Контакт

Македонија

Кој е кој од осомничените во „Империја“

Објавено пред

Отворената истрага на СЈО со кодно име „Империја“ влезе во лавиринтот на голем број сестрински поврзани фирми, од кои дел се поврзани со фамозната „Ексико“, која се крие во Лугано, Швајцарија, но и други компании во даночните раеви. Компаниите во кои фигурираат осомничените лица се поврзани со големи акционерски друштва, а за дел од овие фирми можеше да се слушне во аудиоснимките што ги објавуваше СДСМ во 2015 година.

„Макфакс“ дознава дека станува збор за еден од најобемните предмети кои го работеле повеќе обвинители и дека станува збор за шема на перење пари и измама која траела од 2002 до 2013 година.

Па така, Владислав Стајковиќ е сопственик на НВСП, фирмата која во аудиоснимките беше споменувана како дел од шемата за набавка на израелска опрема за прислушување. Стајковиќ е поранешен директор на фирмата „Финзи“, а потоа го наследува сега покојниот Коста Крпач, кој беше сведок за специјалното јавно обвинителство, а изврши самоубиство во 2016 година. Стајковиќ инаку е газда на НВСП и поранешен директор на „Мобико“, фирма каде што сопственик е Жарко Луковски, поранешен главен оперативен директор на „Македонски телеком“, кој е во кумски врски со Сашо Мијалков.

Фирмата НВСП е сопственик на два медиума – Радио Слободна Македонија и телевизија „Три“ Куманово, и е прв сопственик и на агенцијата за обезбедување СГС, која се поврзува со Сашо Мијалков.

Ненад Јосифовиќ е еден од долгогодишните бизнис-партнери на Орце Камчев, кој уште од 2001 година работи како комерцијалист во „Орка спорт“, референт во „Орка холдинг“, Мала Богородица, фирмата „МОНТ“, „Кара“ – сите фирми поврзани со Камчев. Тој е десна рака на Камчев и воедно член на Надзорен одбор на Стопанска банка АД Битола.

Ратка Куновска Камчева е мајка на Јордан Камчев, а меѓу осомничените е и неговата сестра Кристина Камчева- Стојческа.

Зорица Арсовска (сметководител) и Лилјана Гајдовска (правник) се јавуваат како овластени лица во повеќе фирми поврзани со бизнисменот Орце Камчев.

Цветан Панделески е директор на Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ АД Битола и татко на Дејан Панделески, директорот на „Пелистерка“. Камчев, Панделески и ЗК „Пелагонија“ во 2015 влегоа во сопствеништвото на една од најголемите фабрики за млеко и за млечни производи „Здравје Радово“.

Тодор Мирчевски е директор на офшор компанијата „Ексико“. Заедно со Камчев, Мирчевски е член на управни одбори во повеќе сестринско поврзани компании како „Бетон Штип“, „Жито Полог“ и ЗК „Пелагонија“.

Ванче Мијалчев е извршен директор на градежната компанија „Бетон – Штип“, каде Тодор Мирчевски е неизвршен член, Дејан Панделески е претседател на Одборот на директори, а Камчев е неизвршен и независен член.

Неизвесно е која била улогата во „Империјата“ на Дејан Јанев и на Јованче Тасковски.

СЈО ги сомничи овие лица за злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари и други приноси од казниво дело. Според предистрагата, обезбедени се доволно докази за кривичните дела.

„Во текот на денешниот ден од страна на ова Јавно обвинителство, во соработка со МВР, беа извршени 12 претреси и лишени се од слобода пет осомничени лица, кои во текот на денот ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка и за кои ќе бидат побарани мерки за обезбедување присуство. Во скоро време се очекува и проширување на истрагата кон нови лица и за нови кривични дела, а во насока на обезбедување на имотно-правните барања од оштетените лица и обезбедување на предметите кои потекнуваат од кривичните дела ќе бидат побарани и мерки за привремено обезбедување на имот“, изјавија од СЈО.

Во судот во моментов се пристигнати двајца од осомничените, Ненад Јосифовиќ и Цветан Панделески.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието алармира за енормното загадување на воздухот

Објавено пред

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на РМ поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во земјава, соопшти Никола Мицевски, координатор на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, при неговото обраќање во прес-центарот на Собранието.

Покрај оваа инофрмација, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе побараат да се одржи и јавна распава во Комисијата за транспорт, врски и екологија во врска со енормното загадување, каде што ќе бидат повикани, граѓански здруженија, еколошки здруженија, експерти и сите останати кои што можат да придонесат за да се спречи влошување на состојбата.

