком“ АД Скопје, „Маѓар телеком“ непобитно ја признава во спогодбата со Министерството за правда.

„Прашањето за опфатеност на дејствата според македонското право истакнува околности поврзани со реформата во кривичното законодавство, која мора да се води со уште поголемо внимание отколку до сега:

Дејствата еднаш опишани и санкционирани според еден член од Кривичниот законик во негово подоцнежно изменување и дополнување доживеале своја разработка и биле преточени во друг член од Законикот, при што оригиналниот текст веќе не постои и според начелата на кривичното право понатаму не може успешно да се искористи во постапка против дело сторено претходно. Само за пример, делото предвидено со член 283 – создавање монополска положба и предизвикување растројство на пазарот од 14.9.2009 година се преточи во спречување, ограничување или нарушување на конкуренцијата („Службен весник на РМ“ бр. 114).

Интересот на „Транспаренси интернешнл – Македонија“ произлезе од причини што некои од овие договори се тесно поврзани со филијали на „Маѓар телеком“ во Македонија, како „Македонски телеком“ АД Скопје и „Камени Мост комуникации“ АД Скопје, а „Вајт и Кејс“ истакнуваат основан сомнеж со наводи за корумпирање функционери и челници на политички партии во Македонија од страна на раководни лица во „Македонски телекомуникации“ АД, сѐ заради стекнување погодности на пазарот на телекомуникациските услуги во 2005 и 2006 година.

„’Транспаренси интернешнл – Македонија’ има изработено информација уште во 2012 година заснована врз релевантни и јавни документи следејќи го отворањето на епилогот на истрагата за работењето на ‘Маѓар телеком’ во периодот од 2000 до 2007 година, стои во соопштението од таму“, се истакнува во реакцијата од „Транспаренси интернешнл“.

Македонија

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Објавено пред

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи такво невреме, проследено со интензивни обилни врнежи.

dobivaj vesti na viber

„Ова е елементарна непогода. Екипите се на терен – територијалната противпожарна единица, јавното комунално претпријатие, „Македонија пат“, овде е и полицијата која го регулира сообраќајот да можеме побрзо да го ставиме градот во функција и да им помогнеме на луѓето каде што треба..ги контактиравме околните општини, пумпи за испумпување се на пат, имаме организирано, знаеме каде да ги упатиме овие пумпи“ рече Трајковски и додаде дека мора брзо да интервенираат затоа што има поплавени неколку улици и домови.

Тој апелираше до граѓаните кои имаат потреба од помош да се јават на 193 во противпожарната единица, за да пријават штета.

Рече дека имаат помош од околните општини Берово, Македонска Каменица, Кавадарци, Кочани и дека е во постојана комуникација со нив.

Ги предупреди граѓаните до утре да се воздржат од пиење вода од чешма. Исто така апелираше, луѓето да не излегуваат по улиците со нивните возила, за да не прават гужва во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Објавено пред

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило страшното невреме.

dobivaj vesti na viber

Реки течат по улиците на градот. Уништена е и дел од улицата „Вера Јоциќ“. Поплавени автомобили.

Возилата на дел од улиците во Делчево не може да движат и таму сообраќајот е во застој.

Врнежите од град кои биле со големина на лешник предизвикале штети на дел од раноградинарските култури и на дел од овошните насади.

Од Општина Делчево апелираа до граѓаните да пријават евентуални штети.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) ЦУК: Големо невреме во Делчево – врнежи од дожд и град, поплавени десетина објекти

Објавено пред

Големо невреме проследено со врнежи од дожд и град попладнево го зафати Делчево.

dobivaj vesti na viber

Според информациите од ЦУК, во невремето има поплавени објекти. Во моментот на информирањето, екипите од Територијалната противпожарна единица ТППЕ Делчево во секој момент очекуваат да престане дождот за да излезат на терен и да интервенираат.

„Моментално интервенираат ТППЕ Делчево со 2 ПП возила и 5 пожарникари, додека Јавно комунално претпријатие во секој момент се очекуваа да излезат на терен и да интервенираат.

