Контакт

Македонија

ЗНМ за претставката на новинарката Василевска: „МКД.мк“ и „СДК.мк“ го прекршија Кодексот

Објавено пред

ЗНМ преку соопштение се изјасни по претставката на новинарката Ана Василевска за текстови објавени кон крајот на јули 2020 година во порталите „МКД.мк“ и „СДК.мк“ во врска со Агенцијата за филм и одлуката на антикорупциската комисија да постапува во рамките на нејзините надлежности.

Василевска реагира на спомнувањето на нејзиното име во тие текстови, без да биде контактирана како втора страна и без да се објави демант, со што смета дека е нанесена штета на нејзиниот професионален углед.

„Имено, во посочените текстови за Василевска стои дека има конфликт на интереси како член на Советот на Агенцијата за филм и рецензент истовремено. Со претставките е приложен и извештај од инспекцискиот надзор, кој ги негира наводите за постоење конфликт на интереси.

Врз основа на приложените докази Советот на честа е на став дека има прекршување на Кодексот на ЗНМ во членовите 1 и 3, со кои се наложува проверка на информацијата и настојување на новинарот за објавување деманти.

– Новинарот има право на слободен пристап до сите извори на информирање што се од јавен интерес. Новинарот треба да објавува точни, проверени информации и нема да прикрива суштински податоци и да фалсификува документи. Доколку информацијата не може да се потврди или станува збор за претпоставка, односно шпекулација, тоа треба да се каже и да се објави. Точноста на информацијата треба да се провери колку што е тоа можно.

– Новинарот ќе настојува да биде обезбедено објавување исправка, демант и одговор во случај кога ќе биде утврдена неточност на информацијата.

Точно е дека медиумите го објавиле ставот на директорот на Агенцијата, Тозија, но не побарале став и од Василевска, чие име се спомнува во текстовите. Советот на честа им препорачува на колегите новинари, без оглед дали се членови на ЗНМ или не, во своите написи, особено кога станува збор за конфликт на интереси или за информации поврзани за финансии, да користат прецизни термини бидејќи во конкретниот случај не станува збор за конфликт на интереси, туку за преклопување, или во краен случај неспојливост на ангажмани на субјект од облигациониот договор“, се наведува во соопштението на ЗНМ.

Советот на честа на ЗНМ ѝ препорачува на Ана Василевска да испрати личен демант до посочените портали бидејќи Кодексот ја предвидува оваа обврска за медиумите.

Македонија

(Видео) Пендаровски и Пахор положија венци на гробот на Гоце Делчев

Објавено пред

Во рамки на официјалната посета на словенечкиот претседател Борут Пахор, тој со неговиот домаќин, претседателот Стево Пендаровски положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас во Скопје.

Претходно, во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека неговиот словенечки колега, по што се одржа тет-а-тет средба меѓу претседателите, пленарен состанок на македонската и словенечката официјална делегација и прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Гир: MВР е клучна институција во борбата против криминалот и проблемот со миграцијата

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари средба со амбасадорот на Делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир.

Како што информираат од министерството, Спасовски му честитал на амбасадорот Дејвид Гир за преземањето на функцијата шеф на делегацијата на ЕУ и му се заблагодарил за поддршката во процесот на приближување на државата кон ЕУ.

Министерот потенцирал дека реформите во безбедносните служби со помош на ЕУ и САД помогнале да се формираат модерни служби, кои работат за доброто на граѓаните.

„Во наредниот период нашите активности ќе бидат насочени кон јакнење на капацитетите на полициските службеници и јакнење на меѓуграничната соработка“, уверил Спасовски.

Амбасадорот Гир ги поздравил направените реформи и ја истакнал важноста и одговорноста која ја има МВР како институција за борба против организираниот криминал.

Тој нагласил дека е важно јакнењето на натамошната соработка во областите кои претставуваат заеднички приоритети, како што се борбата против оргинизираниот криминал, компјутерскиот криминал и проблемот со миграцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Кузеска: Политиките на СДСМ спасија работни места и компании, следува четврти пакет антикризни мерки

Објавено пред

„Глобалната економско здравствена криза предизвикана од Ковид-19 налага брзи, ефикасни мерки за поддршка на граѓаните, компаниите и спас на работните места. Владата предводена од СДСМ уште во првите недели од прогласувањето на светската пандемијата реагираше со суштински мерки за ублажување на негативните последици врз економијата. Стотици илјади работни места се спасени и обезбедена е помош за десетици илјади компании“, изјави Богданка Кузеска, портпарол на СДСМ.

Само преку мерката финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен, во месеците април, мај и јуни со 79,5 милиони евра поддржани се околу 120.000 вработени граѓани и околу 20.000 компании.Финансиска поддршка добија и близу 6.000 самостојни вршители на дејности, кои се поддржани со над четири милиони евра во месеците април, мај и јуни годинава.

„Во рамките на мерките за помош за стопанството, со бескаматната кредитна линија Ковид-1, преку Развојната банка, во стопанството се вбризгани финансиски средства од 5 милиони евра кои се доделени на 737 компании, со над 6.509 лица, и тоа од најпогодените сектори: туризмот, угостителството и транспортот на патници, кои беа први на ударот на кризата.Развојната банка пласираше и кредитна линија Ковид-2 во износ од 8 милиони евра, одобрени за 639 домашни компании во кои работат 11.325 лица. Со двете кредитни линии поддржани се над 1.300 домашни компании. Најголем дел од нив се микро претпријатија, кои вработуваат до 10 лица, што значи дека државата во најголем дел застана зад семејните, мали бизниси кои се суштината на економијата“, вели таа.

Според Кузеска, 26.8 милиони евра завршија кај 309.000 граѓани кои добија платежни картички преку мерката „Купувам домашно”, чија цел е истовремено да го поддржи домашното производство и да ја зајакне куповната моќ на граѓаните.

Од нив 16.5 милиони евра наменети за 113.000 невработени граѓани и граѓани кои се приматели на социјална помош, 5.4 милиони евра за 111.000 вработени граѓани со ниски примања, над 4 милиони евра за 81.000 млади граѓани, како и преку 900.000 евра за 4.000 здравствени работници.

„Со цел поддршка на најпогодениот сектор туризам и угостителство, Владата предводена од СДСМ, преку мерката ‘Дома си е дома’ додели ваучери за туризам на 117.000 граѓани во висина од 12 милиони евра, како директна помош. Поддршката за граѓаните и стопанството продолжува. Никој не е сам. Следува четвртиот пакет антикризни мерки чија подготовка е при крај, реализацијата ќе започне во следниот период.Продолжуваме уште повеќе и уште подобро“, додава Кузеска.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа18 минути

Четири лица прободени со нож во близина на седиштето на „Шарли Ебдо“, осомничените во бегство

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“...

Македонија42 минути

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија1 час

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет1 час

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија2 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија2 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион3 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет3 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет3 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет4 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија4 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион4 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет18 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ19 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа20 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија21 час

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија22 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет22 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија24 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија1 ден

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Досие