Контакт

Македонија

Извесно е дека Македонија годинава нема да ги почне преговорите со ЕУ

Објавено пред

На Советот за општи работи, што се одржа денеска во Брисел, Бугарија ја потврди блокадата за почеток на преговорите на Македонија во Европската Унија.

На денешниот состанок земјите членки разговараа за прашањето за проширувањето на ЕУ, како и за подготовките за Европскиот совет на 16 декември.

Како што јавуваат бугарските медиуми, Бугарија потврдила дека не може да ја одобри нацрт-преговарачката рамка и да постави рок за свикување на првата меѓувладина конференција со Република Северна Македонија бидејќи барањата од националниот рамковен став, поддржан со декларација на Националното собрание, не се исполнети.

Постојаниот претставник на Бугарија во ЕУ, амбасадорот Румен Александров, кој ја предводи бугарската делегација за учество на редовниот состанок на Советот за општи работи, ја изрази подготвеноста на Бугарија да продолжи со директниот дијалог со Скопје, со цел да се решат прашањата за неусогласеност, односно договорот и заштитата на правата на граѓаните со бугарски идентитет, пишува бугарската новинска агенција, „Бгнес“.

Нема формулација „меѓувладина конференција оваа година“ во заклучоците

Државната новинска агенција МИА јави дека иако словенечкото претседателство јавно настапи со надеж дека преговорите со Северна Македонија и Албанија ќе почнат до крајот на оваа година и тоа беше експлицитно наведено во нацрт-заклучоците, по денешните преговори меѓу министрите за европски прашања, временската одредница не беше задржана, односно повеќе ја нема формулацијата „меѓувладина конференција оваа година“.

МИА побара и објаснување зашто Северна Македонија е третирана поинаку од сите други држави во овој текст преку употребата на долгото име Република Северна Македонија секаде, а другите се именуваат со нивното кратко име и дали ова претставува нов спор со името на земјата овој пат наметнат од Бугарија.

„Ова е одвоено прашање, за почетокот на преговорите потребна ни е преговарачка рамка, тоа е друг процес, кој ќе биде почнат бидејќи имаме нова влада во Бугарија и многу сме оптимисти дека ќе се тргне по одамна поставениот пат што е можно побргу“, изјави државниот секретар на Словенија.

Петков најави пресврт во односите со Македонија

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, даде сигнал дека Бугарија ќе го смени ставот што ја кочи кандидатурата на Северна Македонија за Европската Унија.

Бугарскиот премиер претходно денеска за „Фајненшл тајмс“ најави нова процедура за надминување на спорот, која, како што рече, ќе биде многу брза, со многу краток рок од 6 месеци.

Тој исто така изјави дека новата влада ќе ги постави преговорите со Северна Македонија на нова основа.

„Ќе користиме работни групи за подготовка на одлуки за прашања, како што се заедничката економска активност, инфраструктурата, културата и историјата“, рече Петков.

Премиерот денеска пред новинарите изјави дека разговарал со македонскиот премиер Зоран Заев, кој му честитал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Градот Скопје иницира предлог-закон за заштита на Водно

Објавено пред

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, се сретна со претставници на граѓанските здруженија „Го сакам Водно“ и на „Иницијативата O2“, на којашто разговараа за фазата на реализација на иницијативата за предлог- законот за заштита на Водно.

Градоначалничката Арсовска посочи дека Водно и Скопје се неразделно поврзани, a со насилната и нелегална урбанизација се загрозува овој зелен штит на градот и не треба да се дозволи узурпација на овој значаен дел од Скопје.

„ Се обврзавме на заштита на Водно, со обезбедување дополнителен степен на законски регулирана заштита во интерес на Скопје и скопјани. Започнавме со креирање предлог-решение за законски обезбедување заштита на Водно, со што инициравме Закон за заштита на Водно“, посочи градоначалничката Арсовска на денешната средба.

Заедно со граѓанските организации Град Скопје почна постапка и во својата програма за 2022 година издвои средства за изработка на Просторен план за Водно. Градот Скопје се заложува за системско решение за Водно и со иницирањето на овој предлог-закон, кој ќе биде поднесен до Собранието, конечно правно ќе се регулира заштитата на Водно.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бочварски: Преку 11 милиони евра инвестиции за нов навигациски систем во М-НАВ

Објавено пред

Преку 11 милиони евра инвестираме во модернизација на навигацискиот систем во М-НАВ со цел да овозможиме поефикасно работење на Контролата на летање и за поефикасен авиосообраќај во земјата, изјави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, при денешната посета на М-НАВ.

Бочварски, заедно со заменик-министерот Беким Реџепи и менаџерскиот тим на М-НАВ, направија обиколка на Контролата на летање и на Навигацискиот центар, каде што се запознаа со работата на институцијата.

„ Се наоѓаме на местото каде за првпат по 25 години започнуваат подготовки за изградба на нов објект за потребите на М-НАВ. Со инвестицијата од 11 милиони евра, освен за изградбата на новата зграда, ќе се набават нови радари, нова опрема за комуникација, нов АТМ-систем, со што ќе се зголемат капацитетите и ќе обезбедиме поефикасно и побезбедно одвивање на авиосообраќајот“ – изјави министерот Бочварски.

Тој истакна дека е задоволен што и покрај ковид-кризата успеале да ја обезбедат инвестицијата за модернизација на клучна институција како Македонска навигација.

Директорот на АД Македонска навигација, Хамиди, се заблагодари на Владата за инвестицијата која ја потенцираше како клучна, бидејќи, како што напомена, повеќе од 25 години никој не вложил во М-НАВ.

„Чест ни е што и покрај кризата од ковид-пандемијата, во 2021 година заедно со целиот тим во Македонска навигација ги подобривме финансиските показатели. Инвестицијата што ја добивме за изградба на новата зграда со вкупна површина од 1.200 метри квадратни и за набавка на нова опрема ќе придонесе за зголемување на нашите капацитети и за модернизација на институцијата. Продолжуваме како и до сега, бидејќи безбедноста при летањето е наш врвен приоритет“ – изјави извршниот директор на Македонска навигација, Хамиди.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јаневска: Бараме две недели онлајн настава за учениците од 4. до 9. одделение

Објавено пред

Одлуката учениците од 1 февруари да тргнат на училиште со физичко присуство, бараме Владата, Комисијата за заразни болести, а и Министерот за образование и наука да ја преиспитаат, порача професорката Весна Јаневска на Фејсбук.

„ Бројките на заразени со Ковид-19 вирусот се високи, а високи се и потребите од болничко лекување. Медиумите соопштија дека ќе треба повторно отворање на ковид-центрите (според изјавите на стручњаците), а се објави и дека детските оддели се преполни и ‘Систина’ планира отворање на детски ковид-центар.

Предлагаме 2 недели онлајн настава на учениците од 4. до 9. одделение со активно следење на епидемиолошката ситуација и настава со физичко присуство на учениците од 1. до 3. одделение со следење на епидемиолошката состојба во Македонија и училиштата. За најмладите ученици предлагаме физичко присуство, за да се избегнат дополнителни мерки, кои се неопходни за чување на децата (ослободување на родител од работни обврски), а кои влијаат на економијата на државата“, пишува Јаневска.

Синдикатот за образование побара второто полугодие да почне онлајн, поради големиот број на заразени со што училиштата би биле опасен кластер за ширење на болеста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ4 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа4 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија6 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа6 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа7 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија20 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија20 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија23 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија23 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ24 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Досие