Контакт

Македонија

(Видео) Калајџиев: Ова е крајот на СЈО, отворен е пат за задушување на предметите

Објавено пред

Универзитетскиот професор, Гордан Калајџиев, кој е дел од работната група што вчера и денеска во Министерството за правда дискутира за писмото на Јанева, во кое се бара СЈО сите предмети да ги префрли во Јавното обвинителство, вели дека специјалната јавна обвинителка нема овластување ни во нормални услови, а не во притворски да ги делегира предметите на друго обвинителство.

Калајџиев исто така вели дека нема никаков интерес за избор на нов специјален јавен обвинител на местото на Јанева, а за тоа смета дека се виновни политичките партии.

„Јанева предметите ги добила со закон и мора да ги работи. Во случајот има поднесено оставка и не може да се однесува од типот – по мене, потоп. Никаде во законот не се предвидува ова обвинителство да ги предаде сите предмети, особено не во ваква ситуација, каде што нејзе ѝ е завршен мандатот и каде што нема политичка волја да се избере нов обвинител. Зошто и како не сакаат обвинителството да продолжи да работи, треба да ги прашате политичките партии, тоа е нивна одговорност. За избор на нов јавен обвинител очигледно не постои интерес и тоа е најстрашното, што очигледно е дека ова е крај на СЈО. Не постои интерес да постои автономна институција која ќе се бори со организиран криминал. СЈО е злоупотребено само да се турне ВМРО-ДПМНЕ од власт и ништо повеќе, тоа со жалење го констатирам“, вели Калајџиев.

Според професорот, ова е патот кон задушување на предметите што ги води СЈО.

„Доколку на тој начин се затвори СЈО, со оглед на тоа што се планира да се вратат истражителите назад, ќе се направи двојна штета бидејќи тој концепт да добие обвинителството автономија со сопствени сили да биде контратежа на полицијата, ќе умре со СЈО. Луѓето ќе се компромитираат, предметите ќе се развлечкаат. Во име на спасување на предметите што се отворени по спорниот рок од 18 месеци, веројатно ќе се задушат и ќе се обезличат напорите да се завршат другите предмети. Јас сум разочаран што по 4 години, уште не дознавме кој прислушувал во Македонија, што е само по себе една голема катастрофа“, вели Калајџиев.

Тој исто така потсети дека нов специјален јавен обвинител, според законот, требало да се избере уште пред 3 месеци, без разлика на аферата што излезе во јавноста.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Ново партерно уредување во дворот на студентскиот дом „Гоце Делчев“

Објавено пред

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ набргу ќе добие комплетно ново уредување на дворот. Станува збор за обновување искршени бекатон-плочки на пешачките патеки, пробивање нова пешачка патека како и поставување нова урбана опрема и ново зеленило околу четирите згради на студентскиот дом, соопшти Државниот студентски дом „Скопје“.

Во соработка со Министерството за образование и наука, Државниот студентски дом ќе постави рампи за контрола на влез на возила на источниот и западниот пристап во комплексот, а на северната и јужната патека ќе бидат поставени заштитни столпчиња. Целта на поставувањето рампи е регулирање на сообраќајот за да се зачува новото партерно уредување. Рампите ќе бидат механички контролирани и ќе биде овозможен пристап од споредните сообраќајници во случај на потреба од специјално возило.
Постојните дотраени бетонски патеки ќе се реконструираат со павер-елементи, а новите патеки со чакал и урбана опрема. Предвидена е и нова пешачка патека на западната страна од блокот Б, со која се олеснува пристапот од блоковите до булеварот, а со тоа и до автобуската конекција за студентите. До секој од споредните влезови од блоковите ќе биде овозможен пристап до рампите за инвалидизирани лица.

Централното зеленило меѓу блоковите има комплетно ново решение, со ниско и високо зеленило. Урбана опрема ќе биде поставена во целиот комплекс соодветно, при што предвидено е да има 38 клупи, 9 канти за ѓубре, 8 паркиралишта за 5 велосипеди, како и нови инсталации за водовод, канализација, електрична и термотехничка инсталација.

Во овој студентски дом во тек е внатрешното уредување на собите во блоковите Б и Г, кои беа реновирани. Целта на Државниот студенстки дом е сите студентски домови да обезбедат пријатен простор за престој и квалитетно студирање на сите студенти како во внатрешноста на зградите така и во дворните места.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски се сретна со украинската амбасадорка Наталија Задорожњук

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Наталија Задорожњук, амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија.

