Контакт

Македонија

Изречени мерки за директорот на основното училиште „Лазо Ангеловски“ поради насилство кон вработена

Објавено пред

Постоење насилство од страна на директорот на основното училиште „Лазо Ангеловски“ во Скопје кон вработена во истото училиште, утврди Граѓанскиот суд во Скопје, информираат од Хелсиншкиот комитет за човекови права и коалицијата „Маргини“.

Како што додаваат од таму, пресудата е резултат на тригодишната борба на вработената преку нејзиниот полномошник, адвокатката Марта Гусар.

Коалицијата „Маргини“ и Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2019 објавија извештај во кој побараа институциите да го истражат проблематичното однесување на директорот на ОУ „Лазо Ангеловски“.

Во извештајот беше побарано: надлежните институции, особено Министерството за образование и наука и Општина Аеродром, да ги испитаат индициите и да постапат според нив имајќи го предвид најдобриот интерес на детето и водејќи се од начелото дека заштитата и превенцијата од родово заснованото насилство и насилството врз жени и девојки треба да биде императив во образовниот процес.

„Сепак, и покрај сите укажувања, директорот сѐ уште е на својата позиција во училиштето, а вработената во текот на оваа година добила отказ“, објаснуваат двете организации.

Вработената во ова училиште, по сите обиди да ги заштити нејзините права на 25 февруари годинава, преку адвокатката Марта Гусар до Основниот граѓански суд Скопје поднела предлог за изрекување привремени мерки за заштита од родово базирано насилство – домашно насилство, поддржано и од страна на ЈУМЦСР на Град Скопје, со предлог за изрекување привремени мерки за заштита, против директорот.

„По спроведување судска постапка од страна на судот, констатирано е постоење насилство од страна на Перо Арсеновски, со што изрешени се привремени мерки за заштита од семејно – домашно насилство, како кон вработената така и кон членовите на нејзиното семејство и двете малолетни деца, кои впрочем се ученици во истото училиште.

Изречени мерки:

1. Му се забранува на Перо Арсеновски да се заканува дека ќе стори семејно насилство;

2. Му се забранува на Перо Арсеновски да ја малтретира, вознемирува и да врши семејно насилство врз неа;

3. Му се забранува да ја вознемирува и да телефонира;

4. Му се забранува да ги вознемирува членовите на нејзиното семејство и двете малолетни деца“, се наведува во соопштението.

Привремените мерки се изречени во времетраење од 6 месеци почнувајчи заклучно од 2 септември годинава, а жалабата не го одлага извршувањето на ова решение.

Коалицијата „Маргини“ и Хелсиншкиот комитет за човекови права ја поздравуваат оваа одлука на Граѓанскиот суд во Скопје и ги потсетуваат институциите, особено локалната власт, дека образовните институции и средини не смеат да го толерираат, игнорираат, а уште повеќе поддржуваат родово заснованото насилство.

 

Македонија

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Објавено пред

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница.

Ахмети рече дека партијата е во водство во Тетово, Струга, Чаир, Кичево, Арачиново, Боговиње, Теарце и Долнени.

За Гостивар, каде актуелниот градоначалник, Арбен Таравари од Алијанса и Алтернатива прогласи победа, Ахмети рече дека ДУИ сѐ уште ги нема конечните резултати.

Прикажи повеќе...

Македонија

Митко Јанчев прогласи убедлива победа во Кавадарци

Објавено пред

Пред насобраните симпатизери пред зградата на општина Кавадари, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанечев, вечерва прогласи победа уште во првиот круг од локалните избори.

„Граѓаните ми дадоа една многу тешка обврска, многу тешка доверба – добив 15.000 гласа наспроти неполни 5.000. Во проценти изразено 75 проценти, на 25 проценти. Од радост целата снага ми трепери поради големата доверба“, рече Јанчев пред насобраната толпа, изразувајќи задоволство што изборниот ден минал во пријатна атмосфера.

Порача дека негова обврска во новиот мандат ќе биде ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата да го оправдаат она што им го дале кавадарчани на овие избори.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Објавено пред

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата.

Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат водство во Битола и Охрид, каде кандидатите биле на граница да освојат мандат во прв круг од локалните избори.

Меѓу скопските општини, од ВМРО-ДПМНЕ брифираат дека водат во Ѓорче Петров, Кисела Вода, Аеродром и Гази баба. Ова се информации од аналитичкиот штаб на партијата.

Државната изборна комисија и натаму ги собира информациите за гласањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија1 час

СДСМ очекува победа во Крушево, Ресен и Струмица

СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ брифираат дека на локалните избори предност пред ВМРО-ДПМНЕ имаат во Валандово, Дојран, Крива...

Македонија2 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија2 часа

Николовски: СДСМ и коалицијата ќе забележат уште една сигурна победа

Љупчо Николовски, генерален секретар и шеф на централниот изборен штаб на СДСМ изјави дека во нивниот аналитички компјутерски центар веќе...

Македонија2 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија3 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија4 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија5 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија5 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија7 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија8 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет8 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија10 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија10 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија10 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет12 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет13 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија14 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 ден

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Досие