Контакт

Македонија

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Објавено пред

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што имале контакт со заболен од коронавирус.

Муареми на „Фесјбук“ објави дека имал контакт со Мухамед Зекири од СДСМ, кој вчера објави дека е позитивен на Ковид-19.

„Би сакал да ве информирам дека овие денови имав средба со г.Мухамет Зекири пред да излезе позитивен на тестирањето на Ковид-19. Од тие причини истиот ден одлучив да се самоизолирам согласно сите протоколи препорачани од надлежните институции. Немам никави симптоми, додека во текот на ова недела ќе бидам тестиран од ИЈЗ. На Мухамет Зекири заедно со фамилијата му посакувам што побрзо оздравување“, напиша Муареми.

Градоначалникот на Чаир, исто така, потврди дека е во самоизолација. Тој упати апел сите да се придржуваат до мерките.

„Ќе ја искористам можноста преку овој вид комуникација со вас да ве информирам и да ја споделам загриженоста за начинот како се одвива состојбата со коронавирусот. Воедно сакам да ви дадам до знаење дека овие денови имав контакт со лице кое резултираше позитивен кон тестот за Ковид-19, затоа од овој момент ќе останам во самоизолација и ќе дејствувам според протоколите на соодветните здравствени институции. Драги граѓани, уште еднаш ќе ја искористам оваа пригода да ви аелирам за внимавање, придржување на предвидените мерки и сериозно третирање на оваа тематика и предизвик, бидејќи состојбата не изгледа воопшто добра и секогаш постои можност да стапи кон по лошо“, напиша Ганиу.

Претходно и вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, објавија дека се во самоизолација поради контакт со нивниот сопартиец Мухамед Зекири.

Македонија

Без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека е добиено известување оти денеска се планирани технички зафати во електросистемот на град Скопје и без електрична енергија ќе останат:

Во периодот од 8:30 до 14 часот корисниците од ул. „Атанас Бабата“ бр. 26 и околните 4 куќи на истата улица (општина Чаир);

Во периодот од 9 до 12 часот корисниците од ул. 1409 и дел од потрошувачите околу „БК мебел“, како и железничката станица во Ѓорче Петров (општина Ѓорче Петров);
Во периодот од 9 до 13 часот корисниците од ул. „Даскал Камче“, зграда бр.1А вл. 1 и вл. 2 (општина Ѓорче Петров);

Во периодот од 8:30 до 10:30 часот корисниците од населбата Центар, делот од ул. „Апостол Гусларот“ до ОУ „Песталоци“ (општина Центар);

Во периодот од 9 до 13 часот корисниците од населбата Гази Баба на ул. „Благоја Стефковски“, поточно потрошувачите помеѓу бензинската на „Макпетрол“, училиштето „Коце Металец“ и СУ „Партеније Зоографски“ (општина Гази Баба);

Во периодот од 13 до 14 часот корисниците од населбата Радишани ул. 18, со броевите над 140 на ул. „Радишанска“ во дел со вкрстувањето со ул. 18 и ул. 40 (општина Бутел) и

Во периодот од 9 до 14 часот корисниците од населбата Карпош на улиците Милан Марковиќ (од бр. 8 до бр. 35), Леринска (од бр. 1 до бр. 11), ул. Козле (од бр.15 до бр. 20 и околина на овие објекти), ул. „Крчин“ (од бр. 1 до бр. 13)(општина Карпош ).

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Ако заокружите за СДСМ, заокружувате за распарчена Македонија

Објавено пред

Ве гледам вечерва и во вас гледам голема одлучност, голема победа се најавува на 15 јули, рече во својот говор во Гевгелија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Според него, ситуацијата во Македонија може да се измени и тоа ќе го направи ВМРО-ДПМНЕ.

„Кога некој ви вели се е попусто, не, не е. Македонија ќе биде дом за секој еден Македонец, Албанец, Турчин, Ром и сите останати. Македонија ќе биде дом за сите. Сега има една тажна мачна сурова реалност во која живееме, многу млади иселени и нивни роднини баби, дедовци кои чекаат повик. Ќе заврши ова време, младите ќе останат тука“, кажа Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше и за политичката матрица на СДСМ, објаснувајќи кои се нивните четири чекори на владеење.

