Контакт

Македонија

Клиниката за хематологија со совети и препораки за пациентите во услови на Ковид-19

Објавено пред

Универзитетска клиника за хематологија – Скопје во периодот на вонредна состојба предизвикана од ширењето на Ковид-19 работи со полн капацитет во согласност со препораките за работа на Министерство за здравство.

„Секојдневно се спроведуваат мерки, кои имаат цел заштита и максимална безбедност на пациентите и медицинскиот персонал, истовремено обезбедувајќи им на пациентите 24-часовен континуиран специфичен третман“, велат од Клиниката.

Од таму објаснуваат дека најважна улога во превенцијата на Ковид-19 кај хематолошките болни има контролата на основната хематолошка болест и даваат поспецифични препораки за најчестите хематолошки заболувања.

– агресивни лимфоми – не се препорачува промена или одложување на иницијалната терапија.

– индолентни лимфоми – се препорачува почнувањето на терапијата да се одложи колку што е можно подолго, односно пристап watch and wait. Кај пациентите што треба да продолжат со терапија на одржување со Rituximab, се препорачува таа да се одложи, а доколку веќе се на терапија на одржување, да се прошират временските интервали на апликација помеѓу циклусите.

– Hodgkin Lymhoma – доколку е возможно, радиотерапијата треба да се избегнува бидејќи се спроведува во повеќекратни сесии, кои бараат чести болнички посети.

– акутна лимфобластна леукемија – кај акутните леукемии ставовите се поинакви. Задолжително е тестирање за SARS-CoV-2 со PCR-метода пред да се почне со лекување и веднаш да се почне лекување со стандардна терапија кајнегативните пациенти на Ковид-19.

– миелодиспластичен синдром – кај миелодиспластичните синдроми со низок ризик се дава предност на еритропоетин-стимулирачките агенси пред трансфузија со еритроцити, која се ограничува само во ситуации кога е стриктно индицирана.

– миелопролиферативни неоплазми ( Ph+ и Ph-) – кај новодијагностицираните пациенти со миелопролиферативни неоплазми, вклучувајќи ја и хроничната миелоична луекемија, сите лекови може да бидат безбедно почнати, освен што постои резерва за почнување со терапија сo JAK2-инхибитори – Ruxolitinib. Kaj веќе дијагостицираните пациенти, кои се на терапија со тирозин киназни инхибитори (ТКИ), хидроксиуреа-терапијата редовно продолжува, со тоа што болничките посети треба да се заменат со комуникација преку дигиталните апликации („Вибер“, имајл и телефонски број).

– мултипен миелом – иницијалната терапија, како за пациентите кандидати за трансплантација така и за пациентите што се непогодни за трансплантација, не треба да се менува. Истото важи и за терапијата на одржување.

Од Клиниката советуваат и како да се превенира развој на Ковид-19 кај пациентите со малигни хематолошки заболувања и пациентите кај кои е спроведена трансплантација на коскена срцевина.

• Kако и кај општата популација, важат мерките за избегнување контакт и социјално дистанцирање. Закажувањето на пациентите во болички термини точно временски се планира, со цел да се одржува соодветно растојание од 1 до 2 метра помеѓу пациентите во чекалниците.
• Редовна хигиена на рацете со сапун и вода, со средства за дезинфекција на рацете.
• Употребата на заштитни маски е задолжителна во услови кога е невозможна контактна изолација. Во однос на заштитните маски, тие, генерално, се делат во две групи:

1) хируршки маски;
2) високопротективни респиратори

Треба да се внимава која маска кој и кога треба да ја употребува.

Хируршките маски штитат од трансмисија на вирусот од инфицирани лица со/без симптоми. За разлика од нив, маските FFP2/3  штитат од добивање вирусна инфекција само кај оној што ја носи, а не ги заштитува од трансмисија на вирусот другите лица во собата.

• Неопходно е да се почитуваат мерките за самоизолација, а во одредени случаи и карантин за време и пред почнување на хемотерапијата. Пациентите треба внимателно да се едуцираат за овие мерки и да добијат и пишани инструкции.

• Во однос на профилаксата со интравенски имуноглобулини, треба да се потенцира дека овие имуноглобулини не се специфични за вирусот и затоа не обезбедуваат специфична вирусна заштита. Интравенските имуноглобулини треба да се аплицираат во согласност со ЕМА -препораките, односно кај пациентите со тешка хипогамаглобулинемија, кои имаат чести инфекции.

