Контакт

Македонија

Климатските промени разгореа дискусија меѓу младите на „Џифони Македонија“

Објавено пред

Горливата тема на аерозагадувањето и на климатските промени вчера предизвика дискусија помеѓу младите учесници на „Џифони Македонија“, во која ги водеа претставнички на здружението „Екосвест“. Добро информирани, но признаа дека им недостига повеќе знаење на темата да стекнат на училиште.

Елена Николовска и Ана Чоловиќ-Нешоска од „Екосвест“ им порачаа на младите: „Политичарите многу сакаат да зборуваат и никогаш не се движат со темпото што ние го сакаме. Вклучете се во движења, групи, здруженија и бидете гласни и ќе ги поттикнат политичарите и да не седите со скрстени раце!“

На начин приспособен за нивната возраст, а и со квиз, од „Екосвест“ ги образоваа младите што е најважно да знаат за оваа тема. „97 проценти од климатските научници веруваат дека климатските промени се предизвикани од човечки фактор и луѓето многу често не веруваат во тоа. Но, не е ни важно дали верувате или не. Најважното е дека постојат климатски промени и дека мора нешто да направиме да ги спречиме и да ги ублажиме“, рече Николовска.

Гимназијалка од Скопје сподели дека заедно со малкумина во своето училиште се обидуваат да влијаат на екосвеста.

„Во нашето училиште формиравме клуб насочен кон овие прашања, но главен проблем ни е што не знаеме како да ги придобиеме младите да ни се придружат и многу е мал бројот на нашите соработници што сакаат да придонесат. Треба повеќе да учиме на училиште за ова. Најмногу што нè учат е за озонската дупка, а не и за климатските промени“, вели таа.

Бендот „Дупер“ вчера беше вистинска ѕвезда на третиот ден на „Џифони Македонија“. Младите им ги пееја песните, имаа куп прашања да им постават, а и се сликаа со нив. Борис Какуринов, гитара и клавијатура, и Илчо Нечовски, вокал и бас-гитара, искрено одговараа на сите прашања доловувајќи ја својата приказна. Признаа дека не им треба нов член во бендот, иако добар женски вокал е добредојден за соработка.

„Завршивме во гимназијата ‘Орце Николов’, каде што на часовите по музичко многу често свиревме двајцата. Со текот на времето си рековме дека треба да направиме наша музика и да не бидеме како оние што само зборуваат дека немаме музичка сцена. Решивме да го извадиме најдоброто од нас. Ние имаме другарство и однос меѓу себе, што е реткост и треба да се чува“, вели Борис.

На прашањето дали повторно би работеле со продукциска куќа, бидејќи веќе не соработуваат со „Авалон“, двајцата споделија „денес можете сè да постигнете сами“.

Илчо сподели дека се среќни што многу луѓе им ја слушаат музиката, на некои дури и им се допаѓаат, а некои и ги пеат. „Уживаме во сопствената музика и како луѓето реагираат. Нема да пееме на англиски јазик. Ние двајцата сме Македонци и ми е чудно да пееме на англиски. Не сум чул Американци да пеат на друг јазик. В година излегува нов албум и ќе се вика „Хипер“, вели Нечовски.

На прашањето дали знаеле однапред дека „Не сум твој тип“ ќе биде хит, одговорија:

„Не можете да замислите и однапред да знаете кои песни ќе ви бидат хит. Имавме две песни што мислевме дека ќе бидат хит, а не ги ни снимивме. Цело време експериментираме со жанровите. Сакаме да правиме рап, ќе правиме и метал, а веќе имаме и една транспесна“.
На прашањето дали би учествувале на Евровизија, категорично рекоа: „Нема шанси!“

Тој сподели со публиката дека музика што многу го смирува е класичната, особено чешките композитори. „Како мал одев на музичко и слушав класика и ми остана таа музика, особено чешките композитори. Омилена композиција ми е ‘В’лтава’ од Беджих Сметана“. На прашањето дали имаат идоли, тој одговори дека тоа се неговите родители.

Младите кадети и сениори вчера ги запознаа и авторите на филмот „Јас не сум Игор“. Тие покажаа голем интерес и одлично го примија филмот што го промовираа режисерот Сергеј Ѓеоргиев и актерот Стефан Спасов.
На меѓународната вечер џифонци од 10 земји се претставија во најдобро светло, со специјалитети од нивните земји, а забавата за младите продолжи со диџеј Џани Мирабело од Италија. Патувачката училница Una vita da social – „Живот на социјалните мрежи“ деновиве предизвикува големо внимание кај младите и наставниците од повеќе општини во Скопје. Денес, училницата ќе се најде пред А1 арената „Борис Трајковски“, а експерти од италијанската полиција на младите ќе им доловат како е најдобро да се заштитат од измами на социјалните мрежи.

Македонија

Утре сончево време со температура до 29 степени

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Утрото ќе биде доста свежо, минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 13, а максималната ќе достигне од 24 до 29 степени, информира УХМР.

Во Скопје ќе биде сончево со слаб променлив ветер. Минималната температура ќе се спушти до 10, а максималната ќе достигне 28 степени.

Од вторник следува период со повремено зголемување на облачноста и со слаб до умерен јужен ветер. Во попладневните и вечерните часови, и претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд и ретки грмежи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Објавено пред

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови, соопшти Министерството за здравство.

