Контакт

Македонија

Земјотрес од Албанија почувствуван и во Македонија

Објавено пред

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и во Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, во 16.04 часот регистрира земјотрес, чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија, 140 километри југозападно од Скопје.

„Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML3,6, а беше почувствуван од населението на нашата република, особено во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“, соопштија сеизмолошките служби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Објавено пред

Данела Арсовска освен бугарско државјанство има и бугарска лична карта издадена во 2011 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска.

Според неа, документот е издаден една недела по крвавиот четврток на 27 април.

„Од вистината нема бегање. Веќе објавивме дека во 2011 година Арсовска се стекнала со бугарско државјанство за што постои и документ „Удостоверение“. Денеска пред јавноста објавуваме уште еден документ. Ова почитувани граѓани е личната карта на Арсовска издадена од бугарските власти. Бугарско државјанство, бугарска лична карта на Арсовска. Со номер, со дата на раждане, потпис, со адреса во градот Петрич која патем се уште е важечка. Оваа лична карта на Арсовска е издадена на петти мај 2017 година. Само една недела по крвавиот четврток, по крвавиот 27 април и насилниот упад во Собранието“, рече Петровска.

Таа упати прашање до Арсовска со каква намера и цел ја подигнала бугарската лична карта само неколку денови откако пропаднал обидот да се убијат пратеници и да се спречи демократска промена на власта.

„Арсовска може да се крие зад партиски соопштенија, а притоа да тврди дека е независна, но од вистината бегање нема“, рече Петровска.

Ништо не може да го сокрие фактот, додаде таа, дека таа освен што е конзул на Унгарија, освен што е потврдена инсталација на Груевски, поседува и бугарско државјанство и бугарска лична карта.

„Ваков потценувачки однос, вакви подметнувања не проаѓаат кај граѓаните на Скопје. Не проаѓа во Скопје странска инсталација која работи против интересите на граѓаните. Граѓаните на Скопје бираат градоначалник, а не кмет. В недела на 31 октомври да се обединиме и да не дозволиме странски инсталации поврзани со минатото, да добијат можност да го уништуваат Скопје”, изјави пратеничката од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Името го добив по дедо ми, Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Објавено пред

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ,  Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негираше обвинувањата дека поседува бугарско државјанство.

Одговарајќи на новинарски прашања таа истакна дека СДСМ шири лаги бидејќи стравува од пораз на локалните избори и најави тужби со надомест.

Арсовска рече дека не е вистина оти го променила името од Даниела во Данела. Според неа, СДСМ сака да ја претстави како кандидат со антидржавен елемент, и покрај тоа што владејачката партија е онаа која, како што рече, ги продала македонските национални интереси.

„Родена сум Данела Јовановска. Името го добив по дедо ми, Дане кој што е Македонец. Родена сум скопјанка, живеам во Скопје“, изјави Арсовска додавајќи дека намерно се шират лаги кусо пред изборите, со цел да се оневозможи низ постапка докажувањето на вистината.

Прашана дали ќе се соочи со кандидатот од СДСМ, Петре Шилегов, Арсовска нагласи дека нема да седне на маса со лица кои ја навредуваат и понижуваат.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Андоновски: Шилегов фатен во лаги, концертот на Дино Мерлин чини вкупно 300.000 евра

Објавено пред

Нема тема на којашто градоначалникот во заминување Петре Шилегов не ја лаже македонската јавност. Дава одговори со неточна и лажна содржина постојано овие четири години, а тие лаги ги чинат скопјани стотици илјади евра, рече на денешната прес-конференција Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Зборовите на Шилегов се „ќе чини НУЛА денари и градот за тоа нема да плати средства“ . Во септември 2020 вели платил 80.000 за ѕвездата, а пари од градот биле дадени за бројни настани. Притоа вели дека парите биле дадени и за други настани, како на пример за пречекот на ракометарите“, кажа Андоновски.

Тој го презентираше Договорот на Град Скопје со МКЦ за како што потенцира, исплата на активности поврзани со дочек на нова 2020 година. А напомена дека вредноста на договорот е 9.660.000 денари.

„Опфаќа: Изнајмување техничка опрема 1.500.000 денари, други оперативни трошоци 800.000 денари, сместување на учесници, транспорт, авторски надоместоци, маркетинг, се заедно договорот вреди 9.660.000 денари. Дел од овие средства во висина од 1.300.000 ќе се дадат како АВАНС за отпочнување на предновогодишни активности, а другите пари ќе бидат дадени по концертот, до 15.03.2020 година. Потпис, градоначалник на Скопје Петре Шилегов и ЈУ МКЦ Русе Арсов“, посочи Андоновски.

Според него, разбиена е една голема лага, а тоа е како што рече, дека парите се употребени за пречекот на ракометарите, со бина и озвучување.

„На овој договор пак следува АНЕКС 2 на истиот Договор меѓу Шилегов и Арсов, со кој што се опфаќа ИЗМЕНА на деловите – Изнајмување техничка опрема и од 1.500.000 денари станува 6.500.000 денари, пет милиони денари повеќе а ставката Други оперативни трошоци од 800.000 денари стануваат 3.160.000 денари. Така, договорот за организација меѓу Скопје и МКЦ станува потежок и со анексот вреди 12.020.000. Договорот од 157.000 евра станува речиси безмалку 200.000 евра, односно 40.000 евра повеќе!“, додаде членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„За новогодишната прослава за којашто Шилегов велеше НУЛА денари ќе ги чини граѓаните, ги чинела граѓаните 200.000 евра! Првичните 9.660.000 веќе стануваат колку за првите две ставки, колку што требало да чини целиот договор. Со Анексот цената на договорот е плус 40 илјади евра. И еве го договорот со Дино Мерлин. Тука хонорарот е 100.000 евра во нето сума“, објасни тој.

Сето ова, вели Андоновски, покажува дека прославата на нова година за 2020-та која што според Петре првично чинела нула, и за која како што додаде, Петре лажел дека чини 80.000 евра, на крај завршува со 300.000 евра пари на скопјани.

„Математиката е јасна. Договорот и анексот на Шилегов со МКЦ чини 200.000, а договорот со Дино Мерлин е јасен и чини 100.000 евра. Најцрнните напади и кон ВМРО-ДПМНЕ и кон кандидатите за градоначалници започнаа кога беше кажано дека ќе има ревизија на сите договори направени и во Град Скопје и во општините. Ревизија ќе има! За Скопје нема полошо од Петре Шилегов!“, нагласи Андоновски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска освен бугарско државјанство има и бугарска лична карта издадена во 2011 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија18 минути

„Името го добив по дедо ми, Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ,  Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негираше обвинувањата дека поседува...

Македонија50 минути

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не...

Свет2 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион3 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија3 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија4 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија, по прогресивност и секако по обединување и ќе даде пример...

Свет4 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија14 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија14 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија15 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет15 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија17 часа

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија19 часа

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија21 час

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија22 часа

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија23 часа

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија1 ден

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија1 ден

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Досие