Контакт

Македонија

Заев: Посакувам консензуален кандидат за претседател

Објавено пред

Посакувам консензуален кандидат за претседател, изјави премиерот Зоран Заев. Одговарајќи на новинарско прашање, тој рече дека претседателот треба да биде татко на нацијата зад кој ќе застанат сите.

Заев посочи дека досега не е отворен процес во врска со утврдувањето на кандидат за претседателските избори, со оглед на тоа што во парламентот се води постапката за уставните измени, но, како што најави, по завршувањето на оваа постапка веднаш ќе биде отворена дебатата. Премиерот додаде дека ќе се обидат да изнајдат кандидат кој ќе биде прифатлив за сите граѓани на Република Македонија.

Претходно денеска, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ објави јавен повик за пријавување кандидати за претседател на државата за изборите што ќе се одржат во април годинава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, предупредуваат од АМСМ

Објавено пред

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози, предупредуваат од АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Забраната за ТТВ на патниот правец Р1209 Тетово – Попова Шапка е укината.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре без струја дел од Аеродром, а в сабота дел од Илинден

Објавено пред

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија утре ќе останат следните корисници:

– од 8 до 13 часот корисниците на дел од улицата Мите Богоевски (општина Аеродром);

– од 10 до 14.30 часот корисниците на дел од с. Горно Лисиче (општина Аеродром).

А в сабота од 8 до 14 часот, без струја ќе бидат корисниците од дел од населбата Илинден, поточно улиците бр. 32 и бр. 34 и објектите во околината на хотелот „Белви“ (пштина Илинден).

Прикажи повеќе...

Македонија

Овој викенд почнува новогодишниот базар во „Скопје сити мол“

Објавено пред

Конечно, дојде месецот во кој сѐ што сакаме е забава, подароци, убави мигови со саканите и спомени што засекогаш ќе ги чуваме. Дојде декември и го означи почетокот на празниците!

Празничните базари ги привлекуваат своите посетители со интересни содржини и весела празнична атмосфера, а оваа година во Скопје се случува една нова приказна. Со почеток во сабота, на 4 декември, ќе блесне новата, голема елка во Skopje City Mall, што ќе го означи почетокот на нашиот празничен, новогодишен базар. По овој повод Ве покануваме сите на официјално отворање на Новогодишниот базар, оваа сабота од 19:00 часот и свечено палење на новогодишната елка.

Истата вечер од 20:00 часот настап ќе има нашата прекрасна Тамара Тодевска, која ќе создаде вистинска празнична атмосфера. Со тоа, вистински ќе зачекориме во декември, месец на големиот Новогодишен базар во Skopje City Mall, месецот на убаво расположение, добра музика, вкусна храна, греано вино, моменти на смеа и забава, празнично дарување и создавање сеќавања. Следниот ден, во недела, продолжуваме со забава, преку ден со детска програма како и со вечерна програма со Саут Парк од 18:00 часот.

17:00 DJ Skopje City Mall

19:00 Официјално отворање на базарот

19:15 Музичкиот перформанс “Писмото од Дедо Мраз”; танцов перфоманс и хорска изведба

20:00 Свечено палење на елка

20:15 Тамара Тодевска концерт

Секој ден, од 4 до 31 декември 2021 г., посетителите на Новогодишниот базар во и пред Skopje City Mall, ќе уживаат во различни музички, книжевни, забавни, гастрономски и куп други содржини и изненадувања, кои ќе ги задоволат барањата и вкусовите на сите посетители, од најмали до најголеми од 7 до 77 години.

МУЗИЧКА ПРОГРАМА

Од Тамара и Нокаут до Band Off, од Дац и Митевски до Дарио, од Лозано до Саут Парк и Џанкјард, Камерен орекстари и уште многу други, очекувајте ги најголемите, најпрогресивните и најзабавните музички имиња од македонската сцена на Новогодишниот базар во Skopje City Mall

· Понеделник – Електро музика

· Вторник – Хип-хоп ден

· Среда – Cover бендови

· Четврток – Камерен оркестар на Битола ( Рок Симфони; Поп Симфони; James Bond; Електро Симфони )

· Петок – Настапи на македонски музички ѕвезди

· Сабота – Комерцијална вечер

· Недела – Урбани cover бендови

* музичката програма почнува од 20:00 часот (освен недела од 18:00 часот)

** секој ден од 17:00 – 20:00 часот резидент диџеј

ДЕТСКА ПРОГРАМА

Секоја Среда од 08.12.21

19:00 Читање новогодишни приказни / II кат Skopje City Mall

Секоја Сабота од 11.12.21

11:30 Новогодишна претстава / Cineplexx (со претходно подигнување на карти на инфо пулт, од петок до недела)

13:00 театарска претстава / Новогодишен базар пред Skopje City Mall

18:00 Читање новогодишни приказни / II кат Skopje City Mall

Секоја Недела од 05.12.21

11:30 Новогодишна претстава / Cineplexx (со претходно подигнување на карти на инфо пулт, од петок до недела)

13:00 Златно славејче / Новогодишен базар пред Skopje City Mall

14:00 Театарска претстава / Новогодишен базар пред Skopje City Mall

18:00 Читање новогодишни приказни / II кат Skopje City Mall (Од 12.12.21)

Овие празници, не плашете се да сонувате, бидејќи желбите навистина се остваруваат! Дојдете на Новогодишниот базар во Skopje City Mall и заедно, пред најубавата елка во Скопје, да посакаме Новата 2022 година да биде посреќна, повесела и поубава.

Се гледаме во Skopje City Mall!

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија4 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија4 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа6 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија7 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија9 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа9 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија10 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет11 час

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија1 ден

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија1 ден

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија1 ден

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет1 ден

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија1 ден

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија1 ден

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 ден

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 ден

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Досие