• Бактериските суперинфкеции може да бидат дополнителен проблем, меѓутоа антимикробна профилакса со употреба на G-CSF и антибиотици надвор од вообичаените препораки не се препорачува! Досегашните податоци од студии кај трансплантирани пациенти во ран посттрансплантациски период (до 90 дена) со респираторна вирусна инфекција покажуваат дека профилактичката употреба на антибиотици претставува независен ризик-фактор за исходот од инфекцијата.

• Се препорачува вакцинација за сезонски грип и пневмококна вакцина.

• Од досегашните податоци може да се заклучи дека, сепак, најважна улога во превенцијата на Ковид-19 кај хематолошките болни, како и на другите респираторни вируси, претставува контролата на основната хематолошка болест.

Хематолошките пациенти што се сомневаат дека се заразени од коронавирус потребно е:

– телефонски да се обратат кај својот матичен лекар,
– да ја наведат хематолошката дијагноза,
– да ги наведат сите лекови што ги користат за да се овозможи подобра процена од матичниот лекар за натамошно постапување,
– препораката од матичниот лекар задолжително да ја почитуваат во целост.

За сите потребни информации, пациентите може да се консултираат со доктор од Клиниката на следните телефонски броеви:

– 075 477 240,
– 075 477 241,
– 075 477 242,
– 075 477 243,
– 075 477 244,
– 075 477 245.

Македонија

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза во Македонија

Објавено пред

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да примат трета доза од производителот „Фајзер“ против коронавирус.

Ова го истакна министерот за здравство, Венко Филипче, кој денеска ја поддржа кампањата „Напред розово“.

„Граѓаните над 60 години согласно временскиот период после примената втора доза на вакцина ќе добијат порака да се вакцинираат. Нема да има посебен термин или пункт, туку тие ќе може да одат каде било најблиску до местото на живеење“, рече Филипче.

Во однос на скринингот во училиштата министерот истакна дека најверојатно ќе почне за две недели. Како што рече, целта е да се откријат евентуални асимптоматски носители на вирусот, знаејќи дека децата се најчестите асимптоматски преносители.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кампањата за локалните избори ДУИ ќе ја почне и ќе ја заврши во Гостивар

Објавено пред

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), кампањата за претстојните локални избори ќе ја почне од Гостивар, истакна на денешната прес конференција, Крешник Бектеши.

„Кампањата за Локални избори 2021 година ќе почне во понеделник точно од Гостивар затоа што го слушнавме гласот на граѓаните на Гостивар кои бараат промена во општинската администрација и ослободување од кучињата скитници, казината, чадот од Русино, густиот сообраќај, недостатокот на паркинзи и од неспособноста на Таравари“, рече Бектеши и додаде дека во текот на кампањата во сите градови, општини, населени места ќе ги претставаат кандидатите за градоначалници и опшинските совети.

Тој посочи дека ДУИ ја завршува кампањата исто така во Гостивар.

Партијата повика на фер и демократска кампања.

ДУИ на локалните избори ќе настапи со 19 кандидати за градоначалници и 35 листи за советници. Петте завети на ДУИ за овој мандат се: зелена агенда, зигитална агенда, згенда за вклучување на граѓаните, згенда за отворени врати и агенда нулта толеранција.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ реагира: „ВМРО-ДПМНЕ конструираат случаи за Шилегов за да го ублажат поразот на изборите“

Објавено пред

„ВМРО-ДПМНЕ не престанува да конструира случаи за градоначалникот Петре Шилегов со што само го потврдува стравот од извесниот пораз на претстојните локални избори.

Може ВМРО-ДПМНЕ да пласира нецелосни и фабрикувани документи, да се обидува да врши притисок врз обвинителството но ниту тоа нема да ги спаси од седмиот изборен пораз по ред.

Граѓаните гледаат дека понудата на ВМРО-ДПМНЕ за овие избори е понуда на кадри на Груевски и лица осомничени и осудени за сторени кривични дела, дека тоа е понуда осудена на пораз, па затоа секојдневно шират лажни вести во обид да го ублажат поразот“.

Соопштение на СДСМ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза во Македонија

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да...

Македонија14 минути

Кампањата за локалните избори ДУИ ќе ја почне и ќе ја заврши во Гостивар

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), кампањата за претстојните локални избори ќе ја почне од Гостивар, истакна на денешната прес конференција,...

Топ2 часа

Возило излета од патот кај Куманово – возачот е тешко повреден, сопатничката загина

Осумдесетгодишна жена од Скопје загина како последица на сообраќајна несреќа што се случи вчера на пладне кај Старо Нагоричане, Кумановско. Загинатата...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија2 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа5 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија5 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија22 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија23 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа23 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Досие