Контакт

Македонија

Кисела Вода наполни 63 години

Објавено пред

Со низа настани, денеска Општина Кисела Вода го одбележа своето 63-годишно постоење.

Празнувањето почна со најмладите, новороденчињата од овој дел на градот чии родители од градоначалникот Филип Темелковски добија ваучери во вредност од 6000 денари. Награди за постигнатиот успех на полето на науката, спортот, културата и уметноста добија и најталентираните ученици од општинските основните училишта.

Честитајќи им, градоначалникот на општина Кисела Вода изрази задоволство што во општината има толку голем број  талентирани деца и нагласи дека ова признание од локалната самоуправа треба да им биде стимул за нивна понатамошна успешна работа за правилно да го искористат својот потенцијал.

Чествувањето на 63-годишниот јубилеј беше заокружен со свечената седница на Советот на Општина Кисела Вода. На истата присуствуваа голем број  гости, претходни и актуелни градоначалници, претставници од централната власт, директори на јавни претпријатија, од бизнис-заедницата од Општината, пријатели на локалната самоуправа.

Македонија

Костадинов: По примерот со казната за Јанкулоска да завладее правдата во Северна Македонија

Објавено пред

Надлежните институции да ги расветлат сите случаи коишто се во тек и секако конечно по примерот и со Гордана Јанкуловска да завладее правдата и правото во Република Северна Македонија, порача портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој од новинарите беше запрашан за коментар за почетокот од издржувањето на казната на екс-министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска за случајот “Тенк”, како и за очекувањата за завршницата на другите случаи кои своевремено ги отвори СЈО.

„Ние апелираме до сите надлежни иституции она што беше до нас како пратеници, како парламент да придонесеме во однос на реформите во правосудството со самото носење на Закон за ЈО, со сите идни реформи коишто ги планираме во однос на правосудството, апелираме до надлежните институции да ги расветлат сите случаи коишто се во тек и секако конечно по примерот и со Гордана Јанкуловска да завладее правдата и правото во Република Северна Македонија. Само на тој начин со бескомпромисна борба против криминалот, против корупцијата, со сериозна борба против криминалците особено против оние коишто 11 години ја тероризираа државата, ќе ја вратиме довербата на граѓаните и во правосудството. но најважно довербата на граѓаните во државата и во институциите“, рече Костадинов.

Во однос на обвинувањата на опозицијата дека станува збор за политички реваншизам и политички пресметки со неистомислениците, Костадинов вели дека политичарите не треба да се мешаат во одлуките на правосудните органи.

„Не очекувам ништо од опозициската ВМРО-ДПМНЕ којашто единствено нешто за коешто се грижи е спас за криминалот и криминалците што сеуште ги имаат , а тоа можевме да го видиме и со последните случувања и ангажирање на луѓе во Извршниот Комитет, не можам да очекувам од такви луѓе да застанат и да го поддржат правото и правдата. Од ВМРО-ДПМНЕ единствено нешто коешто го гледаме, а сведок е целата македонска јавност дека навистина единственото нешто за коешто се грижат првично е спас на фотељата на Христијан Мицкоски внатре во партијата и секако спас за криминалот и криминалците. Таа борба на ВМРО-ДПМНЕ во блокирање на владеењето на правната држава со сигурност можам да ве уверам дека ќе биде неуспешна“, додаде Костадинов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Објавено пред

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура. Таа вели дека штом Јанкулоска ја добила пресудата на Врховниот суд, по 10 минути дошла полиција за да ја спроведе.

„ Спроведувањето на Јанкулоска во Идризово е надвор од секоја законска процедура. Знам дека ништо нема да се промени со оваа изјава. Но таа мислам дека вчера околу 15 часот ја примила одлуката и по 10 минути се појавила полиција која и` кажала дека мора со нив во затворот Идризово. Таа е оневозможена да побара одлагање на казната по било кој друг основ, предвиден со закон. Таа нема примено упатен акт, за да е запознаена со терминот кога треба да се јави доброволно и да се спреми за во затворот Идризово”, рече адвокатката Алексиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“

Објавено пред

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и останатите обвинети со жалба во Апелација, откако Кривичниот суд им одреди условна осуда.

Таа вели дека за целото обвинение постојат докази кои биле изведени, а судот ги преценил олеснителните околности и затоа досудил, според неа, ниски казни.

„Делумно сум задоволна. Задоволна сум дека е утврдена кривична одговорност кај обвинетите. Не сум задоволна во висината на кривичната санкција, но тоа не зависи од јавниот обвинител туку од судот кој оценува. Секско дека во овој дел, односно на кривичните санкции ќе има жалба од наша страна бидејќи сметаме дека судот ги преценил олеснителните околности“, рече Фетаи.

За ослободувањето на Даниела Рангелова од обвинението, Фетаи рече дека тоа произлегло откако се измениле околностите во текот на постапката

„Обвинението беше врз оснва на оштетените во предметот. Исказите идеше во тој правец дека Рангелова сторила кривично дело. Но, имаше испрашување и постоеше можност да се добијат детали и да се смени сликата. Бидејќи доказите упатија на поинаква слука во однос на Рангелова, затоа се откажавме од обвинението“, рече Фетаи.

Таа и натаму смета дека освен за обвинетиот Игор Бошковски, на сите други треба да им се изрече затворска казна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Царовска: Место да бојкотираат онлајн настава, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн наставата нема да донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука Мила Царовска....

Македонија36 минути

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија1 час

Илјадници ученици и денес не можат да се приклучат за онлајн учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, националната платформа за онлајн учење и денес паѓа Илјадници ученици, наставници и родители и утрово...

Свет2 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на Твитер дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија2 часа

Средба Османи – Вархеји: Стартот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел, оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ3 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија3 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет4 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет4 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија5 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет5 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа5 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт14 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион16 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет18 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет18 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија19 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија20 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија24 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија1 ден

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Досие