Контакт

Македонија

Здружение ИРИЗ: Во поликлиниката во Шуто Оризари нема матични лекари

Објавено пред

Во изминатиот период во услови на здравствена криза, ромската заедница во општина Шуто Оризари се соочува со заминување во пензија на поголем дел од матичните лекари кои се концесионери во Поликлиниката на Шуто Оризари. Оваа појава опфаќа околу 5.200 пациенти на кои им е оневозможено правото на здравје и пристап до здравствени услуги, реагираа денеска од здружението на граѓани „Иницијатива за развој и инклузија на заедниците“ од Скопје.

Од таму додават дека поради новонастанатата ситуација и по прогласувањето на пандемијата, тие директно соработуваат и им помагаат на жителите во oпштина Шуто Оризари. Притоа потенцираат дека се сериозно загрижени за недостigot на основна здравствена заштита за 4.000 возрасни и 1.200 деца во оваа општина.

Токму поради ова тие денеска презедоа акција и на поликлиниката Шуто Оризари како што беше истакнато и беше доделена првата Светската награда за најлоша поликлиника.

„Акцијата е посветена на проблемот со дефицитот на матични лекари во Поликлиника Шуто Оризари, проблем кој секојдневно станува сè поопасен бидејќи во време на пандемија преку 5.000 граѓани од ранливи катергории се оставени без примарна здравствена заштита“, велат од оваа организација.

Покрај наградата на настанот беше промовирана и златната рипка од која граѓаните можеа да посакаат три желби за уредување, екипирање и подобро функционирање на поликлиниката.

„Со ова сакаме да го потенцираме фактот дека нашата поликлиника е здравствена установа која нуди услуги со низок квалитет и каде граѓаните не можат да го остварат своето право на здравствена заштита“, додаваат од таму.

Тие денеска упатија неколку барања до премиерот, Министерството за здравство, министерот Венко Филипче и Фондот за здравствено осигурување за спроведување.

Меѓу другото бараат итна постапка за назначување на нови матични лекари во општината Шуто Оризари кои ќе овозможат примарна здравствена заштита на сите граѓани, итна постапка за назначување лекар педијатар за потребите од примарна здравствена заштита на најмалку 1.200 деца, кои се оставени без основна здравствена грижа поради заминување во пензија на лекарката која ја изведувала оваа дејност, како и обезбедување  минимум услови за соодветно функционирање на поликлиниката Шуто Оризари со итно назначување на раководно лице кое ќе го организира работењето на поликлиниката во согласност со потребите на граѓаните.

Од таму апелираат, надлежните институции да не го игнорираат здравјето на граѓаните од Шуто Оризари и бараат итно да ја обезбедат нивната здравствена заштита особено во екот на третиот бран од ширење на заразата со Ковид-19.

Македонија

Осудените во „Трезор“ ќе треба да ја надоместат штетата во буџетот, која се проценува на 860 илјади евра

Објавено пред

Со конфискуваниот имот на фирмата „Финзи ДООЕЛ Скопје“ од која УБК преку ексдиректорот Сашо Мијалков набавувала опрема, ќе се надоместува дел од штетата нанесена врз буџетот на Македонија.

Бидејќи штетата е поголема од конфискуваниот имот, обвинетите Сашо Мијалков, Горан Грујевски, Тони Јакимовски, Небојша Стајковиќ ќе треба во рок од три месеци по правосилноста на пресудата, да ја надоместат.

Според обвинението, во овој случај се злоупотребени над 860 илјади евра.

