Контакт

Македонија

За 24 часа, примени 32 нови пациенти во скопските ковид-центри

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 32 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

Од таму додаваат дека вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

„Во последното деноноќие на интерните клиники имало вкупно 20 приеми, и тоа тројца пациенти биле хоспитализирани на Клиниката за нефрологија, двајца во ковид-центарот на Клниката за неврологија, пет болни се хоспитализирани на ОРЛ, осум пациенти на Клиниката за гастроентерохепатологија и двајца на Очната клиника. Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало пет нови приеми на пациенти. На Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден се примени осум пациенти“, посочуваат од Министерството и нагласуваат дека во изминатите 24 часа дома се пуштени 12 оздравени пациенти.

Од 486 ковид-пациенти, кои се сместени во скопските болници, повеќето се на кислородна поддршка.

И покрај големиот број приеми во текот на вчерашниот ден, утрово, до 8 часот, имало 30-ина слободни места, а се очекува во текот на денот, по направените исписи на оздравените пациенти, да се ослободат и дополнителни места на Клиниката за инфективни болести и во ГОБ „8 Септември“.

Македонија

 Царовска: Средношколците имаат право на матура, а МОН има обврска да им ја обезбеди

Објавено пред

Министерството за образование и наука има законска обврска да им обезбеди право на полагање државна матура на учениците, посебно на оние кои сакаат да продолжат во високо образование. Ова го нагласи министерската за образование и наука Мила Царовска одговарајќи на новинарско прашање за бојкотот на наставата од дел на средношколците.„Од првиот ден откако сум во МОН сме во континуирана соработка и разговори со Сојузот на средношколци. Тие имаат различни размислувања и различни барања. Последниот состанок беше пред една недела, кадешто утврдивме дека матурата оваа година се одвива согласно законот. Средното образование е задолжително во државата и токму затоа е важно да го почитуваме правото на учениците коишто сакаат да полагаат матура“, изјави Царовска.


На утринскиот состанок, директорите на средните училишта информирале дека бојкотираат само дел од ученици.

„Важно е учениците да ја прочитаат и концепцијата за матура и законот и да одлучат на кој начин ќе полагаат матура оваа година. Министерство за образование и наука и општините коишто директно менаџираат со средните училишта, имаат обврска да го обезбедат правото на учениците коишто сакаат да полагаат матура. Учениците коишто не сакаат да полагаат државна матура, имаат можност да полагаат училишна матура. Токму таму има два предмета и проектна задача или оние коишто се во стручните училишта имаат можност да полагаат стручен испит, исто се два, еден задолжителен предмет, еден изборен предмет и проектна задача. Затоа велам, државната матура е изборна, а наша обврска како министерство е да го обезбедиме правото на полагање на матура, посебно на оние ученици коишто сакаат да го продолжат своето образование во високообразовни установи во нашата држава и надвор од неа. Минатата година бевме негативен исклучок во регионот и во светот и наши ученици не успеаја да се запишат на високорангирани универзитети во светот“, рече Царовска.

Според податоците од училиштата, полагање на матура имаат пријавено над 14.000 матуранти, а испитите ќе се одржат според концепцијата утврдена уште на почетокот на оваа учебна година.  

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски на средба со претставници на Македонскиот полициски синдикат

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, имаше средба со претставници на Македонскиот полициски синдикат предводени од претседателот Марјан Кицев. На средбата се разговараше за можните предизвици и насоки во делот за подобрување на условите за работа на полициските службеници.

Спасовски потенцира дека Министерството за внатрешни работи го заврши својот дел од обврските во врска со почнувањето градба на новиот центар за странци во Стенковец, објект од особено значење со кој земјава ќе ги обезбеди стандардите на ЕУ за третманот на лицата странци до нивното формално регулирање на статусот во државата. Министерот Спасовски ги информира претставниците на Македонскиот полициски синдикат дека досега се реновирани над 50 објекти во МВР, а во моментот се работи на СВР Куманово, Ресен и на Ростуше и ова динамика ќе продолжи и понатаму сè со цел подобрување на условите за работа на вработените. На средбата, меѓу другото, министерот Спаосовски информира дека многу бргу ќе се почне со испорака на новите униформи за полициските службеници.

