Контакт

Македонија

Зајакнати контроли за да се спречат опожарувања на депонијата „Доброшинци“ кај Струмица

Објавено пред

Државниот инспекторат за животна средина спроведе вонреден инспекциски надзор на депонија лоцирана во близина на селото Добрашинци, што се користи за отстранување на отпадот од Струмица. Депонијата во моментот на надзорот не беше опожарена, но граѓаните од околината се жалат дека таа често гори.

„Областа зафатена со депонирање има површина од 12 хектари и таа е оградена. Има можност за неовластен пристап, што повремено се злоупотребува за потпалување на депонијата. Поради високите температури, се јавува и самозапалување. На теренот има механизација што врши прекривање со земја, а се доведува и вода за гаснење од системот на „Водостопанство“ АД, што минува покрај депонијата“, велат од ДИЖЗС.

Од таму додаваат дека јавното претпријатие е задолжено да ги зајакне контролите, редовно да проверува евентуални оштетувања на оградата и да врши почесто прекривање на отпадот со земја, а со тоа да обезбеди и уште еден багер со кој прекривањето со земја ќе се врши на поголема површина – со цел спречување нови опожарувања.

Македонија

Од „Затвор Скопје“ со демант за состојбата на Камчев: Притисокот му е во нормални параметри

Објавено пред

Бизнисменот Орце Камчев немал висок притисок, а лековите од хроничната терапија му се даваат редовно, тврди директорот на затворот во Шуто Оризари, Филип Андов, откако адвокатите на Камчев денеска одново се пожалија дека тој утрово имал спојување на притисоците.

Андов вели дека Камчев бил прегледан од домскиот доктор и дека немал никакви здравствени нарушувања, а притисокот му бил со нормални параметри.

Поради ова, не му била дадена никаква дополнителна терапија.

„Најостро ги демантирам ваквите наводи“, вели Андов на обвинувањата дека Камчев во притвор бил лекуван со сол и газирана вода, како што посочија адвокатите на бизнисменот.

Претходната среда Камчев, поради поплаки дека се задушува и дека има силни главоболки, беше однесен на прегледи на Клиниката за кардиологија. Тој беше вратен во затворот во Шуто Оризари без никаква дополнителна терапија и сега се жали и одбива повторно да биде пренесен таму, со образложение дека не добива соодветен третман.

На Камчев за предметот „Плацови на Водно“, во кој е обвинет, му е одреден притвор поради опасност од бегство по барање на обвинителката Лиле Стефанова.

Прикажи повеќе...

Македонија

Поради пожарите во Анталија, Османи ја одложи посетата на Анкара

Објавено пред

Поради силните пожари, кои денеска се проширија во регионот на Анталија, во Турција, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја одложи утрешната официјална посета на Анкара, соопшти Министерството за надворешни работи.

Министерството за надворешни работи, стои во соопштението, со жалост ја следи ситуацијата со пожарите на територијата на пријателска Турција, со поддршка за тековната масовна противпожарна акција, што побргу да успее да ја стави состојбата под контрола.

Прикажи повеќе...

Македонија

Состојбата на Камчев е алармантна, а во затворот го лекуваат со сол и газирана вода, реагираат адвокатите

Објавено пред

Правниот тим на бизнисменот Орце Камчев, кој во моментот се наоѓа во притвор, преку соопштение ја информира јавноста дека неговата здравствената состојба, како што велат, е исклучително алармантна, континуирано се влошува, а во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, според нив, нема соодветни услови за нејзино третирање.

„Јордан Камчев постојано има сериозна, силна главоболка, но во КПУ ‘Затвор Скопје’ нема дежурен доктор за да го прегледа притвореникот. Се праќа медицинска сестра или медицински брат за проверка на состојбата“, се наведува во соопштението потпишано од адвокатите Гоце Ристески и Александар Михајлоски.

Адвокатите информираат дека утрово Камчев имал многу сериозна главоболка и од затворскиот медицински тим констатирано било дека има спојување на притисоците и дека има видливи отоци на лицето.

„Во 14.30 тој се чувствува многу лошо поради што прегледан е повторно во КПУ ‘Затвор Скопје’, констатиран е повторно споен притисок, 90 со 70. Предложено му е да биде однесен на Клиниката за кардиологија, но тој одбил бидејќи од претходното искуство кога е пренесуван, смета дека е само дополнително малтретирање за него во состојбата во која се наоѓа бидејќи и таму секако не ја добива соодветната терапија со која би се подобрила неговата состојба. Од затворскиот медицински тим оваа негова состојба во КПУ ‘Затвор Скопје’ ја третираат со сол и газирана вода“, реагира правниот тим на притворениот бизнисмен.

Според адвокатите, сериозноста на здравствената состојба, во која моментно се наоѓа Камчев, и несоодветното третирање претставува ризик директно за неговиот живот.

„Од правен, но и етички и морален аспект, нашиот клиент и ние како правна одбрана во целост поддржуваме активности со кои би се докажала правдата, но апелираме на сериозна разумност кај Обвинителството и судиите и нивна рационалност при донесувањето на одлуките. Сметаме дека целта на мерката ефективен притвор, која се применува, не е директно да се загрозува здравјето и животот на еден човек“, стои во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија3 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ4 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет5 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен9 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија10 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија11 час

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет12 часа

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија1 ден

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија1 ден

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија1 ден

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија1 ден

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ1 ден

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија1 ден

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа1 ден

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија1 ден

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа1 ден

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 ден

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија1 ден

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Досие