„Од ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје се конфискуваат парични средства од 838.106 денари и од девизна сметка во износ од 145.619 евра. Двете сметки се во Охридска банка. Од правното лице се конфискува патничко моторно возило марка „ауди А4“, со проценета вредност од 1.026.285 денари. Се задолжуваат обвинетите, солидарно да ја надоместат штетата на буџетот на Македонија, во износ од 21.158.296 денари, се во рок од три месеци по правосилната пресуда. Обвинетите Сашо Мијалков, Горан Грујевски и Тони Јакимовски се задолжуваат солидарно да ја надоместат штетата на буџетот на Македонија во износ од 16.012.520 денари во рок од три месеци од правосилноста на пресудата. Судот појаснува дека по однос на точка 1 на диспозитивот на пресудата, со преземените дејствија за правното лице ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје која надминува вкупен износ од 26.568.276 денари за кои износ нанеле штета на буџетот на Македонија. Конфискуван е имот на ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје во износ од 10.819.959 денари. Разликата од 1.158.296 денари ги задолжи обвинетите солидарно да ја надоместат штетата на буџетот на Македонија, по однос на точка 1 од диспозитивот на оваа пресуда. По однос на точка 2, обвинетите, со преземените дејствија прибавиле имотна корист која надминува значителна вредност од 21.422.500 денари. За разликата од половина од конфискуваниот имот, ги задолжи обвинетите да надоместат штета на буџетот“, рече судијката Џенета Бектовиќ.

Инаку, првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради неговото бегство, пресуда е донесена и за поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски, кој доби 15 години затвор. На второобвинетиот, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, изречена му е казна затвор од пет години. На поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ, судот му изрече затвор во траење од пет години.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ѓорѓиевски: Поради криминалната афера „Мафија“, Македонија може да го загуби безвизниот режим

Објавено пред

Издавањето на официјалните пасоши и документи од страна на МВР на светски криминалци, нарко босови, мафијаши и припадници на ИСИС е загрозување на безбедносниот систем на другите земји, а не само на македонскиот, истакна Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, Македонија поради Зоран Заев и Оливер Спасовски како што рече, стана европски и светски безбедносен проблем.

Последиците од оваа афера може да бидат далекусежни и за Македонија како држава и за нашите граѓани, вели Ѓорѓиевски.

Според него Европската Комисија веќе посочила дека нарушувањето на безбедноста на личните документи од вакви размери како што се случи во Македонија со оваа афера „Мафија“, го загрозува клучниот услов за либерализацијата на визниот режим за граѓаните на нашата држава.

„Со други зборови неисполнувањето на овој услов го доведува сериозно во прашање безвизниот режим и слободното патување на граѓаните на Македонија без визи во земји од Европската унија. Впрочем давањето на закрила на терористи, мафијаши и криминалци од страна на власта на Заев го гледаат и надвор од границите на Република Македонија. И таму веќе знаат дека не е возможно босови на турска, италијанска, албанска, црногорска, српска и шпанска мафија да добивале пасоши од обични полициска чиновници од МВР. Некој од високите функционери морал прво да им обезбеди влез во Македонија, бидејќи биле барани на меѓународни потерници, да ги спроведе до полициска станица, да им обезбеди официјални документи со злоупотреба на лични идентитети, матични броеви и потоа да им дозволи слободно да ја напуштат државата и да хараат насекаде по светот“, рече Ѓорѓиевски.

Тој посочи на одговорност како политичка така и кривична и според него најголемиот проблем е што поради криминално-институционалната спрега во Македонија ќе страдаат и граѓаните, но и стопанствениците кои ризикуваат да го изгубат стекнатото право без визи да патуваат во Европа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Ситуацијата е сериозна

Објавено пред

Ситуацијата е сериозна и во овој момент имаме благо зголемување на притисокот врз ковид-центрите, вели министерот за здравство, Венко Филипче.

„Состојбата во болниците секојдневно се менаџира според потребите, исполнетоста и отворањето нови места за хоспитализација. На утринскиот состанок со директорите на клиниките разменивме информации во однос на состојбата. Ситуацијата е сериозна и во овој момент имаме благо зголемување на притисокот врз ковид-центрите, односно во текот на вчерашниот ден имало поголем број нови хоспитализаци“, напиша Филипче на „Фејсбук“.

Според него, мерките даваат резултат, но потребно е максимално придржување до нив за да го надминеме и овој епидемиолошки бран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа2 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија3 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ3 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа3 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет5 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија5 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет5 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион5 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа6 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион18 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет19 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ21 час

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија22 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет23 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија1 ден

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Досие