Контакт

Македонија

Коле Штерјев другпат ќе дал изјава за претставките до Советот на јавните обвинители

Објавено пред

Коле Штерјев, претседателот на Советот на јавните обвинители, по денешната седница, на која, меѓу другото, се расправаше за претставката на судијата Владимир Панчевски за постапувањето на обвинителките Катица Јанева и Ленче Ристоска при претресот на неговиот дом, одби да даде изјава за медиумите. По седницата, рече дека давањето изјави само за одредени претставки би создало впечаток дека се прави селекција во информирањето на јавноста.

Како што дознаваме, подносителот на претставката, Панчевски, ќе добиел писмена информација за одлуките на Советот. Советот на јавните обвинители, иако доби нова веб-страница, сепак останува затворена институција за комуникација за јавноста. Ова тело нема лице за односи со јавноста, претседателот ги дава изјавите по желба, а при соопштенијата досега е напишан само датумот на седницата, но не и дневниот ред со точките за кои треба да се расправа.

Советот на јавните обвинители на денешната презакжана седница расправал за претставката на судијата Владимир Панчевски за претресите во неговиот дом во истрагата на специјалното јавно обвинителство. Претставката е за постапувањето на обвинителките Катица Јанева и Ленче Ристоска.

Панчевски ја оспори наредбата за претрес од септември 2017 година издадена од гевгелискиот суд и тврдеше дека стварната надлежност за постапување против него ја има Основниот суд Скопје 1, а не судот во Гевгелија.

Македонија

Села: Изборите не треба да го попречуваат пописот

Објавено пред

Според лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, изборите не треба да бидат врзани со пописот кој треба да се одржи на пролет.

Села рече дека за неговата партија 12 април идната година е датум што е прифатлив за одржувањето на предвремените избори, меѓутоа тие биле подготвени и доколку се одлучело изборниот процес да се одржи и порано.

„Изборите не го попречуваат пописот. Изборите не се врзани за таа техничка операција. Уште подобро ако се одржи тогаш, бидејќи ќе биде тргнат од рацете на политиката и ќе се заврши демократски и како што треба“, смета Села.

Запрашан дали знае дека човекот кој спасил се наоѓа во затвор, Села одговори: „Да знам, исто како што се на слобода и многу луѓе кои сакаа да ме убијат“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Касами: Новото парламентарно мнозинство ќе треба да го спроведе пописот

Објавено пред

Лидерот на партијата БЕСА, Биљал Касами по завршувањето на лидерската средба изјави дека тешко е да има попис пред изборите.

„Новто парлментарно мнозинство ќе треба да го спроведе пописот“, изјави Касами.

Тој додаде дека тоа што Северна Македонија не доби датум, не значи дека граѓаните не се на европскиот пат.

„Да ги сработиме домашните задачи за да влеземе во ЕУ“, додаде Касами.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети: Нека победи најдобриот

Објавено пред

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, по лидерската средба изјави дека одлуката изборите да се одржат на 12 април следната година била донесена заеднички, и важно е изборите да бидат демократски и согласно сите стандарди.

„Нека победи најдобриот“, порача Ахмети.

Тој додаде дека на средбата било оценето дека е договорено да се ратификува протоколот за членството во НАТО, па потоа да се одржат изборите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Заев: Предвремени избори на 12 април

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран...

Македонија2 часа

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската...

Македонија2 часа

Вечерва средба на Заев со коалициските партнери

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вечерва по завршувањето на лидерската средба, во 20 часот ќе оствари и средба со лидерите...

Топ4 часа

Стружанец пијан паднал од балкон и починал

Педесет и осумгодишен стружанец доцна синоќа починал по пад од незаграден балкон во неговиот дом. МВР соопшти дека мажот бил...

Македонија4 часа

(Видео) Лидерите пристигнаа на средба кај Пендаровски

Лидерите на политичките партии попладнево пристигнаа во вилата Водно, каде почна лидерската средба. Средбата ја свика претседателот Стево Пендаровски откако...

Топ4 часа

Мајка и ќерка нападнати од малолетници во автобус

Мајка и нејзината малолетна ќерка вчера биле физички нападнати од група на малолетни лица во автобус со бројот 21, што сообраќајл...

Македонија7 часа

Обвинителството ги демантира пишувањата на весникот „Ла Верита“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денеска во италијанскиот весник „Ла...

Македонија9 часа

Следниот викенд почнува зимското сметање на времето

Ноќта сабота кон недела (26-ти и 27-ми октомври) часовниците треба да се вратат за еден час наназад. Поточно, во 3...

Македонија9 часа

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет10 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет11 час

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет11 час

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија11 час

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет12 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет12 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет1 ден

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет1 ден

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет1 ден

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ1 ден

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Досие