Контакт

Македонија

Ќе остават ли предлог измените на Законот на игрите на среќа повеќе од 7.700 вработени на улица?

Објавено пред

Измените на Законот на игрите на среќа и забавни игри кои минатата година во јуни ги предложи група пратеници, денеска влегоа во јавна расправа. На дневен ред се измените со кои се предвидува просториите во кои се приредуваат игрите на среќа задолжително да бидат оддалечени најмалку 500 метри воздушна линија од објекти на училишта, факултети, универзитети, институти, библиотеки и установи во кои се врши дејност на згрижување деца, на што се надоврзува дополнување на законот со кое потврда за оддалеченоста на просторијата до најблискиот објект ќе издава единицата за локална самоуправа.

Ако се направи едноставно онлајн мапирање на два објекта на оддалеченост од 500 м воздушна линија, веднаш станува јасно дека со вакво растојание практично и физички е невозможо да има обложувалница во градско подрачје. Скопје, кој е густо населен град на релативно мала површина, со многу образовни институции на неговата територија, во 500 – те метри радиус околу сите образовни институции колку што постојат, како што е предложено во предлог-измените, не постои простор каде би можело да се отвори објект за игри на среќа. Во малите градови, оваа состојба би била уште поизразена. Вообичаено образовните институции се наоѓаат во централното подрачје, а истите се, буквално, една главна и неколку споредни улици. Така, предлог-измените на законот, најконкретно, би значеле целосно затворање на сите објекти на приредувачите на игри на среќа на територијата на целата држава.

Од тука произлегува прашањето што ќе се случи со вработените во оваа индустрија? Ќе останат ли повеќе од 7.700 вработени на улица? На ова веќе подолго време укажува Асоцијацијата на спортски обложувалници, а ставовите на асоцијацијата и негативните ефекти од предлог-измените неодамна во интервју за „Фактор“ ги изнесе претседателот на АСОМ, Васко Илиески, кој посочи дека доколку се спроведат измените на законот, сите вработени во индустријата ќе ги загубат своите работни места.

„Тоа се 7.700 семејства кои живеат од овој приход, пред сé млади луѓе кои со вработувањето обезбедуваат редовна плата, но и можност за дополнителна заработка за работа на празници и ноќни часови. Тоа им обезбедува сигурност и стабилност и им дава можност да ја планираат својата иднина во земјата. Доколку овие млади луѓе ги загубат своите работни места, ризикуваме да ја напуштат државата, нешто што за нас како држава би било погубно. Сите 7.700 директно вработени во оваа индустрија одржуваат уште седум работни места во други стопански гранки, односно индустријата на игри на среќа поддржува речиси 54.000 работни места. Земајќи ги  предвид и членовите на семејствата, од оваа стопанска гранка директно и индиректно живее речиси 10% од популацијата во Македонија. Во оваа индустрија, во текот на минатата година се вработиле 40 % повеќе луѓе отколку во 2017, што го потврдува и позитивното влијание кое оваа стопанска гранка го има врз намалувањето на стапката на невработеност во земјата и стабилноста на пазарот на трудот “- образложи Илиески.

На ова се надоврзуваат и анализите на влијанието кое оваа индустрија го има врз државната екомонија. Бидејќи приредувачите на игри на среќа подлежат на високи даноци, нивната индустрија придонесува со рекордни една четвртина милијарди евра во држаниот буџет или високи 4% удел во бруто-домашниот производ. Во 2018 година, во државниот и локалните буџети се слеале вкупно 253 милиони евра, средства кои се користат директно за потребите на граѓаните во државата.

Целта на предложените измени, како што наведува групата предлагачи, е превенција на можностите за стекнување  порочни навики кај младата популација. Но, обложувалниците и другите простории каде што се приредуваат игрите на среќа не се достапни за малолетните лица. Согласно постоечкиот закон, прашањето за забрана за учество на малолетни лица во игри на среќа и за забрана за влез во објектите во кои се приредуваат игри на среќа е целосно регулирано, а казните за непочитување на овие членови од законот се високи.

Доследно спроведување на законот и евентуално зголемување на казните за приредувачите на игри на среќа, но и воведување казни за операторот кој извршил уплата на малолетно лице, за родителите/старателите на малолетните лица кои би биле затекнати во просториите на приредувачите на игри на среќа во голема мера би придонеле кон подобра регулација и поголема превенција.

Такви казнени одредби се предвидени во други закони со кои се регулира однесувањето на малолетните лица. Ставот на асоцијација е јасен. Тие неколкупати истакнаа дека се подготвени да прифатат и построга регулација и казни за прекршување на член 20 од Законот за игри на среќа, кој ја регулира пристапноста на малолетни лица во објектите – приредувачи на игри на среќа, но и да помогнат во развој, имплементација и финансирање програми и кампањи за едукација и подигање на свеста за негативните последици.