Најголем број нови случаи се потврдени во Скопје-42, Куманово-19, Кочани – 17, Прилеп – 16, Тетово-14 и Струмица – 13.

Во Дебар, Македонски Брод, Виница, Свети Николе, Кавадарци и Штип по еден случај, во Струга и Велес по пет случаи, Битола-4, Охрид-3,  Гостивар-11, Гевгелија-4,  Крива Паланка-2, Радовиш-2,  Пробиштип-2, Валандово-3, Делчево-2 и Кичево-8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 71 оздравен пациент од: Скопје-25, Куманово-11, Штип-10, Прилеп-7, Струга-5, Охрид-3, Кавадарци-1, Гостивар-1, Крива Паланка-3, Кочани-3, Пробиштип-1, Берово-1.

Починати се четири лица, двајца пациенти од Скопје (61 и 59г), пациент од Куманово (69г) и пациентка од Штип (70г). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.735, бројката на оздравени пациенти е 13.863, на починати е 693, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.179.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шахпаска: Се работи на зголемување на капацитетите во градинките

Објавено пред

Интензивно се работи на зголемување на капацитетите во градинките, преку изградба на нови градинки по најсовремени стандарди, но и проширување на постоечките објекти, истакна министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска на прес-конференцијата по повод мандатно писмо врачено од претседателот на Владата, Зоран Заев.

Шахпаска рече дека во своето работење е целосно посветена на зачувување на секое работно место, поддршка на стопанството, на ранливите категории граѓани кои се најпогодени од кризата, но и на безбеден престој и згрижување на децата од претшколска возраст.

„Градинките ги отворивме и обезбедивме процес на безбеден престој на децата, со сведување на ризикот за инфекција од коронавирусот на минимум, согласно Протоколот усвоен од Комисијата за заразни болести. Здравјето на најмладите за нас е врвен приоритет и од тоа не отстапуваме. Но, морам да нагласам дека сите ние имаме одговорност и затоа апелирам до сите да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот КОВИД-19, зошто само на тој начин ќе можеме да се заштитиме и да создадеме услови за сигурно работење на градинките“, порача Шахпаска.

Таа додаде дека грижата за сите и социјалната правда е она што ќе ја води во текот на целиот мандат, а тоа значи изградба на општество кое ќе им овозможи еднакви можности на сите, општество кое ќе гради соживот и доверба, кое нема да дискриминира по ниту една основа, а граѓаните ќе бидат најзначајниот капитал.

Шахпаска посочи дека мандатното писмо во кое се наведени принципите врз основа на кои ќе функционира Владата, за неа значат преземање обврска за чесно, одговорно, транспарентно и отчетно работење исклучиво во служба на граѓаните.

 

„Се грижиме и за најранливите категории на граѓани, корисниците на социјалните права, чиј број со пандемијата е зголемен. И во услови на пандемија социјалната реформа продолжува. Искоренување на сиромаштијата, особено детската останува наша заложба“, додаде таа.

Министерката за труд и социјална политика го најави започнувањето на процесот на децентрализација на социјалните услуги на локално ниво и продолжување на процесот на деинституционализација, се додека и последното лице не биде згрижено во мали групни домови кои нудат услови најблиски до оние на семејствата.

„Економски силни држави создаваат мотивирани и задоволни работници, чиј труд се вреднува, се почитуваат нивните права и се работат на безбедни работни мести. Ова е можно само преку отворен и континуиран социјален дијалог во општеството, во кој ќе бидат вклучени работниците, работодавачите и ние како Влада. Новиот Закон за работни односи ќе ги регулира сите прашања кои произлегуваат од работниот однос, јасно ќе ја дефинира сезонската работа, синдикалното организирање и работењето од далечина, како предизвик кој го наметна корона пандемијата“, рече Шахпаска и нагласи дека Владата продолжува со политиките на зголемување на минималната и на просечната плата.

Таа додаде дека грижата за највозрасните граѓани, кои го граделе општеството, пензионерите ќе се потврди преку стабилен пензиски фонд кој гарантира редовна исплата на пензии на сегашните и идни пензионери и раст на пензиите во континуитет.

Притоа министерката Шахпаска се осврна и на политиките и мерките наменети за младите кои ќе придонесат за поголема вработливост преку отворање на нови работни места, но и преку поддршка и грантови за самовработување.

„Родовата еднаквост и борбата против дискриминација се високо на мојата агенда. Законот за спречување и заштита од дискриминација веќе е во собраниска процедура и убедена сум дека во брз рок ќе добиеме ефикасна и објективна Комисија за заштита на граѓаните“, истакна Шахпаска.

Таа додаде дека Законот за спречување и заштита од дискриминација веќе е во собраниска процедура и наскоро ќе добиеме ефикасна и објективна Комисија за заштита на граѓаните од дискриминација.

„Борбата против родово базираното и останати облици на семејно насилство ја продолжуваме со целосна имплементација на Истанбулската конвенција. Овде сум да работам, вредно, одговорно, транспарентно, но пред се чесно за граѓаните и за нашата држава“, истакна Шахпаска.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија10 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија12 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Македонија15 часа

Утре ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата, не е исклучена можноста за затворање на градинките

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Регион15 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија16 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија18 часа

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија18 часа

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура18 часа

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија19 часа

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет1 ден

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет1 ден

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура1 ден

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет1 ден

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ1 ден

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион1 ден

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион1 ден

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија1 ден

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Досие