Контакт

Македонија

Кривична пријава против ексградоначалникот на Демир Капија, претседателот на Советот на Општината и уште две други лица

Објавено пред

Четири лица, меѓу кои се и ексградоначалникот на Демир Капија, како и претседателот на Советот на Општината, заработија кривична пријава поради злоупотреба на службената должност и овластувањето бидејќи со незаконски дејства сториле кривични дела со кои е предизвикана штета на буџетот на Општината во износ од 15.456.106 денари.

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Демир Капија, 61-годишниот Трајче Димитриев, кој во својство на градоначалник на општината ја злоупотребил службената положба и овластувањето, потпомогнат од 48-годишниот Т.П. во својство на овластен проценител и 60-годишниот П.М. во својство на претседател на Советот на Општината Демир Капија, како и од М.Ј. на возраст од 65 години во својство на поттикнувач, односно лице што стекнало противправна имотна корист поради постоење основи на сомнение дека пријавените сториле неколку кривични дела, соопшти Финансиската полиција.

Имено, како што информираа од Финансиската полиција, во март 2012 година бил склучен грант договор помеѓу Делегацијата на Европската Унија во Скопје и градоначалникот на општина Демир Капија, Димитриев, кој се однесувал на имплементација на проектот „Центар за едукација и вмрежување во туризмот – ЦЕНЕТ“ во вредност од 262.366 евра. За инвестиција во инфраструктурата, односно реконструкција на стара училишна зграда, која била во сопственост од една половина на Општина Демир Капија и една половина во сопственост на четвртопријавената М.Ј., инвестирани биле парични средства во висина од 11.247.184 денари, од кои од грант-договор во износ од 101.230 евра, како и дополнително обезбедени парични средства од буџетот на Општина Демир Капија во износ од 5.021.539 денари, додаваат во соопштението од Финансиската полиција.

„Првопријавениот Т.Д. од Демир Капија во својство на градоначалник, потпомогнат од второпријавениот Т.П. и третопријавениот П.М. и поттикнат од четвртопријавената М.Ј., во периодот од 2013 до 2017 година ја злоупотребил својата службена положба и овластувањето на начин што на четвртопријавената М.Ј. ѝ продал објект и земјиште на КП бр. 4082/2 во ½, сопственост на Демир Капија, за 1.667.000 денари, кој e десет пати помал од реалната пазарна цена, односно не ја зел предвид и претходно инвестираната реконструкција од Општината на објектот во износ од 11.247.184 денари, со што ѝ овозможил на четвртопријавената М.Ј. да стекне противправна имотна корист на штета на буџетот на Општина Демир Капија. Првопријавениот Т.Д. на 12. 6. 2013 година склучил договор за продажба на недвижност – ½ зграда од 800 м2, сопственост на Општина Демир Капија како продавач, и М.Ј. од Кавадарци како купувач, во вредност од 1.667.000 денари, износ што првопријавениот преку својата лична трансакциска сметка ѝ го префрлил на четвртопријавената за да може таа да го купи објектот. Исто така, првопријавениот од својата лична трансакциска сметка и по извршената продажба, во име и за сметка на четвртопријавената М.Ј. префрлил парични средства во износ од 4.493.000 денари за реконструкцијата на објектот, односно го финансирал довршувањето на објектот“, стои во соопштението на Финансиската полиција.

Реконструираниот објект, додаваат оттаму, бил наменет за сместување на Фондацијата Центар за едукација и вмрежување во туризмот – ЦЕНЕТ, основана од страна на Општината, каде што дополнително се инвестирани парични средства во висина од 68.437,76 евра за информатичка и компјутерска опрема, опрема за преведување, мебел, кујни и друга опрема, како и за други трошоци за организирање обуки. Исто така, од Финансиската полиција посочуваат дека првопријавениот, односно ексградоначалникот на Демир Капија, ја злоупотребил службената положба во текот на април 2017 година, потпомогнат од претседателот на Советот на Општина Демир Капија на начин што без надомест ја отстапил Фондацијата Центар за едукација и вмрежување во туризмот – ЦЕНЕТ (сопственост на Општина Демир Капија), каде што претходно од страна на Општина Демир Капија се вложени парични средства од грант-договорот во висина од 4.208.922 денара на свој близок роднина на кој начин му овозможил да стекне противправна имотна корист на штета на буџетот на Општината.

