Контакт

Македонија

(Видео) Заев го повика Мицкоски да учествуваат во кампањата за референдумот

Објавено пред

Коалиција од стотина партии, здруженија на граѓани, невладини и независни пратеници ќе ја водат кампањата „Излези ‘за’ европска Македонија“, чиј почеток официјално го означи премиерот Зоран Заев. Тој во својот говор потсети на референдумот од 1991 година и порача дека и со овој референдум се потврди независноста на државата.

„Постои една директна линија што ги поврзува 8 септмеври 1991 година и 30 септември 2018 година. Тоа се два големи настана и чекори што ги преземаме како одговорни граѓани со кои ја обезбедуваме иднината на земјата. Ова е уште еден референдум за зацрстување и потврдување на нашата независност со што ќе добиеме сигурна перспектива како членки на НАТО и ЕУ“, рече премиерот.

Според него, значајно е што овој нов референдум за иднината на Македонија ќе се оствари со консензус. „Сите граѓани ќе бидат заедно за европска Македонија, време е земјава да тргне уште побргу по вистинскиот пат кој е над дневните расправии, политиката и жестоките полемики во општеството. Исправени сме пред прашање што е поголемо и поважно од сите политички партии – иднината на нашите деца е поважна од сите политички партии заедно. Ова е историска шанса за иднината, ни помага да се обединиме и да тргнеме заедно на последната етапа, марш кон Европа“, вели Заев истакнувајќи дека коалицијата е отворена за сите што сакаат да им се придружат.

Тој упати повторно повик кон опозицијата да бидат единствени кон ова прашање. „Убеден сум дека ВМРО-ДПМНЕ има силни причини да се приклучи, таа е за европска Македонија. Критикувајте нè за договорот со Грција, но не пропуштајте ја оваа шанса Македонија да стане дел од ЕУ и НАТО. Отсекогаш сум ја поздравувал конструктивната критика, но за иднината на Македонија мораме сите да бидеме едногласни“, рече Заев.

Тој ги повика Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат во позитивна кампања за референдумот бидејќи иднината на Македонија е над дневната политика.

Заев најави дека почнуваат кампања со која ќе ги информираат граѓаните за придобивките од влезот во ЕУ и НАТО, но и да ги објаснат придобивките од договорот со Грција.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, порача дека референдумот на 30 септември е референдум за влез во НАТО и ЕУ, за една подемократска Македонија и за борба против корупцијата и криминалот.

„Во континутитет сме посветени да го исполниме барањето на речиси 90 отсто од граѓаните за целосна интеграција во ЕУ и НАТО како заокружување на многуте напори направени во текот на годините. Затоа, на 30 септември има само две опциии – ‘за’ или ‘против’ европска Македонија. Нема место за калкулации и противење, сите од власта и од опозицијата треба да му се приклучиме на карванот за подобра иднина“, рече Ахмети.

Македонија

Ќосето до Ѓорчев: Требаше досега да ги посетиш фамилиите на затворените за 27, а не откако најави кандидатура за претседател

Објавено пред

Горан Ангелов-Ќосето обвинет за случувањата од „крвавиот четврток“ преку социјалните мрежи му се обрати на пратеникот Влатко Ѓорчев, велејќи дека досега требало да ги посети семејствата на затворените за случувањата од 27 април, а не откако најави кандидатура за претседател.

„Влатко, да најдеше минута време да ги посетеше фамилиите на затворените од 27. И тие луѓе имаат деца, не чуваат мачиња, знае тој како е, има четири. 15 месеци никој не собра храброст да посети ниту едно дете од гореспоменатите семејства, сега ќе барал гласови и ќе посетел секого“, напиша Ангелов на својот „Фејсбук“ профил.

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ вчера ја извести јавноста дека ќе се кандидира за претседател на Република Македонија велејќи дека ќе го посети секој град и село во предизборната кампања.

Ангелов пак останува на обвинителната клупа за „крвавиот четврток“ откако Апелациониот суд ја одби неговата жалба на одлуката на Кривичниот суд да не биде амнестиран за случувањата од 27 април во Собранието на РМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Агенцијата за медиуми го испитува сопствеништвото на 1ТВ

Објавено пред

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми поведува постапка против 1 ТВ поради наводно скриено сопствеништво. На утрешната седница на дневен ред е ставено разгледување на предлог-одлука за поведување постапка за утврдување постоење повреда на член 34 кај 1 ТВ ДООЕЛ Скопје. Постапката се поведува бидејќи Бојан Јовановски, во јавноста познат како Боки 13, на јавните настапи се претставува како сопственик на телевизијата иако формално-правно не е.

Членот 34 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиуми забранува таен содружник, односно „радиодифузер не може да има таен содружник кој учествува со паричен или непаричен влог во радиодифузер“. Доколку се утврди дека еден медиум има таен содружник, АВМУ може да ја одземе лиценцата за работа на медиумот.

