Контакт

Македонија

Избрана новата антикорупциска комисија

Објавено пред

Со 65 гласа „за“ и 10 „воздржани“ избрана е новата антикорупциска комисија.

Од новиот состав на комисијата се очекува вистинска борба со корупцијата независно дали доаѓа од политичките партии, бизнис-интересите или други моќници.  Претседателските избори ќе бидат првиот тест, порачаа дел од пратениците пред изборот на новите членови на Државната комисија за спречување  корупција.

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ реагираа на начинот на бодување при изборот на членовите и од тие причини ВМРО-ДПМНЕ гласаа воздржано.

„Го поздравуваме заклучокот на Комисијата да бидат објавени индивиуалните бодувања за да може и јавноста да ја види дискрапанцата во одредени бодувања“, рече Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Јован Митревски од СДСМ изрази очекување дека комисијата ќе го соопшти секое име и презиме на лице кое го прекршило законот, безразлика на политичката партија или етничката припадност.

„Требаше да создадеме регулатива со препораките на Прибе и ГРЕКО, тоа го постигнавме заедно со опозицијата, консулатциите со екпертите и граѓанскиот сектор“, додаде Митревски.

Пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми, реагира на начинот на рангирање на кандидатите за антикорупциската комисија. Тој се сомнева дека селекцијата била неправедна, но рече дека, сепак, ќе го поддржи изборот на комисијата.

„Го поддржувам изборот но ми остана горкиот вкус што универзитетски професор од факултетот од Тетово добил најмалку поени, а анонимен пензионер добил најмногу, се плашам дека има предрасуди во јавноста“, реагира Адеми.

Македонија

СДСМ: Со обиди за физичко насилство ВМРО-ДПМНЕ се обиде да ја блокира Комисијата за образование

Објавено пред

Режимската и насилничка матрица на ВМРО-ДПМНЕ денеска ескалира на седницата на собраниската Комисија за образование наука и спорт, oбвинуваат од СДСМ.

Од владејачката партија велат дека биле упатени навреди, закани и обиди за физички напади.

„Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да ја болкираат седницата на Комисијата, да ги блокираат измените и дополнувањата на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта и на Законот за Бирото за развој на образованието“, се наведува во партиската реакција.

Во неа се додава дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се против тоа над 4.700 наставници и стручни соработници во образованието да добијат трајно вработување, па се подготвени, како што велат од СДСМ, и со насилство да го блокираат носењето на овие закони.

Но, од партијата на власт исто така порачуваат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се лажат дека со навреди, клевети, закани и насилство ќе успеат да ги спречат реформите во интерес на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје, Куманово и Прилеп – по 2, Гостивар, Крива Паланка, Кратово и Охрид – по 1.

Регистрирани се 18 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Прилеп и Радовиш – по 2, Куманово, Битола и Кичево – по 1.

Не се регистрирани нови починати лица.

Направени се 3.529 тестови преку: ИЈЗ-100, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–11, ЦЈЗ Куманово–54, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-9, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-3, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–26, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-217, Авицена-277, Биотек-598, Систина-120, лабораторија Лаор-197, Синлаб-37, Ремедика-51, Плодност–80, Генеа–133, Никоб лаб-864, ВФВ Медикал-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 588.

Досега во земјата се направени вкупно 844.654 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.593, бројката на оздравени пациенти е 149.708, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 413.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68629, Активни 158
Куманово 8874, Активни 50
Прилеп 8324, Активни 32
Тетово 7239, Активни 32
Битола 6304, Активни 15
Велес 5471, Активни 3
Гостивар 5181, Активни 14
Кавадарци 5153, Активни 0
Охрид 5015, Активни 23
Штип 4960, Активни 3
Струмица 4114, Активни 7
Струга 2981, Активни 4
Кочани 2791, Активни 4
Кичево 2588, Активни 33
Гевгелија 2195, Активни 2
Неготино 2184, Активни 3
Свети Николе 1523, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1223, Активни 3
Радовиш 1161, Активни 5
Берово 1029, Активни 0
Делчево 973, Активни 4
Дебар 941, Активни 2
Виница 886, Активни 5
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 4
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски на реконструкцијата на патот во Кумановско: По цели 40 години, се вложува во регионoт од каде што потекнувам

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изврши увид во работите за рехабилитација на магистралниот пат Куманово – Страцин.

Тој беше придружуван од вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми.

Спасовски посочи дека и самиот потекнува од овој регион кој, како што рече, со години во изминатиот период бил запоставен.

„На овој патен правец се вложува првпат по 50 години со цел да се рехабилитира токму од страна на оваа Влада предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев. Ако го погледнеме Кумановско-кривопаланечкиот Регион, ќе видите дека единствените вложувања по 40 години се токму сега, во овие три години. Ќе напоменам дека само во овие три години сите регионални патишта се реконструирани или е во тек реконструкцијата, а притоа се гради и еден ескпресен пат“, посочи Спасовски.

Тој во однос на реконструкцијата на патот зборуваше и од аспект на ресорот што го покрива.

„Ако сакаме да имаме поголема безбедност во сообраќајот со помалку жртви, помала материјална штета и помалку повредени лица, треба да имаме и добра инфраструктура. И токму затоа и заедно настапуваме за сето тоа што не беше направено, рехабилитирано, обновено да го завршиме што е можно побргу и на тој начин да создадеме подобри услови и поголема безбедност во сообраќајот“, истакна министерот за внатрешни работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје, Куманово и...

Македонија1 час

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија3 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ4 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Спорт4 часа

Против Украина одиме на победа

Македонската фудбалска репрезентација попладнево во Букурешт ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија во второто коло...

Македонија5 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија6 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт6 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија7 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет19 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет19 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет21 час

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа21 час

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион1 ден

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Досие