Македонија

Заев: Кој има докази против мене веднаш нека ги објави, така се прави во слободна држава

Објавено пред

По завршувањето на седницата на Централниот одбор на СДСМ, партискиот претседател и премиер, Зоран Заев, одговараше на новинарски прашања од кои повеќето се однесуваа на случајот „Рекет“ и притворот за специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Едно од прашањата се однесуваше на најавените нови бомби од страна на италијанскиот новинар, во кои наводно Заев бил директно инволвиран, заедно со министерот за здравство Филипче и директорот на Фондот за здравство.

Премиерот на ова одговори дека апелира секој што има некакви докази веднаш да ги објави.

„Ако има докази нека се објават, за било кој, прво за мене, па после и за сите. Нека се објават секаде. Тоа го заслужуваат граѓаните за било кој, еве и мене ме спомнувате, ако е за Зоран Заев, веднаш да ги објават. Дали е италијанскиот новинар, дали е господинот Мицкоски, апелирам да објават“, порача Заев.

Тој истакна дека тоа е начинот на кој се постапува во земја што е слободна и дека објавувањето на незаконски дејствија помага во јакнењето на сите општествени процеси и на државата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Директорката на „Групер“, Нина Ангеловска, ќе биде нова министерка за финансии

Објавено пред

На седницата на Централниот одбор СДСМ вечерва одлучуваше за неколкумина кандидати за нови министри и заменик-министри.

По завршувањето на седницата, премиерот и претседател на партијата, Зоран Заев, најави дека утре ќе достави предлог до Собранието за нов министер за финансии да биде назначена Нина Ангеловска, која во јавноста е позната како еден од основачите и директорка на компанијата „Групер“ и е добитник на наградата „Форбс 30“.

Заев најави дека ќе достави и предлог за нов заменик-министер за образование и наука – Елизабета Наумовска.

Заменик-министерот за економија, Кире Наумов, ќе биде разрешен бидејќи ќе добие нова позиција како директор на Македонската банка за поддршка на развојот, а на негово место Заев ќе го предложи Кирил Колемишевски.

За заменик-министер во новото Министерство за политички систем и односи со заедниците ќе биде предложен Неџат Мехмедовиќ.

Како што кажа Заев, со овие решенија се испраќа порака дека младите со својата енергија и инвентивност може да бидат корисни дома, а не само надвор од Република Северна Македонија.

„Општеството знае да препознае и да даде шанса секој да се вгради низ институциите на системот и да даде придонес во севкупниот раст и развој, соовременување и модернизирање на општеството и нашата земја“, порача тој.

На Централниот одбор на СДСМ беше донесена и одлука да се изберат и пет потпретседатели на партијата.

Така, на овие позиции во иднина ќе бидат актуелната министерка за труд и социјала, Мила Царовска, Коста Петров, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, пратеникот Мухамед Зекири и министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Објавено пред

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за новинарите по завршувањето на седницата на Централниот одбор на владејачката партија.

„Веруваме во презумпцијата на невиност и веруваме во исправноста на независност со силата на аргументите да се докажуваат постапките за можен криминал на секој кој евентуално се огрешил пред законот. Верувам дека тоа се исправни чекори. Вакви случаи се мачнина и тешкотија за сите во општеството, но истовремено се предизвик“, рече Заев алудирајќи на притворот за Катица Јанева и случајот „Рекет“.

Тој изрази увереност дека Северна Македонија и граѓаните ќе излезат како победници и порача дека секој што се огрешил пред законот треба да одговара.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија5 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Свет6 часа

Сточари и дрвосечачи поттикнати од бразилскиот претседател ги прават пожарите во Амазонија, тврдат еколозите

Пожарите во Амазонија ги предизвикале сточари и дрвосечачи, кои, охрабрени од политиката на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, сакаат да ја...

Европа8 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ12 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ13 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија14 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија14 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија15 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет15 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија16 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа16 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија1 ден

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион1 ден

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија1 ден

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија1 ден

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија1 ден

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија1 ден

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Досие