Контакт

Македонија

Индивидуалните донатори овозможуваат секое дете да расте во семејство

Објавено пред

„Живеењето и работењето во 2020 година, во услови на светска пандемија, нè засегна сите. И професионално и приватно, и допре во секоја сфера на нашето живеење. Најмногу во клетката на нашето живеење – нашите семејства, нашите блиски и нашите колеги за кои здравјето и сигурноста се прв приоритет. За СОС Детско село приоритет беа 590 деца, млади и семејства на кои им требаше нашата и вашата помош и поддршка“.

Ова се емотивни зборови кои допреа до срцето на многу индивидуални и корпоративни донатори, кои и годинава помогнаа децата и младинците да се соочат со предизвиците од ковид-пандемијата. Националниот директор на СОС Детско село, Јулијана Гапо, на овој начин се заблагодари на сите донатори на Светскиот ден на човечката солидарност, кога СОС Детско село го организираше традиционалниот настан „Едно семејство“.

Таа, во своето обраќање, додаде дека за остварување на целите на СОС Детско село од исклучителна важност е индивидуалната филантропија – можноста секој поединец да споделува вредности со некоја хуманитарна кауза и да овозможува остварување на нивните цели. „Претставува голема радост фактот дека секоја година СОС Детско село инспирира се поголем број граѓани кои се вклучуваат во остварување на нашите цели и ја поддржуваат нашата работа – обезбедување услови во кои децата можат непречено да се школуваат, да бидат згрижени и заштитени, што би било невозможно без хуманост и солидарност. Многу донатори прават разлика во животот на децата од ранливите групи, а секоја донација им возвраќа со радост и гордост и лична сатисфакција кога помагаме на тие околу нас. Пред нас е уште една неизвесна година и затоа ги повикуваме сите кои се во можност да ја посетат нашата страница https://sos.org.mk/sos-superheroi/ да се запознаат со нашите активности и со можностите како да помогнат“.

На листата на најголеми индивидуални донатори на СОС Детско село годинава се запишаа и имињата на д-р Лоди Гоговска, Варвара Стојановска-Чукиќ, Јулијана Пецовска, на членови на православната црква „Свети Климент“ од Диарборн – Мичиген, Кристијан Тимоние, Стефани Неделкова и Снежана Кимова.

Д-р Гоговска, цитирајќи го Алберт Ајнштајн, ќе рече дека „големината и вредноста на човекот лежи во она што го дава, а не во она што е способен да го прими“. Според неа, никој не ја живее сегашноста доколку не дал некому нешто без да го врати тоа. „Давањето нема да нè осиромаши. И не е важно колку даваме, битно е со колку љубов тоа го правиме (Мајка Тереза). Никој не е бескорисен на овој свет доколку и малку го олесни товарот на другиот“.

Клучната работа на СОС Детското село е грижа и овозможување поддршка на децата и младите без родители и родителска грижа и остварување на целите и мисијата „Ниту едно дете не семее да расте само”. Тоа е активност која се одвива во континуитет, без престан, секој ден, недела, месец… и така 19 години. Работа која не може да застане, да престане, да се откаже. Токму поради тоа, секој оној што ја препознава важноста на одржливоста на нашата работа станува посветен донатор. Донатор кој секој месец, во континуитет, непрекинато ги помага децата и претставува силен генератор на стабилноста на нашите програми и на нашиот успех.

Како најголеми посветени донатори на СОС Детско село се впишаа и имињата на Марија Челебиева, Марија Цветановска, Марио Ристовски, Анита Силановска и Мартин Гегоски.

Авторот на книгата „Тито – мојот последен херој“, Зоран Спасов-Sоф, одлучи приходот од продажбата на ова дело да биде дониран во СОС Детското село. За ваквата индивидуална филантропија, тој се прашува „Зошто да помогнеме некому?“ и одговара „Мислам дека е малку тешко човек да одговори на вакво прашање, посебно кога се работи за еден нормален и обичен човек. Во генот на секоја единка е да се биде хуман и доблесен и тоа не е воопшто тешко да се направи. Овој човечки гест, да го отстапам приходот од мојата книга во добротворни цели, нема никаква позадина. Мојата лична донација не ја сметам за голема, но голем е одговорот на јавноста, преку купување на овој роман, да помагаат на оние на кои им е најмногу потребна помош. Идејата е едноставна – читателот донира во СОС Детско село и добива бесплатна книга. Тоа нека биде перцепцијата. Колку мал гест за еден обичен човек, а колку голем и важен за најранливата категорија – децата“, вели Спасов.

СОС Детско село преку програмата за грижа, советување и менторство за млади, во рамки на настанот „Едно семејство” организираше и продажна изложба на делата на Мартин Буровски како можност за поддршка на младиот и надежен уметник во развој на неговата професионална кариера. На настанот беа изложени 12 продажни уметнички дела, кои беа купени од компании и индивидуалци. Упатуваме посебна благодарност до Пакомак, Винарија Тиквеш, Веро маркети, ЈП Водовод и канализација Македонија, Пиварница Скопје, до Симона Димитрова и Силвана Ивановска, кои со купување на дело несебично го поддржаа младиот уметник.

СОС Детско село се заблагодарува на сите индивидуални донатори за несебичната поддршка, кои претставуваат пример многумина наши сограѓани да запловат во филантропските води и да продолжат или да почнат со хуманост. Исто така, СОС Детско село ги мотивира сите луѓе да донираат и да ја поддржат Организацијата во остварување на својата мисија – Ниту едно дете да не расте само.

Секако, покрај индивидуалните донатори, СОС Детско село изразува благодарност до сите компании кои помогнаа во реализација на сонот на секое дете. Статуетка за Најголем корпоративен донатор добија Пиварница Скопје, Осигурување Македонија и Агенцијата за електронски комуникации. Плакета за поттикнување индивидуална филантропија добија ЈП Водовод и канализација Македонија и Веро маркети. Плакети за значаен придонес и поддршка добија компаниите Кап Карго, Пакомак, Хуссе-Кордеа, Гранит, Битолска млекарница, Алкалоид АД Скопје, Тулбе БВ, Форма, Фармахем, Унија финансиска, Екомозаик, Макпрогрес, АД Др Пановски. За поттикнување филантропија кај вработените плакета добија Шпаркасе Банка и Илинка Захарчева Буддс – Google. Благодарница за придонес и поддршка во 2020 година добија Везе шари, Комисија за хартии од вредност, Бест Веј, Аптив, Аптека Ани фарм, Мебел Ви, Шортлист ЛЛЦ, Тиан Де, Перутнина Птуј, Боград Струга, Бе-Да логистик, Тетекс Ад Тетово, Експекта медикал, Дабар Дооел, Пекабеско АД, Вато Доо, Цилиндо интернационал, Блиц инженеринг и Салекс ИНГ. Посебна благодарност СОС Детско село изразува до М6 Едукативниот центар кој даде несебична поддршка при реализација на овогодишниот настан „Едно семејство’.

(ПР текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6, Прилеп-12, Гостивар-3, Штип-6, Битола-1, Велес-6, Охрид-5, Струмица-6, Кавадарци-8, Струга-11, Кочани-1, Кичево-8, Гевгелија-4, Неготино-8, Дебар-3, Ресен-7, Делчево-2, Радовиш-1, Пробиштип-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од: Скопје-1356, Куманово-51, Тетово -115, Прилеп -11, Гостивар-71, Штип-21, Битола-33, Велес-33, Охрид-81, Струмица-27, Кавадарци-41, Струга-33, Кочани-8, Кичево-22, Свети Николе-8, Гевгелија-10, Дебар-10, Крива Паланка-7, Ресен-14, Радовиш-2, Берово-1, Делчево-17, Виница-10, Пробиштип-2, Валандово-1, Демир Хисар-6, Македонски Брод-2, Богданци-2, Крушево-1, Македонска Каменица-11, Демир Капија-1, Дојран-1.

Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 38573, активни 7373
• Куманово 5015, активни 452
• Тетово 4955, активни 466
• Прилеп 4467, активни 301
• Гостивар 3533, активни 332
• Штип 3434, активни 178
• Битола 3166, активни 257
• Велес 2954, активни 335
• Охрид 2651, активни 376
• Струмица 2470, активни 383
• Кавадарци 2388, активни 403
• Струга 2141, активни 172
• Кочани 1697, активни 142
• Кичево 1662, активни 152
• Свети Николе 1061, активни 53
• Гевгелија 953, активни 130
• Неготино 941, активни 177
• Дебар 714, активни 125
• Крива Паланка 701, активни 91
• Ресен 708, активни 114
• Радовиш 674, активни 76
• Берово 564, активни 60
• Делчево 530, активни 148
• Виница 475, активни 43
• Пробиштип 474, активни 30
• Валандово 325, активни 29
• Демир Хисар 241, активни 13
• Македонски Брод 237, активни 15
• Богданци 214, активни 38
• Кратово 209, активни 17
• Крушево 190, активни 35
• Македонска Каменица 188, активни 46
• Демир Капија 177, активни 39
• Пехчево 175, активни 26
• Дојран 81, активни 8

Направените 1530 теста се преку: ИЈЗ-394, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-255, Биотек-256, МАНУ -66, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -225, лабораторија Лаор –125, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-15, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид -19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со повеќе политичари од регионот и Европа во рамките на пријателските односи со повеќе сестрински партии на ВМРО-ДПМНЕ од семејството на Европската Народна Партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека е предвидено Мицкоски да се сретне со претседателот на Фидес, а воедно и со премиерот на Унгарија Виктор Орбан.

Потоа ќе оствари средба во Љубљана и со премиерот на Република Словенија и претседател на Словенечката Демократска Партија Јанез Јанша.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека средбата со Јанша е особено значајна за европските интеграции ако се знае дека Словенија е идната земја која ќе го преземе претседавањето со ЕУ. Во неколкудневната дипломатска активност лидерот на ВМРО ДПМНЕ ќе оствари средби и со претставници на хрватската владејачка партија ХДЗ.

Од партијата истакнаа дека средбите ќе бидат искористени за активно лобирање за државните интереси на Македонија пред се одблокирање на патот кон Европската Унија кој е блокиран со бугарското вето, како и застојот кој го има земјава во однос на реформите.

„Средбите ќе бидат насочени и кон градење на мостови на регионална соработка на ВМРО-ДПМНЕ, како и разгледување на можностите за идна економска соработка и отворање на можностите за привлекување на инвестиции и размена на знаења со цел економско зајакнување на земјава во периодот на силната економска криза и рецесија“, додава ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

Tетово набави пет автобуси за градски превоз

Објавено пред

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка општина Тетово набави пет автобуси за градски превоз во вредност од 720 илјади евра.

Со ова општина Тетово за првпат добива јавен превоз во градот со воведување на три градски рути.

На настанот за примопредвање на автобусите присуствуваа министерот за финанасии Фатмир Бесими и градоначалничката на Тетово Теута Арифи.

Министерот за финансии во своето обраќање истакна дека на граѓаните на Тетово им се обезбедува една нова општинска услуга, која ќе придонесе за подобрување на условите за живот во општината.

„Со ова на граѓаните на Тетово ќе им се обезбеди една нова општинска услуга, која ќе придонесе за: прво, безбеден превоз на патници, второ – поефикасен сообраќај во градот и трето, и особено битно, намалување на загадувањето. Исто така, со ова се отвораат и нови работни места за граѓаните во јавното претпријатие за транспорт. За набавката на автобуси преку МСИП-проектот општина Тетово доби 72,6 милиони денари или 1,18 милиони евра. Со реализирање на јавната набавка постигната е пониска цена за автобусите од 44,3 милиони денари или околу 720 илјади евра, додека за останатите средства има можност општината да ги искористи за друг проект“, рече Бесими.

