Контакт

Македонија

Колев: Владата итно да наложи 30-дневен колективен одмор за конфекциите, доста со политички популизам

Објавено пред

Штип е на врвот на листата според бројот на активно заразени со Ковид-19 во однос на бројот на жители и потребни се итни мерки за спречување на заразата. Владата итно треба да наложи 30-дневен колективен одмор за конфекциите затоа што тие и понатаму остануваат најголемата опасност заразата да пламне не само во Штип, туку во цела источна Македонија. Причините се што не постојат услови да се реорганизира производството, како и поради условите за транспорт на вработените, потенцире претседателот на Граѓанско-демократската унија, Петар Колев, на гостувањето во емисијата „168 – анализи и коментари“ на штипската телевизија „Стар“.

„Во конфекциите не работат само луѓе од Штип, туку и од цела источна Македонија. Повеќе од два месеца апелираме да се обрне особено внимание на конфекциите, како и претпријатијата од кожарската индустрија. Во овие капацитети нема услови производството да се реорганизира во согласност со мерките за заштита од Ковид-19, како и поради непочитување на мерките за транспорт на вработените. Затоа, нашиот предлог останува ист – наместо во август, сега да им се даде колективен одмор на вработените во секој производствен капацитет во кој нема услови да се почитуваат постојните мерки за заштита. Всушност, и првиот државен празник што досега конфекциите го искористиле како неработен е Духовден поради мерката што им ја наложи градоначалникот Бочварски и таа е за поздравување. Но, тоа не треба тука да застане, потребни се итни мерки“, рече Колев и потенцира дека апелот не е со цел да се саботира власта или ГДУ да собира политички поени, туку од безбедносни причини.

Според Колев предлозите на ГДУ се во насока да се изгради заеднички став на сите партии независно дали се на власт или во опозиција за справување со заразата, која не дискриминира според партиска припадност. Опасноста за здравјето на граѓаните постои за сите еднакво и не треба партиите да се обидуваат да ќарат симпатии преку политички популизам.

„Ако бројките во Штип продолжат да растат, ќе има огромни реперкусии и врз економијата во овој регион. Мерката треба да ја наложи Владата за подоцна и овие компании да добијат помош од државата“, рече Колев и дополни: „Разбирам дека трпат загуби и ќе трпат, но на сопствениците треба да им се објасни дека мерката е за нивна безбедност. А зошто досега тоа не го сторија? Одговорот е едноставен, голем број од конфекциите се спонзори на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. И ние сега бегаме од вистината зашто затаија контролата и мониторингот. Каде беа трудовата инспекција, УЈП, санитарно-здравствената инспекција? Каде беше локалниот штаб за да провери дали се почитуваат тие мерки? Дали си зедоа нови кошулчиња и костимчиња и заборавија дека треба да одат во контрола во конфекциите. Или треба да има избори и чекаме нови донации од нив. Што е поважно – капиталот и бизнис-интересот на стотина луѓе во овој регион или здравјето на десетици илјади работници во тие компании?“

За очекувањата од претстојните парламентарни избори и најавите на ДУИ дека на изборите одат за да го дадат првиот албански премиер, Колев одговори дека тоа е одлука на граѓаните на Македонија. Позицијата на ГДУ е јасна и категорична дека нема да поддржат влада во коалиција со ДУИ.

