Контакт

Македонија

(Видео) Исплатата на приватните специјализанти доцни поради административни процедури, рече Филипче

Објавено пред

Исплатата на приватните специјализанти доцни поради административни процедури, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека сите приватни специјализанти ќе бидат исплатени ретроградно, но не можеше да презицира дали средствата ќе им бидат префрлени овој или следниот месец.

„Сите тие млади колеги ќе ги добијат парите ретроградно. Дали исплатата ќе биде од месец август или од септември не можам да кажам зошто може да се одолговлечи некоја административна процедура“, рече Филипче.

Тој рече дека има две групи приватни специјализанти – за исплата на едните биле одвоени средства од буџетот, додека за втората група што се запишала во март годинава не биле предвидени средства.

„Станува збор за две групи. Едната е од над 300 специјализанти за кои беше правена пресметка за нивна исплата во тек на минатата година и тие средства беа предвидени во буџетот за оваа година. Огромен дел од тие специјализанти веќе го добија надоместокот и има само мал дел за кои се средуваат административни процедури, меѓутоа таа група за кратко време ќе ги добие парите. Втората група специјализанти беа оние што се запишаа во март оваа година и за нив средства во буџетот воопшто не беа предвидени, но со оглед на тоа што ветивме дека и тие ќе добијат соодветен надоместок, се одвои сума на пари од буџетот во ФЗОМ и сега во тек се административни процедури. Тоа е причина зошто се доцни со ветените исплати за приватните специјализанти“, рече Филипче.

 

Македонија

Посвежо и облачно време со температури до 23 степени

Објавено пред

Времето утрово е посвежо. Претпладне ќе преовладува умерено облачно време, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе биде посвежо и ветровито со умерен до засилен северен ветер.

Максималната температура во Скопје ќе достигне до 23 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи во работна посета на Полска

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Република Полска.

Во рамки на посетата на Варшава, Османи ќе се сретне со Државниот секретар за европски прашања при Министерството за надворешни работи на Полска, Конрад Шимански, а ќе се сретне и со Министерот за надворешни работи на Република Полска, Јацек Чапутович.

Централна тема на средбите ќе бидат европските перспективи на Република Северна Македонија, и поддршката од Република Полска во пресрет на одлуката за почеток на преговорите на Самитот на ЕУ во октомври.

Посетата на Варшава преставува дел од европската турнеја на Вицепремиерот Османи, за посета на европските метрополи, а во пресрет на октомвриските состаноци на Советот на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Прекин во сообраќајот на патот А2 Кичево – Охрид

Објавено пред

Г.П. Илинден – Струга известува дека денеска на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата од Пресека – с. Врбјани, сообраќајот ќе биде во прекин од 10 до 15 минути помеѓу 11.00 и 14.00 часот поради изведување градежни работи на пат (минирање).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет57 минути

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени во пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет1 час

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 час

Саудиска Арабија започна воена операција во Јемен

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија започна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа14 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет15 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија21 час

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија21 час

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија22 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион22 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ23 часа

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија23 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ23 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет1 ден

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет1 ден

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет1 ден

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија1 ден

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија1 ден

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт2 дена

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија2 дена

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија2 дена

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Досие