Македонија

Груби поради преголеми обврски нема да учествува на Комисијата за избор на работници од УБК

Објавено пред

Само неколку часа откако беше избран, пратеникот од ДУИ, Артан Груби, се повлече од Комисијата која треба да ги селектира кадрите од УБК.

Груби преку соопштение најави дека поради преголеми обврски не може да учествува во работата на оваа комисија.

„Во врска со Заклучокот на Комисијата за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање, донесен на Шестата седница на Комисијата, оддржана на 25 јуни 2019 година, во кој сум предложен да учествувам во работата на Комисијата за селекција и избор на работници од Управата за безбедност и контраразузнавање, поради преголеми други обврски Ве известувам дека не сум во миожност да учествувам во работата на оваа Комисија“, напиша пратеникот на ДУИ.

Новата Агенција за национална безбедност која ќе ја замени досегашната Управа за безбедност и контраразузнавање треба да профункционира од септември.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Дураки поднесе оставка: Моето раководење ќе остави траен белег во заштитата на животната средина

Објавено пред

Садула Дураки поднесе оставка на функцијата министер за животна средина и просторно планирање од причина што е предложен за министер на новотo министерство за политички систем и односи меѓу заедниците.

Во оставката упатенa до премиерот Заев, Дураки вели дека во време на неговото раководење со министерството за животна средина биле спроведени многу проекти кои ќе остават траен позитивен белег во зачувување и унапредување на животната средина.

„Морам да истакнам дека изминатиот период додека ја извршував функцијата се соочивме со најголемите предизвици за зачувување и унапредување на животната средина. Според сегашната состојба некои од тие предизвици успешно ги надминавме. Јас и мојот тим во изминатиот период макотрпно работевме и го вложивме целото наше знаење и способност во решавање на проблемите, но некои проблеми бараат долгорочен и системски пристап“, се наведува во писмената оставка на Дураки.

Тој додава дека министерството располага со стручен кадар кој несебично ќе се вложи и ќе му помогне на новиот тим да креира и да ги спроведува политиките во животната средина и просторното планирање.

На крајот, Дураки вели дека ќе му биде чест и задоволство да биде дел од новото министерство, каде што несебично ќе придонесе за успешно чекорење на државата кон европските интеграции.

Прикажи повеќе...

Македонија

Скопје ќе добие pumptrack-полигон кај Олимпискиот базен

Објавено пред

Вљубениците во велосипедизмот, ролерите и скејтбордите набргу ќе имаат можност да ги покажат своите вештини на новиот pumptrack-полигон што Град Скопје почна да го гради на површината пред Олимпискиот базен „Центар“. Полигонот претставува сплет на кривини и контури кои овозможуваат забавна, но, пред сè, безбедна спортска активност.

Предвидениот pumptrack-полигон е со вкупна површина од 1.690 квадратни метри и е поделен на два дела – детски полигон со површина од 290 квадратни метри и полигон за возрасни со површина од 1.400 квадрати. Детскиот полигон е специјално приспособен за деца, за почетници и за лица во инвалидски колички. Тој е одделен од полигонот за возрасни и е составен од помали контури и кривини, со што е овозможено безбедно возење. Полигонот за возрасни, пак, има разни елементи – двојни и тројни контури, скокови, брзи кривини и друго, кои овозможуваат поискусните да ги подобрат своите вештини.

Полигонот е погоден за сите типови и големини на велосипеди, ролери, скејтборди, како и за лица во инвалидска количка.

Овој простор, кој досега беше неуреден, набргу ќе стане ново и уредено катче со зеленило, урбана опрема и содржини за забава.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

ОН: Богатите ќе купуваат спас од жештините и гладот, на повидок е климатски апартхејд

Светот е на пат кон климатски апартхејд, во кој богатите ќе купуваат излез од најлошите ефекти од климатските промени, додека...

Економија2 часа

Во Љуботен запленети над 12 тони тутун, нелегално се увезувал од сите соседни земји

Над 12 тони тутун е одземен од жителите на Љуботен по спроведената акција во селото. Нема уапсени, бидејќи истрагата не...

Македонија3 часа

Дураки поднесе оставка: Моето раководење ќе остави траен белег во заштитата на животната средина

Садула Дураки поднесе оставка на функцијата министер за животна средина и просторно планирање од причина што е предложен за министер...

Регион4 часа

Ердоган: Ако е потребно, ќе направиме ревизија на владата, но без надворешни притисоци

Не можеме да ги предвидиме пораките на народот и да се оглушиме на нив, истакна денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Македонија5 часа

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија6 часа

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија8 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија8 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија8 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет10 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет10 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија1 ден

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ1 ден

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија1 ден

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија1 ден

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија1 ден

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ1 ден

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион1 ден

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион1 ден

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Досие