„ГДУ има десетина приоритети пред себе. Прво е намалување на бројот на пратеници на 60 и да запре исплатата на патни трошоци, намалување на бројот на министри на 15, како и намалување на бројот на советници и слични редукции во администрацијата. Промена на изборен модел, односно Македонија да биде една изборна единица. И влада без ДУИ затоа што ДУИ се покажа како неконструктивен партнер вовлечен во многу криминални зделки во последните 20 години. Ако зависи од ГДУ, а верувам дека така ќе биде, ГДУ нема да поддржи влада во чиј состав ќе биде ДУИ. Се надевам дека и нашите сограѓани Албанци разбираат што сака да предизвика Ахмети. На секои избори некој ја пали етничката карта. Од едната страна е ВМРО-ДПМНЕ, а од другата е ДУИ. Истата комбинација која 11 години направи пепел во државата. Камен врз камен не остана, освен стиропор, што го однесе ветрот. Милиони евра, а можеби и милијарди, исчезнаа и на крајот ниту еден висок функционер на ДУИ или на ВМРО-ДПМНЕ не заврши во затвор“, рече Колев и потенцира: „Граѓаните што сакаат ДУИ да биде во власта нека гласаат за СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ, ако гласаат за нас, ДУИ нема да биде во власта“.

Колев зборуваше и за проблемите со кои се соочуваат земјоделците во Источниот Регион, особено во однос на водоснабдување, како и за потребите за чистењето на каналите за водоснабдување.

(ПР-текст)

Македонија

Земјотрес почувствуван во Пехчево и Берово

Објавено пред

Земјотрес од 3,2 степени според Рихтеровата скала попладнево беше почувствуван од граѓаните на Берово, Пехчево и околината.

Земјотресот се случил во 16 часот и 44 минути, а е регистриран 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен без докази и спротивно на Уставот

Објавено пред

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“ , велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека Пендаровски треба да биде свесен за сериозноста на својата функција

„Наместо да се однесува како претседател на граѓаниите Стево Пендаровски призна дека мандатот е доделен без доказ за мнозинство и е узурпиран. Со што Пендаровски директно овозможи купување на време за непринципиелното купување на гласови на пратеници“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

По денешната средба на Пендаровски и Мицкоски која траеше околу час и половина, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека неговата партија ги замрзнува односите и комуникацијата со Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Објавено пред

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе го добие Христијан Мицкоски. Вака претседателот Стево Пендаровски го образложи доделувањето на мандатот на Зоран Заев, по средбата со лидерот на опозицијата.

Пендаровски вели дека од Заев не барал гаранција за 61 пратеник, а нема да бара ни од Мицкоски доколку Заев не успее да ја формира владата.

Наспроти мислењето на опозицијата која тврди дека Собранието не е конституирано зашто не е избран претседател на Парламентот, Пендаровски вели дека со верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано и тој во согласност со Уставот, мора да го довери мандатот за формирање влада.

Тој образложи дека врз основа на Уставните одредби, но и врз основа на консултациите со еминентни правници, рокот за доделување на мандат започна да тече од денот на верификација на мандатите на 120-те пратеници, потенцирајќи дека според Уставот во тој период е должен да го довери мандатот на кандидатот на партијата или партиите коишто имаат мнозинство во Собранието, или пак на оној којшто го уверил дека преговара со повеќе политички партии за обезбедување мнозинство.

Пендаровски потсети на ситуациите во 2006-та и во 2016-та година, кога со писмо од тогашните претседавачи на Собранието, Стојан Андов и Трајко Вељановски биле известени тогашните претседатели, Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов дека со верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано.

Пендаровски рече и дека е прилично изненаден од начинот на кој бил закажан денешниот состанок, на прес-конференција, со точно утврдено време.

„Пешки да дојдеш од Центар до Вила Водно, ќе се согласите необично е да отидете така до било која институција, особено кај претседател на државата. Со Мицкоски изминативе година дена имавме одлична комуникација, се слушавме и после полноќ. Можевме и поинаку да се сретнеме, но овој кабинет е отворен за сите граѓани на земјата“, рече Пендаровски.

По средбата на Пендаровски и Мицкоски која траеше околу час и половина, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека неговата партија ги замрзнува односите и комуникацијата со Пендаровски. 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија6 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ8 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија8 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија10 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија10 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија11 час

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија11 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија11 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија12 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ12 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија13 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет14 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија15 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа15 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет15 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија16 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет1 ден

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет1 ден

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Досие