Контакт

Македонија

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Објавено пред

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска со состанокот на Европскиот совет наредната недела, кога ќе се одлучува за почеток на преговорите со Европската Унија.

Премиерот Зоран Заев од граѓанската трибина „На прав пат“ во Куманово изјави дека нема држава што има сработено колку ние што направивме за преговори за членство во Европската Унија. Заев порача дека државата и граѓаните со право очекуваат почеток на преговорите со ЕУ и тоа да биде објавено веќе наредната недела.

„Сработивме се што беше потребно и со право за неколку денови очекуваме почеток на преговори со ЕУ. Знам дека нема друга земја која како кандидатка за членство, сработела онолку колку што ние како држава среаботевме за сите 15 години колку што сме земја кандидат, но особено во последните 2 години“ порача претседателот на СДСМ и премиер Заев, додавајќи дека веќе е извесно дека Република Северна Македонја е 30 земја членка на НАТО Алијансата.

Од друга страна, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека не верува оти земјава ќе добие датум за отпочнување на преговори со Европската Унија. Тој рече дека датумот ќе биде исклучително условен, а според вестите што ги има, можно е таков датум и да нема.

„Нашите партнери гледаат дека во нашава земја владејат арамилакот и пустошот. Токму од тие причини, датумот не само што може да биде условен, туку и одложен за други времиња“, Мицкоски кој денеска оствари средба со граѓани во Карпош, како дел од караванот „Обнова на Македонија“.

Македонија

Попот е задоволен од пресудата за таткото на Боки 13

Објавено пред

Попот Виктор Стојчев, кој е оштетен во предметот, каде што таткото на Бојан Јовановски, Боки 13, Миле Јовановски беше осуден на казна затвор во траење од шест месеца, рече дека нема да ја коментира пресудата, но дека правдата е задоволена.

„Правдата е задоволена. Сторителот ќе биде казнет. Пресудата не би ја коментирал”, рече Стојчев, кој ќе бара отштета во граѓанска постапка од татко му на Боки 13.

Попот кажа дека неговото семејство три години било под стрес и закани од семејството Јовановски и им се заблагодари на медиумите за интересот.

Судијката Александра Ристеска го осуди Јовановски бидејќи со умисла тешко телесно го повредил попот Виктор Стојчев на 7 јануари, за Божик 2017 година. Одбраната има право на жалба до Апелациониот суд. Јовановски денеска не дојде да ја чуе пресудата.

Според обвинението, Миле Јовановски на Божик, го нападнал попот Виктор Стојчев. Расправијата за паркинг, почнала кога попот обидувајќи се да го паркира џипот, но не можел да влезе во дворот, бидејќи возилото на Јовановски било паркирано пред влезот.

Татко му на Боки првин почнал да го удира попот со тупаници, а потоа продолжил да го удира надвор од возилото. Јовановски тврдеше дека бил испровоциран од попот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дескоска се сретна со еврокомесарката за правда: Позитивна одлука за почеток на преговори ќе го приближи Западен Балкан кон ЕУ

Објавено пред

Министерката за правда, Рената Дескоска, се сретна со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост, Вера Јурова, со којашто разговараше за реформските процеси што се одвиваат во нашата држава.

На средбата министерката Дескоска изрази жалење за недонесувањето одлука за отворање на преговорите со Република Северна Македонија и покрај тоа што препораките на ЕУ коишто стоеја пред нас беа исполнети.

Дескоска потенцираше дека, сепак, таквата одлука не го стопираше процесот на реформи во нашата држава, кој пред сè се одвива поради интересот на нашите граѓани. Министерката за правда истакна очекување дека ЕУ ќе ја преиспита својата одлука за отворање на преговорите и напомена дека тоа ќе биде одлука со која ќе го приближи Западен Балкан кон ЕУ, се вели во соопштението.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

„Советот на амбасадори“ повика изборите да се одржат на лето или кон крајот на 2020 година

Објавено пред

Здружението за меѓународна политика „Совет на амбасадори“ им се заблагодарува на европските лидери и на комесарите на иституциите на Европска Унија за нивната реална и морална политичка поддршка на Република Северна Македонија во нејзиниот долг пат кон зачленување во ЕУ. Таа поддршка, како што велат, посебно беше важна по одлуката на Европскиот совет во октомври на земјата да не ѝ се додели датум за преговори.

„Совет на амбасадори“ од голема важност ја смета готовноста на земјите членки на Унијата (изразена во non paper на Франција) да ја реафирмираат уште еднаш европската перспектива на земјите на Западен Балкан со убедување дека само со нивното приближување кон ЕУ тие земји ќе можат да ги консолидираат нивните држави засновани врз принципите на правото и на правната држава, на нивниот економски и социјален развој. Со таа политика ќе се отворат реални перспективи за подобра иднина за младите и конечно помирувањето на народите во регионот.

„Совет на амбасадори“ високо го цени тоа што сите политички партии во нашата земја во нивните политички програми како примарна цел зацртале да ги поддржуваат и афирмираат евро-атлантските интеграции, што како резултат даде земјата наскоро да добие статус на полноправна членка на НАТО. Меѓутоа, сите сме свесни дека паралелно со тоа треба да продолжат и процесите на заокружување на реформите барани од Европската комисија со усвојувањето на новите правила и критериуми за полноправно членство во ЕУ“ се вели во извештајот.

Тргнувајќи од тоа, „Совет на амбасадори“ ги повикува лидерите на политичките партии претставени во Собранието, и согласно тежината на нивната политичка одговорност, час побргу да ги заменат нивните теснопартиски интереси со државните интереси и да ја поместат одлуката за оддржување на предвремени парламентарни избори до почетокот на летото или, пак, изборите да се одржат, во нивниот редовен термин на крајот на 2020 година.

Со таков потег, според „Советот на амбасадори“, политичките партии претставени во Собранието, Владата и другите институции тоа време наместо да одржуваат предизборни митинзи и изборни активности би се фокусирале на исполнување на евроинтеграциската агенда на земјата и на неопходните реформи во изборната регулатива согласно препораките на ОБСЕ-ОДИХР и барањата на малите партии и граѓаните. Овој вистински чекор секако ќе биде поздравен особено од деловните луѓе кои ќе се насочат кон исполнување на од порано потцртаните бизнис-планови за идната година.

„Совет на амбасадори“ смета дека лидерите на политичките партии се свесни дека предизборниот и изборниот процес во секоја земја времено ги прави неефикасни институциите на државата, сè до нивно потполно парализирање. Оттаму се убедени дека лидерите на политичките партии ќе го искористат овој единствен моментум, на земјата, на нејзините граѓани и на младите на Република Северна Македонија, да им обезбедат европска перспектива и европски стандарди за нивен сестран просперитет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија50 минути

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија1 час

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија2 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет3 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет4 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија5 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија6 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија16 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет16 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа17 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет19 часа

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија21 час

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет22 часа

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет23 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија24 часа

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа1 ден

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија1 ден

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа2 дена

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Досие