Мицевски истакна дека загадувањето на воздухот во Република Македонија руши рекорди како никогаш досега.

„Благодарение на актуелната власт, Македонија и официјално стана држава со најзагаден воздух во Европа. Оваа власт на чело со СДСМ и нивните функционери кога беа во опозиција ветуваа дека ќе го решат проблемот со загадувањето низ низа мерки и проекти. Но, излажаа. Не само што не го подобрија квалитетот на воздух, туку напротив загадувањето на воздухот руши рекорди. Очигледно е дека СДСМ загадувањето го користеше само за политички поени и дека во ниту еден момент не помислија да се прават со оваа ситуација“, рече тој.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ додаде дека ситуацијата со енормното загадување на амбиентниот воздух е алармантна и како што рече, се доведува во прашање здравјето на граѓаните.

„Загрижувачки се податоците на Европската агенција за животна средина која во последниот европски извештај за квалитетот на воздухот, истакнува дека повеќе од 3.000 лица во Македонија годишно умираат како резултат на загадениот воздух. Во истиот тој извештај Македонија е прогласена за земја со најзагаден воздух и е во врвот по бројот на смртни случаи по глава на жител“, истакна Мицевски.

Според него, власта покрај тоа што ништо не прави за да го реши проблемот со загадувањето, пробува преку исклучување на мерните станици низ државата истото да го сокрие од граѓаните.

„СДСМ мора барем еднаш да понесе одговорност и барем еднаш да покаже дека искрено се грижи за граѓаните бидејќи сега се власт и можат да реализираат се што ветуваа за подобрување на воздухот, а не да се молат да дувне ветар или да заврне дожд за да го тргне смогот што граѓаните секојдневно го дишат“, посочи тој.

Мицевски подвлече дека како пратеници во Собранието избрани од граѓаните, имаат обврска да алармираат за ваквата состојба, поради што се решиле да поднесат Информација за енормното загадување.

Прикажи повеќе...

Македонија

Скајп, МСН и е-маил комуникациите на обвинетите меѓу доказите за „Монструм“

Објавено пред

Како што изјави Катерина Јовановска, началник на Одделението за дигитална форензика во МВР, по наредба од судот на 1 мај 2012-та година примената е посебна истражна мерка „Увид и пребарување во компјутерските системи на повеќе од 20 лица“, помеѓу кои и обвинетите во случајот Хаки Азири, Агим Исмаиловиќ, Сејди Рами и Фејзи Азири.

Со оваа мерка вештаците од МВР требало да ја утврдат интернет комуникацијата на овие лица, поврзана со петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година.

На денешното рочиште за „Монструм“ вештаците не кажаа обвинетите со кого разговарале и во кој период, појаснувајќи дека тие не се надлежни за детална анализа на содржината на пораките. Судијата Огнен Ставрев истакна дека судот ги поседува комуникациите и дека најверојатно ќе бидат презентирани во некои од наредните рочишта.

Наредното рочиште е закажано за 10. декември кога свој исказ ќе дадат вештаците од судската медицина заедно со вештаците за балистика од МВР, кога ќе бидат образложени повредите кои им биле нанесени на петмината убиени кај Смилковско езеро.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Македонија

Времето облачно со обилни врнежи од дожд

Објавено пред

Под влијание на потопол влажен бран до крајот на денот, најпрвин во западните, а подоцна и во останатите делови од земјава се очекуваат врнежи од дожд, соопштија од УХМР. Дожд според прогнозите ќе има и во текот на утрешниот ден, односно времето утре ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во западните делови каде локално ќе наврнат над 40л/м2.

Во среда, како што соопштија од УХМР пооблини врнежи се очекуваат во источните делови каде локално ќе бидат поројни.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Скајп, МСН и е-маил комуникациите на обвинетите меѓу доказите за „Монструм“

Како што изјави Катерина Јовановска, началник на Одделението за дигитална форензика во МВР, по наредба од судот на 1 мај...

Европа1 час

Гласањето за доверба на Тереза Меј зависи од уште шест писма

Шест писма ќе одлучат дали довербата во Тереза Меј ќе биде ставена на тест. На противниците на британската премиерка, Тереза...

Македонија1 час

Анѓушев, наместо Заев, на работниот појадок кај Курц

Во Виена почна официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан, организиран од австрискиот канцелар Себастијан Курц. На местото на...

Регион1 час

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија2 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија3 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија4 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија4 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија16 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт16 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа19 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести20 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија20 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет22 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија23 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски1 ден

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет1 ден

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Досие