Од Македонскиот полициски синдикат изразија благодарност до министерот Спасовски за досегашната поддршка и посветеност во реализацијата на голем дел успешно завршени проекти, како и за заложбите на министерот за значително подобрените услови за работа на полицијата и полициските службеници.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шахпаска: Приоритет е брза и ефикасна постапка за заштита на жртвите од семејно насилство

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска учествуваше на завршната конференција во рамките на проектот „Евалуација на стандардите за фер судење и пристап до правдата во судски предмети за семејно насилство и криминал од омраза“, во организација на коалицијата „Сите за правично судење“ .
Министерката во своето обраќање до присутните учесници се осврна на заложбите што се прават од страна на Министерството за труд и социјална политика во поглед на сузбивање, превенција и заштита од семејното насилство.

„Регулирањето на семејното насилство во позитивното законодавство ја вбројува Северна Македонија во редот на држави што, покрај задолжителното давање соодветна заштита на жртвата на семејно насилство, воведоа и комплементарна правна заштита на жртвите во овие случаи“, посочи министерката Шахпаска. Таа истакна дека во нашата држава семејното насилство е регулирано и со граѓанското и во казненото законодавство.

„Првпат семејното насилство во нашето законодавство е воведено во 2004 година, а во изминатиот период направени се повеќе измени на законите, кои придонесоа за промени и во релациите на полето на историската прифатеност на семејното насилство; општествената улога на мажите и жените; приватноста и семејството; прашањата на моќта, авторитетот и легитимноста; законодавството и правниот систем; премолчeните културни обичаи и правила за доминантното машко/женско однесување, чувства и реакција и влијанието на медиумите во справувањето со овој вид насилство“, посочи Шахпаска. Но, во 2014 година, појасни министерката, е донесен првиот системски Закон за превенција, спречување и заштита од семејното насилство, кој имаше цел да се создаде сеопфатна правна рамка, со која системски ќе се унапредат состојбите против семејното насилство во нашата земја преку креирање координиран и интегриран систем во сите подрачја на дејствување.

„Владата во 2018 година одлучи и го почна процесот за изготвување нов закон за насилство врз жени и семејно насилство. Ова законско решение во моментот е во финална фаза на донесување во Собранието на РСМ. Со овој нов закон се уредува: постапувањето на институциите со должно внимание при заштитата на жените од сите форми на родово базирано насилство и жртвите на семејно насилство; меѓусебната координација на институциите и организациите; мерките за превенција од родово базираното насилство врз жените и семејното насилство; собирањето податоци за родово базираното насилство врз жените и семејното насилство; брзо и ефикасно постапување на институциите, особено судот во постапувањето и изрекувањето итни и привремени мерки за заштита; ослободување на жртвите од судски трошоци во текот на судската постапка и жртвата има право да поднесе тужба пред граѓански суд за утврдување одговорност за непостапување со должно внимание од страна на надлежните институци.

Министерката истакна дека особено значајно е што со новиот предлог-закон ќе се донесе и програмата за реинтеграција на жртвите на насилство, со која ќе се фокусира на препознавање на жртвите како посебна ранлива категорија и развивање мерки за помош и поддршка врз основа на нивните потреби преку модели за привремено домување, психичко советување со менторство, разни видови финансиска помош специфично наменети за жени жртви на насилство, можности за образование и обуки во разни области, како и мерки за вработување утврдени со закон.

За Министерството за труд и социјална политика и за Владата приоритет е брза и ефикасна постапка за заштита на жртвите, нивна реинтеграција во системот и обезбедување превенција во насока на намалување на насилството, истакна министерката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Македонија4 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија5 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ5 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија7 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ7 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет7 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ7 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион8 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа8 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет9 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет9 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт23 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт1 ден

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија1 ден

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион1 ден

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион1 ден

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ1 ден

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион1 ден

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Досие