Контакт

Македонија

Заев: Балканот се менува кон подобро место за живеење

Објавено пред

На заедничката пресконференција од Охрид, премиерот Зоран Заев истакна дека му е чест што на гости ги има лидерите на Западен Балкан.

„Како да ги мотивираме младите да останат тука, како да ги примамиме странските инвеститори, поголемо внимание. Отворена е иницијатива или акциски план којшто создава навистина поразличен Балкан од тој што го знаеме, Балкан на 21 век“ рече акедонскиот премиер по средбата во Охрид со лидерите на Албанија, Еди Рама, и на Србија, Александар Вучиќ.

„Србија, Северна Македонија и Албанија имаат иницијатива со која ги канат останатите 6 земји да пристапат. Балканот се менува, кон подобро место за живеење и позначаен фактор на цел европски континент. Акцискиот план предвидува нон-стоп работење на граници, со лична карта движење низ регионот, брзи траки на камиони, со конечна цел голема мобилност на капиталот, стоките.“, рече Заев.

На регионалната средба учествуваат и претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ и министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ имаа прес конференција.

Тема на средбата беше таканаречениот „мини шенген“ за слободно движење на луѓе, стоки, услуги и капитал како придонес на граѓаните на сите земји во регионот во постигнување на нивната заедничка крајна цел – полноправно членство во ЕУ.

Македонија

Арсовски: Членови на комисија биле менувани додека траела незаконската постапка за испорака на пасоши

Објавено пред

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ изнесе нови обвинувања за постапката за набавка и испорака на пасоши и документација за лична идентификација за периодот 2020 – 2021 година.

Од партијата велат дека МВР под водство на СДСМ под сомнителни околности и на крајно незаконски начин склучило договор за набавка и испорака на пасоши и документација за лична идентификација во вредност од над 19,5 милиони евра, а додека траела постапката, биле менувани членовите на комисијата за донесување на оваа јавна набавка.

„Комисијата брои 7 члена, од кои 1 претседател и 6 члена, и уште 7 заменик-члена, односно 1 заменик-претседател и 6 заменик-члена. Најверојатно, некои од овие членови не им биле по теркот на СДСМ и на Оливер Спасовски и, најверојатно, не сакале да замижат и да го аминуваат тековното прекршување на постапките, па така можеби досега помалку познато и нечуено, на 2 октомври 2019 година, кога веќе трае постапката за оваа јавна набавка, се менуваат 5 од 7-те члена кои се редовни и 4 од 7-те заменик-члена во комисијата. Важно е да се напомене дека комисијата е сменета во текот на постапката по истекувањето на важноста на понудата, што аналогно на тоа, наместо да се поништи целата постапка за оваа јавна набавка, таа продолжува со сега веќе нова комисија со вкупно 9 нови члена од вкупно 14, односно, како што реков, 5 нови члена кај редовните 7 и уште 4 нови члена кај замениците, кои исто така се на број 7“, рече партискиот портпарол, Димче Арсовски.

Тој нагласи дека, според нивните информации, оваа одлука не била потпишана од претседателот на комисијата и од членовите на комисијата, кои се од одделението за јавни набавки, бидејќи биле свесни за очигледното прекршување на процедурите при јавната набавка и постапката.

Арсовски и денеска го повика Јавното обвинителство сериозно да пристапи кон овој случај.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Шилегов: Нема да дозволиме на кејот повторно да никне дива населба и да стане депонија

Објавено пред

Екипите на Град Скопје во соработка со општествено одговорни компании веќе два дена темелно ги отстрануваат остатоците од дивата населба под скопското Кале, која почна да се расчистува во големата акција на администрацијата за чистење на градот во текот на минатиот месец. Градоначалникот Шилегов денеска најави засилени инспекции и казни за сопствениците на приватни имоти, кои ќе дозволат на нив да се создаваат диви населби и депонии.

„На ова место со децении имаше дива населба во која живееја бездомни лица, а која беше претрупана со отпад и беше извор на аерозагадување. Во текот на овој месец успеавме да не дозволиме на ова место повторно да се населат бездомни лица, кои се згрижени во капацитетите на Министерството за труд и социјална политика. Од вчера заедно со општествено одговорните градежни фирми, кои соработуваат со Град Скопје, на моја молба почна целосно и темелно расчистување на оваа локација. Досега во текот на овие два дена имаме подигнато над 500 кубни метри смет. Јас очекувам дека во наредните десетина дена ќе завршиме со расчистување на овој терен. Интересно е што ова место што го чистиме е всушност приватна сопственост и целиот овој потег на левата страна на Вардар, почнувајќи од хотелот „Александар палас“ па сè до мостот „Гоце Делчев“, е поранешно државно земјиште кое им е продадено на приватни физички и правни лица. Ова е последен пат Град Скопје овде да интервенира. Кога ќе ја доведеме состојбата во ред, ќе ги задолжиме сопствениците на одржување и ќе бидеме ригорозни во изрекување казни ако не ја одржуваат сопственоста чиста. Сите сопственици се писмено известени, а ја користам и оваа можност јавно да ги известам за да немаме недоразбирања. Навистина не мислам дека треба да правиме компромис, доколку некој го купил ова земјиште, тој треба и да го одржува и да не дозволува на него да се случуваат вакви работи“, рече Шилегов.

Тој упати благодарност до сите општествено одговорни компании што се вклучија во оваа акција за расчистување и изрази уверување дека сликите што ги гледавме во минатото повеќе во овој град нема да се повторуваат.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Џеладини: Почна второто полугодие со старите проблеми

Објавено пред

Наместо создавање услови за реформи во образованието, оваа Влада продолжува со стариот начин на владеење, каде што сè уште сме соочени со недостиг на средства, учебници и екстремна политизација на образованието, дури и кршење на законите од областа на образованието, обвини Шенаси Џеладини од Беса.

Почна второто полугодие и, за жал, почнуваме со старите проблеми. Законот за основното образование е прекршен кога албанските деца остануваат без образование на албански јазик. Незаконски формирани паралелки со албански наставен јазик, каде што се надминува законскиот број од 34 ученици. Директорите на училиштата незаконски се назначени и разрешени. Незаконски се склучуваат договори од 5 милиони евра за учебници (заклучно со септември 2018 година), кои не ги дадоа очекуваните резултати. Во многу основни и средни училишта учениците учат со стари учебници или воопшто ги немаат. Учениците незаконски користат учебници од 2011 година.

Манипулациите и неспособноста на Министерството за образование се видливи во многу други случаи.

1. Случајот во Куманово со двете албански средни училишта, каде што беше ветено дека до 2016 година една од училишните згради ќе биде преместена во посоодветен објект;
Овие училишта немаат дури и минимални услови за развој на теоретски и практични часови.

2. Во случајот со албански ученици во Идризово и Велес, кои ги немаат потребните услови да учат албански, а за сето ова до денес нема решение.
3. И понатаму продолжуваат празните ветувања за изградба на објект на основното училиште во Мала Речица.

Бидејќи не сте дале ниту правна ниту морална одговорност за вашите неуспеси, оваа одговорност ќе ја дадете по 12 април кога Движењето Беса како дел од владиното мнозинство ќе биде уште поцврсто посветено на владеењето на правото за подобрување на состојбата во образованието, особено во нејзината деполитизација и развој како во европските земји и со развиена демократија“, порачаа Џеладини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија2 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија3 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија3 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет4 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет5 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет6 часа

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија6 часа

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион6 часа

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава9 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија19 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија22 часа

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија23 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија1 ден

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија1 ден

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет1 ден

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија1 ден

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ1 ден

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Досие