Контакт

Македонија

(Видео) Заев го пречека косовскиот претседател Хашим Тачи

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев оствари тет-а-тет средба со претседателот на Косово, Хашим Тачи, кој пристигна во посета на земјава. Во Владата се одржува и билатернална средба помеѓу делегациите на двете влади.

Од Владата нè информираа за што ќе се разговара на средбата.

По завршувањето, следува и прес-конференција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

40 милиони евра отштета бара Цаноски за уривањето на „Космос“

Објавено пред

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, „ТНТ“ за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски најави дека ќе бара отштета од 40 милиони евра, колку што ги проценил неговите загуби од уривањето на станбено-деловниот комплекс.

Цаоноски рече дека нивната штета била утврдена според неколку вештачења. Случајот е во доказна и постапка и денешното рочиште продолжи со читање на доказите на сведоците Мери Станчевска, која е недостапна, како и од Трајко Трпевски кој починал во јули лани.

Исказите од двајцата сведоци се однесуваат на уривањето на „Космос“, оти тие биле сопственици и вработени во дел од фирмите кои го уривале објектот.

Обвинети за овој случај се експремиерот Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, и уште 4 други лица.

Според обвинението на СЈО, обвинетите во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николоски: Вице Заев црвенеел и се потел од мојата изјава

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, по денешното подготвително судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од братот на премиерот, Вице Заев, рече дека станува збор за бесмислен предмет и за политички притисок.

„Вице Заев ме тужи за нарушени чест и углед. Како што видовте внатре, тој денеска не се појави на подготвителното рочиште. Испрати адвокат. Јас решив  да се бранам самиот зашто сметам дека немам потреба од адвокат и од правна помош“, рече Николоски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека пораката на „главниот бизнис-фактор“ до сите бизнисмени во државата е да размислат дека ако може главниот бизнис фактор во државата да го тужи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, што може да им се случи нив.

Николоски рече дека верува во правниот систем на државата и очекува судот да го отфрли тужбеното барање на Вице Заев.

Одговарајќи на новинарско прашање, потпретседателот на опозициската партија рече дека ќе го прашал Вице Заев на следното рочиште кое ќе се одржи на 26 февруари, за симптомите кои ги навел во тужбеното барање дека му се јавиле како резултат на неговата изјава.

Николоски рече: „Пишува дека господинот чувствувал од изјавата вознемиреност, главоболки и имал вегетативна симптоматологија во вид на потење и црвенило на лицето, па би сакал да го прашам на кој начин дошол до тие заклучоци“.

Тoј пред новинарите изјави дека што го кажал го кажал како претседател на опозициската партија.

Причината за тужбата е поради тоа што Николоски во телефонско интервју за една телевизија, рекол дека Вице Заев и неговото семејство ги добива сите главни бизниси во државата.

На следното рочиште на 26 февруари, ќе биде распрашан братот на премиерот. Вредноста на спорот е 30 илјади денари.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицевски: Законот за јазици ќе ја чини државата и граѓаните, време, место, човечки ресурси и пари

Објавено пред

Законот за двојазичност кој беше неуставно и незаконски потпишан од страна на Талат Џафери и објавен во службен весник е на штета на Република Македонија и кохезијата во општеството, истакна Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Членовите од 1 до 14, како и членовите 16, 17, 22, 23 и 24 се во спротивност со Амандманот V од Уставот на Република Македонија, додека членовите 8, 9, 51, 52, 54 и 108 се во спротивност на Амандманот VIII од Уставот на Република Македонија, тоа беше нотирано од страна на претседателот на државата, но и од други еминентни правници.

Целата процедура низ која власта го туркаше законот за двојазичност е нелегитимна. Власта го злоупотреби европското знаменце и под превезот на реформски закон од значење за нашиот влез во Унијата донесе неуставен закон, кој во општеството ќе креира правен хаос и конфузија“ вели Мицевски.

Според него, Законот за двојазичност е донесен без поширок политички и општествен дијалог. Спротивно на препораките на правната фела и општата јавност, вели Мицевски, власта го истурка законот за двојазичност кој ќе креира целосен паралелизам во сите државни институции, како на централно, така и на локално ниво.

„Овој закон ќе ги блокира институциите, кои наместо да си работат работата ќе треба да преведуваат и одржуваат двојни архиви, што ќе ја чини државата и граѓаните, време, место, човечки ресурси и пари. ВМРО – ДПМНЕ ги повикува сите институции на централно и локално ниво да го игнорираат и бојкотираат операционализирањето на овој неуставен и штетен закон. Доколку одговорните во институциите се соочат со какви било проблеми или закани, ВМРО – ДПМНЕ и правната комисија им стојат на располагање за правна или било каква друга помош“ рече Мицевски.

Потребни се итни и неодложни вонредни парламентарни избори заедно со претседателските во април. Време е господа од СДСМ да се охрабрите и да излезете очи во очи со народот, порача Мицевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

40 милиони евра отштета бара Цаноски за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, „ТНТ“ за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија1 час

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија2 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион3 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести3 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија3 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет4 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет4 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет5 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет5 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион16 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион17 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет18 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања21 час

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура22 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија23 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија23 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести24 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие