Контакт

Македонија

Информативен карван „Заштитени заедно – вакцините делуваат“

Објавено пред

Министерството за здравство со поддршка од Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД), Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и Светската здравствена организација (СЗО) денеска го почна информативниот карван за вакцинација, кој следните осум дена ќе патува на 24 локации во целата земја.

dobivaj vesti na viber

Со слоганот „Заштитени заедно – вакцините делуваат“ карванот ќе пренесе информации до локалните заедници за сите редовни вакцини за деца, вакцините против сезонски грип и Ковид-19. Тимовите за имунизација ќе патуваат со карванот нудејќи вакцинација против Ковид-19 на самото место.

Потсетуваме дека има на располагање вакцини против (сезонски) грип и ги повикуваме лицата од ранливите категории да го изразат својот интерес за вакцинација на веб-страницата www.vakcinacija.mk. Исто така, ги охрабруваме да се вакцинираат оние што се изложени на најголем ризик од сериозни компликации од Ковид-19.

„Вакцинацијата против сезонски грип е еден од приоритетите на Министерството за здравство во областа на превентивната здравствена заштита со цел навремена заштита и спречување појава на потешки форми, компликации и смртен исход, особено кај ризичните групи. За таа цел, обезбедивме 40 илјади бесплатни вакцини, кои, почнувајќи од денес, може да се примаат во центрите за јавно здравје, а во Скопје и на три пункта: во поликлиниките „Идадија“, „Ѓорче Петров“ и „Бит-пазар“. Станува збор за четиритипна вакцина против сезонски грип од компанијата ‘Абот’ од Холандија. Бесплатната вакцинација против сезонски грип е незадолжителна, а е наменета за: постари лица над 65 години, лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени, деца на возраст од 6 месеци до 5 години. Симболично, со овој карван за вакцинација, кој го почнуваме денес, заеднички праќаме порака за важноста на вакцинацијата. Потсетуваме дека граѓаните од ризичните групи може да се пријават за бесплатна вакцинација преку страницата: vakcinacija.mk.“, изјави министерот за здравство д-р Беким Сали.

Повеќе од два века вакцините им помагаат на луѓето да останат здрави – почнувајќи од првата вакцина за заштита од големи сипаници, па сè до најновите вакцини што се користат за спречување тешки случаи на Ковид-19. Оттогаш, семејствата и заедниците веруваат дека вакцините овозможуваат заштита за сите – од новороденчиња до повозрасни лица.

„Вакцините се меѓу највлијателните научни иновации на сите времиња, кои помагаат да се заштитат генерации и генерации на луѓе од заразни болести во текот на нивниот живот. Со повеќе од 200 години истражување, светска соработка и ригорозни тестирања се постигна успех во развивањето безбедни и ефективни вакцини за повеќе од 25 болести. Со пандемијата на Ковид-19 сите одблиску ги видовме загубата, стравот и несигурноста што ја придружуваа појавата на болеста. Благодарение на вакцините против Ковид-19 и на вакцините против сезонски грип ние имаме алатки за заштита на нашите најблиски“, рече Џери Дибле, директор на Мисијата на УСАИД.

Пандемијата на Ковид-19 предизвика огромен притисок кај здравствените системи и услуги, а нарушувањата го загрозија долгогодишниот тешко стекнат напредок во редовната вакцинација кај деца. На пример, процентот на деца што ја примиле втората доза против сипаници опаднал од 93,4 отсто во 2019 година на 68,5 отсто во 2020 година, со покачување на 80,4 отсто во 2021 година.

„Вакцините дејствуваат, ги штитат децата, возрасните и заедниците. Тие спасиле повеќе животи од кој било друг изум во историјата на човештвото. Ова е факт. Во последните 60 секунди редовните вакцини за деца спасиле уште пет детски животи. Благодарение на високите стапки на вакцинација во минатото, денешните родителите имале среќа да пораснат без да видат како членови од семејството или пријателите умираат или страдаат од доживотна попреченост поради болести, како што се сипаници или детска парализа. Иронично, токму ова стана една од причините зошто некои веруваат дека болестите што може да се спречат со вакцини повеќе не претставуваат закана. Но, не можеме самите да го земеме ова здраво за готово. Апелираме до семејствата да се информираат и да не го одложуваат вакцинирањето на нивните деца. Кога го вакцинирате вашето дете, ги штитите него, другите деца и вашата заедница“, рече Патриција ди Џовани, претставник на УНИЦЕФ.

Ковид-19 и грипот се многу заразни респираторни вируси и имаат многу слични симптоми, како што се кашлица, треска и отежнато дишење. Иако и двете болести може да предизвикаат сериозно заболување, сепак за разлика од грипот, Ковид-19, особено кај оние што не биле вакцинирани и/или не биле претходно заразени, е поверојатно да доведе до здравствени компликации, болничко лекување и во некои случаи и смрт, затоа е важно да се тестирате и вакцинирате против двете болести.

„Не сме таму каде што бевме пред една година – пандемијата се менува, но сè уште не е завршена. Со приближувањето на ладната сезона Ковид-19 и грипот се враќаат во нашите животи. Треба да останеме внимателни и да продолжиме да практикуваме нешта за кои знаеме дека нè штитат, вклучително и вакцинацијата. Знаеме дека вакцините се безбедни и ефикасни. Покрај намалувањето на ризикот од сериозно заболување и смрт од Ковид-19, вакцината може да ги ублажи и долготрајните последици, кои се јавуваат по прележување на вирусот (продолжен Ковид-19) . Ова е уште една причина да се вакцинирате. СЗО ги охрабрува сите што ги исполнуваат условите за вакцинација против Ковид-19 да ги примат сите дози на вакцината што спасува животи, вклучувајќи и дополнителна бустер-доза кога ќе биде понудена. Бидете безбедни. Вакцинирајте се“, рече д-р Ане Јохансен, специјален претставник и шеф на канцеларија за в.и. на СЗО во Северна Македонија.

Редовните вакцини што се даваат во текот на детството, вакцини против сезонски грип и вакцини против Ковид-19 се достапни во сите здравствени домови и пунктови за вакцинација во државата (адреси на здравствени домови – Министерство за здравство (zdravstvo.gov.mk)), а вакцинацијата е достапна секој работен ден.

Карванот почна денес во Куманово, Черкези и во Старо Нагоричане и ќе продолжи во следните недели на следните локации:

20 октомври: плоштад Струмица [10:00-12:00 часот]; Ново Село, пред болница [12:30-14:30] и Василево, пред Дом на културата [15:00-17:00 часот]

  • 21 октомври: Велес, пред Театар [10:00-12:00 часот]; Чашка, општински плоштад [12:30-14:30]; и Бузалково, кај општината [15:00-17:00 часот]
  • 22 октомври: Прилеп, пред Стара чаршија [10:00-12:00 часот]; Долнени, пред општина [12:30-14:30]; и Кривогаштани, пред општина [15:00-17:00 часот]
  • 23 октомври: Битола, плоштад „Саат Кула“ [10:00-12:00 часот]; Новаци, кај пазарот „Шик“ [12:30-14:30]; и Могила, [15:00-17:00 часот]
  • 24 октомври: Охрид, плоштад „Крушевска Република“ [10:00-12:00 часот]; Мешеишта, кај полигонот (Полигон) [12:30-14:30]; и Косел [15:00-17:00 часот]
  • 25 октомври: плоштад Тетово [10:00-12:00 часот]; Боговиње, пред општина [12:30-14:30]; и Теарце, училиштен двор ОУ „Кирил Пејчиновиќ“ [15:00-17:00 часот]
  • 26 октомври: Плоштад Скопје [10:00-12:00 часот]; Сарај, пред ОУ „Дитурија“ [12:30-14:30]; и Ракотинци, пред општина [15:00-17:00 часот]

Македонија

Маричиќ: Со прогресивна визија и план Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ

Објавено пред

Секретарот за меѓународна соработка на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бојан Маричиќ, заедно со лидерот Димитар Ковачевски и потпретседателката, Бисера Костадиновска-Стојчевска учествуваа на Самитот на лидери од Западен Балкан и Групата на социјалисти и демократи (S&D) во Европскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

Денеска во Виена, Групата на социјалисти и демократи (S&D) во Европскиот Парламент ги обедини сите прогресивни лидери од регионот и ЕУ и низ плодна дискусија направи тековен преглед и анализа на случувањата во Европа, од кои произлезе јасна порака дека пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ бара напори и силна заложба за процесот на проширување на ЕУ да се активира.

-Проширувањето сѐуште е најуспешната политика на ЕУ и инвестиција во стабилноста и просперитетот на европскиот континент, но тоа треба да се потврди со интеграцојата на земјите од Западен Балкан, вели Маричиќ.

Самитот беше насловен „Проширување за Западен Балкан СЕГА – за граѓански, демократски и мирољубиви општества“ ги обедини на едно место лидерите на прогресивните левичарски партии од Југоисточна Европа, како и раководството на парламентарната група на Партијата на европските социјалисти во Европскиот парламент.

Лидерите од Западен Балкан истакнаа дека очекуваат проширувањето да се базира на реформски евроентузијазам и ќе биде веродостоен и предвидлив, а пред сѐ фер.

Маричиќ од Самитот вели дека со социјалдемoкратите од регионот и ЕУ ќе работат на забрзување на евроинтеграцијата на регионот и дека ќе успеат во тоа.

Друга тема на која лидерите и европратениците разменаа мислења е соработката на прогресивните сили во справувањето со предизвиците кои ги предизвика руската агресија врз Украина.

-Заедно, преку блиска соработка со нашите партнери, групата S&D, ќе продолжиме да работиме на градење на заедничка прогресивна перспектива за ЕУ и предизвиците кои ги наметна новата геополитичка ситуација, рече Маричиќ.

На крајот од Самитот беше организирано потпишување на заедничка Декларација со која лидерите ќе се заложат за интензивирање на соработката што ќе придонесе за побрзо членство на земјите од Западен Балкан во Европската Унија.

-Со потпишување на политичката Декларација на Самитот на Групата на социјалисти и демократи и лидерите од Западен Балкан, поставуваме јасна и предвидлива агенда за проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан, посочува Маричиќ.

Според секретарот за меѓународна соработка, Маричиќ, социјалдемократите од регионот делат исти вредности со европските социјалдемократи, кои се поттик заеднички да дејствуваат и да соработуваат за реализација на членството во ЕУ, како најдобра опција за реформирање и подобрување на општеството и животот на граѓани.

-Следниот период мора да се продолжи по ова позитивна траекторија и се движиме напред. Сега е клучно да се задржи политичкиот моментум, посочува Маричиќ, додавајќи дека и во пристапните преговори со ЕУ, можеме и понатаму да сметаме на силната поддршка на социјалдемократска група во Европскиот парламент.

Лидерот на СДСМ, Ковачевски, беше еден од панелистите на тема „Иднината на проширувањето на Европската унија во светло на заклучоците од Самитот во Тирана“, заедно со лидерите од регионот, Џукановиќ, Курти, Коњевиќ, Никшиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Зелен хуман град“: Град Скопја мора навремено да ги објавува решенијата за интервенција врз зеленилото

Објавено пред

Град Скопја мора навремено да ги објавува решенијата за интервенција врз зеленилото, реагираат од иницијативата „Зелен хуман град“ откако биле контактирани од жители во зградите во близина на ТЦ Мавровка дека ЈП Паркови и зеленило Скопје во раните утрински часови денес, во неработен ден, на државен празник, со обемна механизација кастрат и се отстрануваат повеќедецениски дрвја.

dobivaj vesti na viber

Според сателитски слики направени оваа година, велат од здружението, дрвјата изгледаат здрави и зелени, малку од зеленилото останато околу ТЦ Мавровка.

„Советниците на Зелен хуман град во Град Скопје веќе цела година инсистираат дека за секоја интервенција врз зеленило (а не само за садење) мора јавноста не само да се информира, туку да ѝ се даде доволно време да реагира и да ги обжали решенијата за отстранување зеленило кои ги смета за неосновани. Самата правна поука на крајот од секое решение за интервенција врз зеленило дава 15 дена рок за поднесување жалба до Министерството за животна средина и просторно планирање. Како може да се жали некој што не е информиран?!“, велат од „Зелен хуман храд“.

Тие исто така во континуитет бараат буџетски средства да се алоцираат за доработка и активирање на Зелениот катастар во Скопје, преку кој ќе може да се следи здравјето на севкупното зеленило во градот. Со таква платформа, сметаат активистите, изговорите за болни/суви дрвја ќе бидат многу лесно разобличувани. Доколку оваа практика на сечење, кастрење и преместување на дрвја во градот без граѓаните да се инволвирани продолжи, Зелен хуман град најавува радикализација на напорите за заштита на нашето зеленило, колку и малку да остана од него.

„Штом ги добивме дојавите за случајот се обративме до Град Скопје и поднесовме барање да ни се достави целокупната документација за предметот – почнувајќи од поднесеното барање завршувајќи со решението за кастрењето и отстранувањето на дрвјата. Се обративме до Општина Чаир и побаравме да ни го достави важечкиот ДУП за да видиме каква е намената на конкретната парцела 8891/16 и дали нејзиното поплочување е законско. На својата страница од урбанистичко-планска документација Општина Чаир има објавено само еден урбанистички проект и толку! Штом ги добиеме информациите, веднаш ќе ги споделиме со јавноста“, додаваат активистите на Граѓанска иницијатива „Зелен хуман град“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски во Брисел ќе потпише обновени договори со ЕК за борба против тероризам

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, утре во Брисел, Белгија во зградата на Европската Комисија заедно со албанскиот колега, Бледар Чучи и Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон ќе потпишат обновени договори за борба против тероризмот со цел спроведување на Заедничкиот план за акција за борба против тероризмот во Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

Пред самото потпишување на договорот министерот Спасовски ќе оствари трилатерален работен состанок со Еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон и со министерот за внатрешни работи на Република Албанија, Бледар Чучи на кој ќе се дискутира за управувањето со миграциите, особено ЕУ Акцискиот План за Западно Балканската рута, Извештајот за механизмот за суспензија на визи, организиран криминал и тероризам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион12 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија12 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија14 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа16 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија17 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет18 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа18 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа19 часа

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа1 ден

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија1 ден

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија1 ден

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија2 дена

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...