Сопственик на 1 ТВ, според податоците од Централниот регистар е фирмата БМЈ Медиа Груп, а директори се Јасна Мандиќ и Јасна Ерцеговиќ.

Како сопственици на БМЈ Медиа Груп, пак, повторно се јавуваат Јасна Мандиќ и Јасна Ерцеговиќ, но и таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, кој воедно е и директор на фирмата. Името на Боки 13 не фигурира никаде во официјалните документи, а тој во интервјуата што ги дава на телевизијата, се претставува како нејзин газда.

БМЈ Медиа Груп и 1ТВ имаат седиште на иста адреса, Скупи 3/17.

1ТВ беше основана на 28 март минатата година. Иако во програмата телевизијата се најавува како најгледана, официјалните податоци говорат дека таа кон почетокот на месецов имала гледаност од 1 до 2 проценти, во зависност од денот. Колку за споредба, телевизија Сител во истиот период имала гледаност од 18 до 23 проценти и таа е на врвот по гледаност.

Во моментов телевизијата ја следи скандалот со емисијата „Македонски инсајдер“, за која бизнисменот Зоран Азманов обвини дека бил рекетиран, Бојан Јовановски ги демантираше обвинувањата, а во меѓувреме се јави и српскиот „Инсајдер“, од каде најавија тужба бидејќи 1ТВ го користела нивното лого, а не поседувала лиценца за да го користи форматот на телевизијата. Емисијата „Македонски инсајдер“ засега е на ниво на најави.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богдановиќ донираше книги и порача дека во Центар нема да се затвораат читалници

Објавено пред

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, ја посети читалницата „Славко Јаневски“, каде што донираше околу 100 нови книги.

„Сакам уште еднаш да потенцирам дека читалниците не ги затвораме, како што имаше шпекулации во јавноста. Општина Центар не само што ќе продолжи финансиски да ги поддржува, туку и понатаму ќе работиме на збогатување на книжевниот фонд“, изјави Богдановиќ.

Како што нагласуваат од оваа скопска општина, со над 8 000 наслови, двете читалници, „Славко Јаневски“ и „Ацо Шопов“, се од големо значење за жителите на Центар, особено за младите кои секојдневно ги користат овие простори. Покрај тоа, во читалниците редовно се одржуваат изложби, промоции на книги и останати културни настани.

Богдановиќ денешната пригода ја искористи и за да подели нови членски карти од читалниците на дел од учениците од училиштето „Гоце Делчев“ за тие и во иднина ги користат нивните услуги.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Ќосето до Ѓорчев: Требаше досега да ги посетиш фамилиите на затворените за 27, а не откако најави кандидатура за претседател

Горан Ангелов-Ќосето обвинет за случувањата од „крвавиот четврток“ преку социјалните мрежи му се обрати на пратеникот Влатко Ѓорчев, велејќи дека...

Македонија3 минути

Агенцијата за медиуми го испитува сопствеништвото на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми поведува постапка против 1 ТВ поради наводно скриено сопствеништво. На утрешната седница на дневен...

Македонија56 минути

СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор на Камчев и Мијалков

За сите осомничени во истрагата ,,Империја”, СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор бидејќи сè уште постојат причините за...

Македонија2 часа

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската радио-телевизија каде што се сместени и...

Регион3 часа

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се...

Македонија3 часа

(Видео) Закани до обвинителите на СЈО: „Фатиме е наша, а на тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата“

Во кривичниот суд во Скопје повторно се одложи рочиштето за предметот на СЈО „Титанк 3“, во кој обвинети се Ејуп...

Македонија3 часа

Мијалков на 31 јануари ќе го испрашува свиркачот Лазаревски

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, кое се однесува на незаконското следење на комуникации, е одложено за 31 јануари. Свиркачот Ѓорги Лазаревски...

Македонија5 часа

Каракамишева: Венециската комисија поради притисоците испрати писмо до Османи и Заев

Венециската комисија испратила писмо до Кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и до премиерот Зоран Заев во кое се...

Свет5 часа

Кинески воени авиони ,,покажувале сила” летајќи во близина на Тајван

Кинески воен авион „сухој Су-30“и транспортен авион „шансји Ј-8“ на Ослободителната војска на Кина (ПЛА) прелетале над каналот Баши меѓу...

Македонија5 часа

На 12 март одново ќе почне судењето за набавката на 300 полициски „шкоди“

На 12 март, во 10 часот, во кривичниот суд во Скопје одново ќе почне судењето за предметот „Триста“ на СЈО,...

Свет5 часа

Најмалку 5 мртви во заложничката криза во банка на Флорида

Вооружен напаѓач упаднал во банка во Флорида и се забарикадирал внатре, а потоа се јавил на бројот за итни случаи...

Свет6 часа

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, одби да ги повлече американските дипломати од Каракас тврдејќи дека владата што ги прекинала дипломатските...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи21 час

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија22 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања1 ден

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија1 ден

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија1 ден

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет1 ден

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија1 ден

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Досие