Контакт

Македонија

И Мицкоски и Заев бараат што побргу да се набават апаратите за отпечаток од прст

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска јавно ја повика Владата да собере сили и да ги набави терминалите за отчитување отпечаток од прст за претстојните локални избори.

„Прво што треба да се направи, тоа е еден сериозен однос од страна на Владата, да ги обезбеди тие терминали. Соседна Албанија веќе ќе ги применува тие терминали на следните избори кои треба да се одржат во април. Процедурата ја почнале и завршиле во рок од три месеци. Ние апелираме веќе еден месец да се почне таа процедура, која е законско решение, во членот 108-а многу јасно стои дека на следните локални избори гласањето мора да биде со помош на овие терминали за отчитување отпечаток од прст“, изјави Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека во октомври минатата година претходниот претседател на Државната изборна комисија до министерот за финансии побарал средства за набавка на терминалите, но не добил одговор.

„Новиот претседател на ДИК, колку што успеав да слушнам во медиумите, повторно побарал и добил одговор дека парите ќе бидат обезбедени во ребалансот, но дали ДИК е подготвена да го спроведе законот. Тоа е исто како да ве прашаат дали сте вие подготвени на семафор на црвено да застанете или да продолжите. Се знае, има правила, има закони, има Устав во оваа држава. Ако тоа е закон, тогаш треба законот да се почитува и да се применува“, истакна Мицкоски.

И премиерот Зоран Заев денеска апелира до Државната изборна комисија што побргу да почне постапка за набавка на апарати за отпечаток од прстот.

„Апелирам ДИК да ја почне постапката што побргу затоа што ова решение стои во законот. Ќе направиме сè што зависи од нас. Зборував и со министерот за финансии, кој конкретно рече дека во буџетот има пари, а ако недостигаат, ќе се направи ребаланс затоа што имаме законска можност. Дадовме писмено одобрение од страна на Финансии за да може Државната изборна комисија да почне постапка за набавка на апаратите. Јас кога бев во опозиција, ги барав овие апарати, а сега не можам да речам дека не ни требаат“, рече Заев.

Премиерот смета дека за осум месеци, колку што се останати до локалните избори, може да се набави оваа технологија.

Македонија

Кафеана во Стајковци работела по дозволеното време, приведени 18 лица

Објавено пред

Во угостителски објект во Стајковци приведени се 18 лица поради непочитување на мерките за заштита на здравјето, соопшти полицијата.

Синоќа во 22 часот, била во МВР било пријавено дека објектот, сопственост на С.П. и А.П. (52), работи и во него има гости.

„Полициски службеници во содејство со Државен пазарен инспекторат извршиле контрола при што во објектот биле затекнати 18 лица кои се приведени во Полициска станица Гази Баба за понатамошна постапка, поради непочитување на мерките за заштита на здравјето од Ковид-19“, соопшти МВР.

По документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пуштен во употреба модуларниот кoвид-центар во гостиварската болница

Објавено пред

Во гостиварската болница денеска е пуштен во употреба модуларниот ковид-центар.

По тој повод, министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека ова е модел којшто се имплементира во сите градови во државата.

„Користиме болнички капацитет кој има 35 кревети, а целосно е опремен со медицинска опрема. Треба да пристигне и најсовремениот рентген апарат и ЕХО апаратот со сите потребни сонди за преглед, со што ќе го направи овој центар сосем соодветен за третман на сите КОВИД пациенти, а во некои други услови да продолжи да служи како тријажен или ургентен центар“, потенцираше Филипче.

Министерот Филипче во Гостивар

Како што рече, во изминатиот период, направени се значајни инвестиции во оваа јавно-здравствена установа која опслужува 200 илјади жители, кои гравитираат не само од општината Гостивар, туку и од Маврово-Ростуше, Дебар, Врапчиште итн.

„Болницата е позната по својата експертиза. Целосно се реновирани операционите сали, хируршкото одделение, а следува и реновирање на интерното одделение. Со директорот разговаравме и за некои следни планови. Оваа година после многу години за првпат болницата во Гостивар ќе добие магнетна резонанца. И тоа значи дека сите овие жители кои имаат потреба од таа услуга повеќе нема да патуваат во Скопје, туку тука ќе ги прават тие снимки. Во моментов состојбата со пандемијата во Гостивар е стабилна, меѓутоа граѓаните мора да продолжат со почитување на мерките за заштита“, истакна Филипче.

Модуларен кoвид-центар во гостиварската болница

Модуларен кoвид-центар во гостиварската болница

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19.

„По забележаните првични полесни симптоми, ги добив резултатите од тестирањето кои покажуваат дека сум позитивен на вирусот Ковид-19. Иако ги почитував препораките на здравствените лица, сепак се покажа дека не секогаш тоа е доволно. Чувајте го вашето здравје. Ќе го поминам и ова и на крај ќе победиме за нашата иднина!“, напиша Мицкоски.

По забележаните првични полесни симптоми, ги добив резултатите од тестирањето кои покажуваат дека сум позитивен на…

Posted by Hristijan Mickoski on Saturday, February 27, 2021

Прикажи повеќе...

Најново

Топ30 минути

Четворица тинејџери се тешкo повредени во сообраќајна несреќа во Визбегово

Автомобил и два мотора се судрија синоќа во Визбегово, пришто со тешки повреди во болница завршија четири млади лица кои...

Македонија2 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија2 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија2 часа

Груби, Димитров и Царовска станаа дел од Советот за рамномерен регионален развој, усвоена е и годишната програма

Конституиран е новиот состав на Советот за Рамномерен регионален развој и усвоена е програмата за 2021 година во вредност од 440...

Македонија2 часа

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет4 часа

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија4 часа

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија4 часа

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион17 часа

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа19 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија19 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија20 часа

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија21 час

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија24 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија1 ден

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија1 ден

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа1 ден

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа1 ден

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет1 ден

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Досие