На средбата се разговараше за билатералните односи меѓу двете држави, како и за можностите за нивно унапредување во сите сфери од заемен интерес, особено во економската сфера, културата, образованието и науката, здравството.

Односите меѓу Северна Македонија и Украина се темелат врз доверба, меѓусебно разбирање и поддршка, а двете држави споделуваат исти вредности и имаат еднакви определби, членство во ЕУ и НАТО. Претседателот Пендаровски ги истакна интересот и подготвеноста на Република Северна Македонија за интензивирање и унапредување на севкупните односи со Украина.

На средбата беа разменети мислења и за актуелните состојби во двете земји, случувањата на регионално и глобално ниво, како и за клучните предизвици со кои земјите се соочуваат во надминувањето на актуелните состојби.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Трипуновски: Близок човек на Заев проневерил 300.000 евра од Сојузот на тутунопроизводителите

Објавено пред

Кире Неделковски, поранешен функционер на СДСМ и близок човек на Зоран Заев и Оливер Спасовски, проневерил речиси 300.000 евра, пари од Сојузот на тутунопроизводителите, префрлајќи ги од сметката на здружението на своја лична сметка и на сметки на нему блиски лица, обвини Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ова се изводите од банкарската жиро-сметка на Сојузот, од кој јасно се гледа патот на парите. Во периодот од 1.1.2018 година до 1.10.2018 година од сметката на Сојузот на сметката на пријателот на Зоран Заев и Спасовски, Кире Неделковски, се префрлени 5.544.600 денари. Криминалот на Заев, Николовски и Спасовски и на Кире Неделковски почнал во 2017 година. Во периодот од 21.9.2017 година до 27.12.2017 година Неделковски си префрлил 1.099.500 денари. Тоа можете да го утврдиме од следниот извод на банкарската сметката на Сојузот.

Криминалот го потврдува и Надзорниот одбор на Сојузот, кој во овој извештај од 18.10.2018 година утврдил дека Неделковски во својство на претседател на Сојузот предизвикал финансиска штета во 2018 година од речиси 9.000.000 денари по што е разрешен. Неделковски шемата за испумпување пари ја правел и преку свои блиски лица, па, така, од сметката на Сојузот ги полнел џебовите и му делел заеми на својот зет за ќерка, како и на блиски пријатели.

Криминалот не завршува тука. Кога Надзорниот одбор го разрешува Неделковски, тој во два наврата се враќа на позицијата претседател на Сојузот затоа што Централниот регистар на Република Македонија под притисок на власта не сака да го впише како официјален потписник новоизбраниот претседател, со што му се овозможува на Неделковски да проневери дополнителни 9.000.000 денари од здружението.

Овој огромен криминал тежок 300.000 евра две години чека разрешница од Јавното обвинителство и од органите на гонење финансиски криминал. Сојузот на 18.10.2018 година поднел и кривична пријава против Кире Неделковски, но реакција во однос на неа нема. Наместо во притвор, Неделковски е на слобода и поради нереагирањето на власта, му било овозможено да го повтори делото.

Сојузот на 9.2.2019 година пишал и известување адресирано лично до премиерот Зоран Заев, тогашниот министер за земјоделство, Љупчо Николовски, Државниот инспекторат за земјоделство, Централниот регистар на Република Македонија и Сојузот на стопанските комори. Нема реакција од ниту една институција.

Што прават Финансиската полиција, Управата за финансиско разузнавање и Јавното обвинителство повеќе од две години? Дали за Неделковски не важат законите само затоа што е функционер на СДСМ и близок до Заев, Николовски и до Спасовски? Или можеби дел од парите завршил на „Илинденска“, па затоа се молчи!?
Со парите на земјоделците не смее никој да си игра. Овие 300.000 евра се пари на сите тутунари, заработени со многу труд и пот. Јавното обвинителство веднаш да поведе постапка, сите вмешани да бидат соодветно санкционирани, а парите да им бидат вратени на земјоделците во Сојузот на здружението“, нагласи Трипуновски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да ја потпише екстрадицијата за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и...

Македонија3 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија4 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ5 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет6 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет7 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет7 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет19 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт20 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион21 час

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија22 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија24 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија1 ден

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија1 ден

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија1 ден

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Досие