Контакт

Македонија

Зибери: Државата ќе покрие 50% од социјалните придонеси 3 години по ред за секое вработување

Објавено пред

Кандидатот за прв премиер Албанец, Насер Зибери, денес престојуваше во Општина Гостивар, односно ја посети компанијата „Монтенегро“ каде презентира своето прво изборно ветување за еднаква економија во приватниот сектор.

„ Денешната посета на компанијата”Монтенегро” претставува позитивен пример за тоа како треба да работи нашето мултиетничко општество. Овде вие работите заедно: Албанци, Македонци, Турци. Вие се поддржувате едни со други, вие сте соработници, а некои од вас се дури и пријатели. Сепак, ова сè уште не е вообичаена состојба во нашето општество” истакна Зибери при што додаде дека нашите заедници сè уште се поделени во многу области од нашето општество, дури и во економијата; се уште многу компании веројатно нема да вработат член на етничко малцинство; се уште, во многу претпријатија има нееднаквост и дискриминација.

„ Ова е едно од многуте прашања на кое што сакам веднаш да се посветам како прв премиер албанец на Северна Македонија. Додека во изминатите две години, еднаквоста во јавниот сектор и во администрацијата се подобри во голема мера, во приватниот сектор сè уште сме далеку од тоа што го нарекуваме еднакви можности. Кога зборувам за еднаквост, не зборувам само за Албанците, туку и за Турците, Бошњаците и другите малцинства, а исто така и за Македонците. Бидејќи, еднаквоста не е неопходна само за современото општество, туку ја зајакнува и економијата” нагласи кандидатот за прв премиер албанец Зибери, притоа потенцирајќи дека како прв премиер Албанец, ќе биде премиер за сите и ќе овозможи обединување на општеството.

Во овој контекст тој додаде дека кога сите работат заедно, ги делат и истите интереси, се обединуваат во остварување на заедничката цел – успех на компанијата, односно поголеми плати.

Зибери при посетата на компанијата се осврна и на евро-атлантска иднина на нашата земја, како членка на НАТО, а наскоро и на ЕУ, притоа додавајќи дека пред нашата земја стои шанса да го надмине минатото, да доведе до обединување на сите и да се движи напред.

„ Изборот на првиот премиер албанец, прв со немнозинска етничка припадност, е сигнал за целиот свет. Доказ дека Северна Македонија е дел од модерната Европа и дека е далеку понапред во регионот, со зрела демократија и рамноправно општество” додаде тој при што потенцираше дека откако ќе биде избран за премиер, една од првите негови иницијативи ќе биде да се зголеми еднаквоста во приватниот сектор, при што за секое ново вработување, што подобрува еднаква застапеност во компанијата, државата ќе покрие 50 проценти од социјалните придонеси, оваа мерка, ќе биде мотивирачки за сопствениците на деловни активности да ја зголемат еднаквоста во нивните компании и да создадат амбиент на еднакви можности.

Од економски аспект Насер Зибери истакна дека економската преродба – еднаква за сите покрај зголемувањето на еднаквата застапеност, ќе овозможи поддршка особено на малите и средни претпријатија, не само за надминување на кризата и обезбедување на постојните работни места, туку и за зголемување на платите и создавање нови работни места, која ќе треба да ги охрабри претприемачите да инвестираат во иднина, во иднината на нивните компании, но и во иднината на луѓето. За таа цел се планирани низа мерки и стимулации за нови вработувања, како што се: нула данок на добивка за секое лице вработено под 35-годишна возраст, а што се вработува за прв пат; покрај тоа, компанијата ќе добие стимул/подршка од 1500 евра за да им дадат можност на младите луѓе за прво вработување. За да се зголемат инвестициите, на малите и средни претпријатија, ќе им се доделат од 5000 до 10000 евра за да ја купат потребната опрема, а се во насока на обезбедување на еднакви можности во економијата и добро платени работни места за сите граѓани.

Македонија

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Објавено пред

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени.

Според последните информации, вкупната бројка на оздравени пациенти изнесува 4.203, а од почетокот на пандемијата па до денес починале 382 лица.

Во моментов во земјата активни се 3.526 од случаите, од кои 1.830 се од Скопје.

Досега се направени вкупно 77.160 тестирања на ковид -19.

Прикажи повеќе...

Македонија

MЗ: Нова операциона сала и болнички оддел на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија

Објавено пред

На почетокот од оваа година е пуштена во употреба новата операциона сала, како и новиот болнички оддел на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија, велат од Министерството за здравство.

Како што нагласуваат, салата е една од најсовремените операциони сали во земјава и регионот и ги исполнува највисоките стандарди за давање на квалитетна здравствена услуга на граѓаните. Просторот претходно бил целосно запуштен и воопшто не се користел.

„Салата е изградена од темел и опремена е со најсовремена медицинска опрема. Во изминатиот период ги подобривме условите во повеќе од 30 јавно-здравствени установи. Спроведуваме политики кои овозможуваат квалитетно и модерно здравство за сите граѓани во Република Северна Македонија“, велат од Министерството преку соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Зоран и Вице Заеви фатени во рекет афера од 6 милиони евра

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, на прес-конференција го објави аудио-записот што денеска беше споделен на „Јутуб“, за се однесува на претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Арсовски вели дека на снимката се слуша дека сите пари од рекетот кој го зимала владата на СДСМ, завршувале кај Зоран и Вице Заеви.

„6 милиони евра, 6 милиони евра е сумата која Зоран Заев ја бара и зема преку адвокатот Димишков, имено брат на судијката Димишкова.
Зоран Заев е шефот на рекетарската група која го изврши најголемиот рекет за кој слушнала јавноста во Република Македонија. Претходно во друг аудио запис граѓаните слушнаа како самиот Димишков вели дека Зоран и Вице Заеви забегале во барањето на огромни суми на рекет, односно дека барале 6 милиона евра и дека тој ќе се обидел да намали. Очигледно по денешната снимка видовме дека Зоран Заев бил дециден и дека немал намера да намали помалку од 6 милиона евра рекет. Затоа предлагам и замолувам да ја чуеме онаа снимка од адвокатот Димишков каде што објаснува за 6-те милиони евра кои што ги побарале директно Зоран и Вице Заеви“, рече Арсовски.

Тој додаде дека во оваа снимка се потврдува оти Зоран Заев и Вице Заев диктирале која е сумата на рекетот која треба да биде платена. Арсовски истакна и дека Заев јавно на ТВ дуел со Христијан Мицкоски ја лажел јавноста дека не го познава адвокатот Димишков.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ2 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија2 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет5 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ8 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион8 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ9 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет9 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет9 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет9 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија10 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион23 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија1 ден

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ1 ден

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион1 ден

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија1 ден

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион1 ден

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Досие