До со сега во Делчево се поплавени 10 објекти, но бројот на поплавени објекти, според информациите од терен, се очекуваа да расте“ велат од ЦУК.

Некои од граѓаните споделуваат видеа од невремето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи...

Македонија4 часа

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило...

Македонија7 часа

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат по исти цени како и македонските, не биле странци тука, вели Меџити

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија, рече министерот Меџити. „Косовските...

Македонија8 часа

Малтретирањето и тепањето во Бардовци се случувало со години, вели Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека тоа што се случи во Психијатриската болница во Бардовци, не е ништо ново...

Македонија9 часа

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување безбедносни закани. Ова се случува по информациите...

Македонија9 часа

Осуден сум без докази и штета, со пристрасност на судијата и судир на интереси во предметот, рече Јанакиески за „Топлик“

Со 18 причини ексминистерот Миле Јанакиески ја убедуваше Апелација дека не е виновен за случајот „Топлик“, каде што затезна камата...

Македонија11 часа

Меџити: Првпат утринското кафе го испив со професорот Јовев, кога министер носи одлука, таа не се преиспитува

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека...

Македонија11 часа

Македонски државјанин осуден за убиство во Швајцарија извршено пред 24 години

Маж по потекло од Македонија е осуден во швајцарскиот град Бил за убиство извршено пред 24 години. Судот го осуди ...

Македонија13 часа

(Видео) Двајцата членови го напуштија Судскиот совет: врховната судијка укажа на незаконски одлуки, Герасимовски впери прст во превирањата

На судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова им престанаа мандатите во Судскиот совет. Едногласно беше донесена одлуката од сите членови....

Европа13 часа

(Видео) Избодени тригодишни деца, напаѓачот по потекло од Сирија – детали за страшниот напад во Франција

Најмалку осум лица, меѓу кои шест мали деца, утринава се избодени со нож во близина на игралиште во југоисточна Франција....

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски бараше, Ковачевски носи документ – но, недоволен да убеди да се направат уставните измени

Резолуцијата од голема европска земја, со која ќе потврдат признавање на македонскиот јазик, идентитет и култура, е недоволна за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија14 часа

Фатен затвореник, кој од „Идризово“ побегнал пред осум години, се шетал во Аеродром

Полицијата фати затвореник, кој во 2015 година побегнал од затворот „Идризово“. Криминалецот бил најден синоќа во скопската населба Аеродром. Според...

Македонија14 часа

Заканите од кумановско Слупчане втор ден ги држат екипите на ЕВН надвор од селото во кое се краде 80 отсто од струјата на годишно ниво

Екипите на ЕВН втор ден не може да ја реконструираат дистрибутивната мрежа во село Слупчане посочувајќи дека нивните вработени добиваат...

Свет15 часа

Во поплавениот Херсон постои голема опасност од нагазни мини: „Лебдат кон градовите, не знаеме каде се“

Уривањето на големата брана во Херсон на југот на Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето нагазни мини, предупреди Меѓународниот...

Македонија15 часа

СДСМ: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени, дијалогот треба да продолжи за на крајот сите да изградиме заеднички...

Македонија16 часа

Судиите ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет

Судиите Мирјана Радевска Стефкова и Зоран Герасимовски денес ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет, а се очекува...

Македонија16 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема уставни измени без зачувани и идентитет и јазик

Понудата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната лидерска средба партијата ја коментира како победничка опција. „Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на...

Македонија16 часа

Градоначалникот на Чаир: Со промоцијата на паркот „Украина“ порачавме дека сме со ЕУ, САД и со украинскиот народ

Паркот „Украина“ вчера беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда. „Со промоцијата на паркот ‘Украина’ ја...

Македонија1 ден

„Моето место е на Кардиохирургија“, Јовев е сигурен дека Меџити ќе ја поправи грешката

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, по повикот на министерот за здравство Фатмир Меџити, да биде негов национален...

Топ1 ден

Тешка сообраќајка: камион удри во автомобил на булевар „Туристичка“ во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од...