Контакт

Македонија

Според „Глобокан“: Во Северна Македонија дневно три-четири жени заболуваат од рак на дојката

Објавено пред

Во согласност со податоците од Светската здравствена организација, ракот на дојката е најфреквентен тип на рак кај жените во светот, во Европа е со инциденца од 500.000 случаи годишно, а процената е дека во Северна Македонија, според истражувачката агенција „Глобокан“, во 2019 година ќе има околу 1.200 ново дијагностицирани случаи годишно, од кои околу 850 само во државните клиники, соопштија од Здружението за борба против ракот на дојка „Борка“. Тоа значи дека секој ден во нашата држава ќе се дијагностицираат по три до четири жени од овој малигном.

Според податоците на Фондот за здравствено осигурување, во 2018 година во јавното здравство се реализирани 986 болнички третмани на пациенти со дијагноза карцином на дојката. Од нив, 756 биле хируршки третирани, а другите 230 конзервативно.

Во европски рамки 20-30 отсто од случаите на рак на дојката се јавуваат кај жени помлади од 50-годишна возраст, а 33 отсто кај жени од 50 до 64-годишна возраст. Карциномот на дојката е најчестиот тип на канцер кај жените, а смртноста од овој вид карцином е на прво место кај жените.

„Според СЗО, во земјите каде што има имплементиран скрининг, морталитетот може да се намали до 35 отсто, во нашата земја беше почнат скринингот, но во овој период се реоформуваат групите и дијагностичките места, со оптимизам дека набргу ќе почне да функционира бидејќи раната дијагностика спасува живот“, велат од „Борка“.

Овие податоци беа изнесени на дванаесеттата годишна национална конференција за рак на дојката, која се одржа со мотото „Има живот и по ракот, научи како да го живееш“, на која исто така беше презентирана новата иновативна терапија составена од биолошките лекови, од неодамна присутни и во нашата земја. И оваа година од говорниците беше испратена силна порака до сите жени дека превенцијата, раното откривање и редовните прегледи е основниот и првиот чекор во борбата против ракот на дојката.

„Набавката на иновативната биолошка терапија, што се практикува веќе насекаде, претставува значаен чекор и најсилниот удар во борбата против ракот, вклучително и ракот на дојката. Со централизирана набавка се обезбедени над 30 молекули скапа биолошка терапија, која не е на позитивната листа на лекови, за да им биде достапна на пациентите во болниците. Достапноста на иновативната терапија значи можност пациентот навреме да добие соодветна дијагноза, третман и грижа за своето заболување. Се внимава и се воведуваат најсовремените дијагностички и терапевтски пристапи, како двојното читање на мамографиите од два независни читача – радиолози што имаат искуство во читање мамографии од минимум 800 пациенти, а мамографскиот скрининг се организира во согласност со европските насоки за обезбедување квалитет со цел максимално да се зголеми стапката на детекција на ракот на дојката и тоа во најраната можна фаза“, истакна министерот за здравство, Венко Филипче.

Претседателката на Здружението, Биба Додева, рече дека достапноста до новите ефикасни терапии кои даваат можност за излекување овозможуваат подобар квалитет и им го продолжуваат животот на пациентите.

Македонија

Утре завршува вакцинацијата на вработените од критичната инфраструктура

Објавено пред

Денеска и утре завршува вакцинацијата на вработените од критичната инфраструктура опфатени во првата фаза, а имунизацијата против Ковид – 19, согласно Националниот план продолжува со вакцинација на граѓани, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.

„Останатиот дел од 20.000 вакцини ‘спутник В’ ќе бидат распределени по возрасни групи онака како што сега се одвива вакцинацијата од почеток со вакцината на ‘Астра зенека’ по вакциналните пунктови. Апелирам до сите да се пријават на сајтот за вакцинација vakcinacija.mk за податоците да влезат во системот Мој Термин и на тој начин бидат регрутирани. Истовремено и матичните лекари имаат обврска да ги анкетираат своите прикрепени пациенти, посебно оние постарите кои треба да го изразат интересот за вакцинација. Значи од среда вакцинацијата ширум државата продолжува со возрасните категории граѓани, како ќе доаѓаат понатаму вакцини ќе се надополнуваат двата системи – приоритетно за постарите граѓани и продолжување на делот на критичната инфраструктура“, изјави Филипче.

Министерот истакна дека вакцинирани се сите оние коишто имаа најголем ризик, кои практично учествуваат во менаџирањето на кризата од самиот почеток, како припадници на МВР, Армијата, понатаму вработените во училиштата, наставничките од 1-3 одделение, негувателките и воспитувачките и вработени во правосудниот систем. Денеска се вакцинираат вработените во медиумите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ќе се ограничат цените за лекување на пациенти со коронавирус во приватните болници

Објавено пред

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување на пациенти со коронавирус во приватните болници, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој кажа дека до Владата ќе биде поднесен предлог за измена на Законот за здравствена заштита, со кој се предвидува ограничување на висината на наплата на финансиски средства за пациенти кои се лекуваат од коронавирус.

Ваквата одлука била донесена денеска на состанокот на Кризниот штаб.

„Денеска на Кризниот штаб се дискутираа повеќе работи. Се донесе одлука да се направи измена во Законот за здравствена заштита со кој на приватните болници ќе се направи ограничување на висината на наплата на финансиски средства за времетраење на кризата, поточно за лекување на коронавирус. Го слушнавме апелот на граѓаните и веќе утре до Владата ќе го поднесеме предлогот“, рече Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Објавено пред

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој рече дека вакцините, кои се донација, ќе пристигнат на аеродромот во Софија, од каде што со возила ќе бидат донесени во Македонија.

Филипче рече дека кинеските вакцини ќе бидат додадени на сегашниот систем на вакцинирање на граѓаните по возраст.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер и Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија2 часа

Ќе се ограничат цените за лекување на пациенти со коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување на пациенти...

Македонија2 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија2 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет2 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет3 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет4 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија6 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија21 час

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија24 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Досие