Градоначалничката на Тетово Арифи посочи дека автобусите ќе бидат предадени на користење на локалното јавно-транспортно претпријатие “Тетово транспорт”. Со набавката на овие автобуси градот Тетово за прв пат добива јавен превоз за потребите на жителите на градот и околните населени места.

Планирани се три рути за одвивање на јавниот транспорт низ градот, кои ги опфаќаат главните артерии на градот во сите делови. Првата рута е од автобуската станица на улица Борис Кидрич до Универзитетот на Југоисточна Европа. Втората рута се движи по улиците Борис Кидрич, Иво Лола Рибар, Страшо Пинџур, т.ц. Мерџан, Илинденска, до Универзитетот ЈИЕ, улиците Љуботен, Киро Ристоски Дрнц, Ѓорче Петров, Браќа Миладинови, Булевар Видое Смилевски Бато, 29 Ноември, Благоја Тоска, Маршал Тито, Булевар Видое Смилевски-Бато и повторно завршува кај автобуската станица на улица Борис Кидрич. Третата рута по улиците Борис Кидрич, Булевар Видое Смилевски Бато, Маршал Тито, Благоја Тоска, 29 Ноември, Булевар Видое Смилевски Бато, Браќа Миладинови, Ѓорче Петров, Киро Ристоски Дрнц, Љуботен, Илинденска, Универзитет ЈИЕ и се враќа по Илинденска до т.ц. Мерџан, улица Страшо Пинџур, Иво Лола Рибар, Благоја Тоска и завршува кај автобуската станица на улица Борис Кидрич. Со овие три рути, се покрива целата територија на градот Тетово.

Бесими посочи и дека ова не е прв пат општина Тетово да реализира капитални проекти преку МСИП – проектот. Досега општина Тетово има добиено околу 3 милиони евра за спроведување на проекти во општината, како доизградба на булеварот „Видое Смилевски – Бато“, набавка на фотоволтаици, изградба на локални патишта и набавка на општинска механизација.

„Проектот за подобрување на општински услуги има за цел обезбедување на подобри услови за живот на граѓаните преку подобрување на општинските услуги. Преку овој проект се инвестира во капитални инвестиции низ општините со цел да се подобрат услугите кои тие ги даваат и на тој начин да се подобри животот на граѓаните кои живеат во нив. Се инвестира во локални патишта, водоводи, училишта, градинки, енергетска ефикасност, механизација и машини – односно се што придонесува за општинските услуги. Овој проект трае повеќе години и има вкупна вредност од околу 100 милиони евра. Преку него се дејствува и кон развој на локалните економии и подобрувањето на животниот стандард на граѓаните“, рече Бесими.

Министерот за финансии посочи дека минатата година Проектот за подобрување на општински услуги имал исклучително добра реализација на капиталните проекти од 98,75 проценти.

„Завршени се 43 капитални проекти во 37 општини во вредност од над 10 милиони евра од кои директна корист ќе имаат околу 150 илјади граѓани. Станува збор за опремување на училишта, градинки, изградба и реконструкција на локални патишта, на филтер станици, водоводни мрежа и други проекти кои придонесуваат за подобрување на општинските услуги“, рече Бесими.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

Бродот што потона во Турција не бил руски туку украински, загинаа најмалку 4 лица

Шест лица се спасени, а четири загинаа кога украински товарен брод со 12 член екипаж потона денес крај брегот на...

Македонија1 час

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија2 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија3 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Македонија4 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет5 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт7 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион7 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија7 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија19 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт20 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија21 час

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија24 часа

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија1 ден

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Досие