„Првиот чекор е предизборна лага, а потоа доаѓа вториот чекор или национален срам, трет корупција и кримнал, и четврт, а тоа е заробено обвинителство и судство со цел пресметка со неистомисленици“, кажа Мицкоски.

Како што рече тој, коалицијата СДСМ-Беса ја ставила иднината на Македонија на маса, по што следи нејзина федерализација, а потоа и нејзино уништување.

„Заокружувајќи за Заев и СДСМ секој треба да знае дека заокружува за распарчена Македонија, но јас сум убеден дека граѓаните без разлика на етничка припадност се определени за обнова, за Македонија која ќе биде пристојно место за живеење за секој роден овде во Македонија“, посочи Мицкоски и повикувајќи ги граѓаните да го заокружат бројот 14 порача дека доаѓа казната за власта на Заев и СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески на граѓанска трибина: Компромисот со криминалот нè носи далеку од ЕУ

Објавено пред

Петар Богојески, лидер на Македонски концепт и носител на изборна листа за пратеници за ИЕ1 на вечерашната граѓанска трибина која се одржа во Аеродром подетално се осврна на закочените евроинтеграциски процеси во Македонија и, како што рече, руинираниот судски ситем во државата.

„Никој не кажува која е причината за забавување на процесот на интеграција во Европската унија. Не е вистина дека не мрази учителката како што се обидуваат политичарите во Македонија да го претстават тоа. Никој не не мрази, туку си се мразиме самите себе со тоа што со прст не мрднавме да направиме реформи во она што ни беше најважно за земјата, а тоа се правдата и правото. Токму поради тоа станавме некредибилен партнер за преговори со ЕУ”, истакна тој.

Како што рече Богојески, многу луѓе завршиле во затвор, вклучувајќи го и чичкото со ќебапите од Велес, ама никој не завршил во затвор од политичарите или високите функционери.

Освен ЕУ интеграциите и судството, тој се осврна и на темите за борба против криминалот и корупцијата, економијата, земјоделието и внатрешната политика.

„Владее ненормалност во земјата и токму ова е последна шанса за нормална држава. Македонски концепт создаде понуда, создаде број 10 и граѓански листи кои се најдобриот избор за Македонија. Гласот за број 10 е глас за граѓански пратеници во парламентот“, истакна Богојески.

Покрај него, на трибината говореа и кандидатите за пратеници д-р Елена Зафировиќ и Калин Митрески и адвокатот Владимир Бангиевски.

„Судската власт во изминатите 30 години од моментот на осамостојување на земјата убедливо е најслабата алка во системот на власта. Не сум личен поборник на теоријата дека е доволно само да го смениме законот и со тоа да ја завршиме целата работа. Ниту едната, ниту другата партија кои што само се менуваат на четири или повеќе години не придонесоа за стабилно, ефикасно, ефективно судство”, изјави Бангиевски.

Калин Митрески порача дека ако сакаме да имаме ефикасно судство, тоа треба да биде составено од професионалци, а не, како што кажа, од луѓе кои потекнуваат од одредена фамилија и генерации и само ја продолжуваат фамилијарната лоза.

Елена Зафировиќ, кандидат за пратеник за ИЕ1 која говореше на темата здравство рече дека како што ни треба правна држава, така ни треба и здравство и образование.

„Мора да направиме промени, затоа што луѓето кои што се способни, полни со знаење и ентузијасти си заминуваат од државата затоа што не се препознаени како такви. Не се препознаваат личните квалитети, туку политичката припадност“, порача таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион9 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион11 час

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион12 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет14 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион16 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија17 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија17 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија19 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион20 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион20 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион21 час

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет22 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет23 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет23 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија23 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион24 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион2 дена

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија2 дена

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие