Контакт

Македонија

Куновска до Заев: Дечко, ај не шири демагогии

Објавено пред

Поранешната пратеничка од СДСМ, Софија Куновска, на својот „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Зоран Заев обвинувајќи го дека пуши во работни простории и шири демагогии.

„Дечко, ај не шири демагогии, туку прво престани да пушиш во работни простории. Еден закон за пушење не почитувате, камоли друго. По тебе и сите други. Се крстат Европејците кога ве гледаат. Тоа ли се европски вредности и европски навики? Ти не можеш себеси во Европа да се однесеш, а не па нас“, напиша Куновска.

Македонија

Зоолошката градина се оспособува за лицата со оштетен вид

Објавено пред

Директорот на Зоолошка градина-Скопје, Ѓорѓи Галетановски, одржа работен состанок со директорот на државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, Горанчо Јакимов, секретарот на Национален сојуз на слепи, Стерија Димов, и професорот на Штуловиот универзитет, Шпетим Љатифи.

На средбата беше договорено заеднички да се отпочне процес за зоолошката да биде целосно адаптирана за посета на оваа категорија на лица.

„Мислам дека ќе бидеме прва Зоолошка во Европа која ќе биде оспособена на ваков начин, а имаме и општествена одговорност заеднички да се заложиме оваа институција да биде адаптирана за луѓето со оштетен вид, бидејќи и тие ни се чести и добредојдени гости. Ќе поставиме специјални тактилни патеки, информативни табли со звуци и Браево писмо и ќе ги обучиме нашите кадри за нивна едукација“, изјави Галетановски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Нов ден, нов пратеник од СДСМ заглавен во непотизам

Објавено пред

Прогласената епидемија на непотизам алармантно се шири додека институциите спијат. Два нови случаи заразени со епидемија на непотизам во Неготино, а власта сè уште молчи како всушност се заразиле, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Дека непотизмот не е еден случај и единствен, туку е начин на работење на СДСМ говори и примерот со пратеникот на СДСМ од Неготино, Ристе Ташев, чијашто сестра Катерина Јорданова се вработила во Основното училиште ‘Страшо Пинџур’.

Прашуваме кој е критериумот според кој токму сестрата на пратеникот од СДСМ е вработена, а не некој друг. Сигурни сме дека не била единствена за таму и сигурни сме дека во огласот не пишувало во делот на критериумите – да биде сестра на Ристе Ташев“, вели Арсовски.

Како што додава, нов ден, нов пратеник од СДСМ заглавен во непотизам.

„Да потсетиме и дека во Неготино градоначалникот Тони Делков избран од граѓаните на Неготино ја вработи сопругата Надица Делкова во Основното училиште ‘Гоце Делчев’, кое е директно под неговите ингеренции. Што уште треба да кажеме за Заев и СДСМ да признаат дека јавниот сектор го претворија во семејно-партиска фирма во која се вдомуваат најблиските роднини и тоа за жал на сметка на граѓаните кои остануваат без егзистенција и без можност за вработување и секојдневно тонат во сиромаштија“, додава Арсовски.

Според него, јавноста со право се прашува колку државни пари се одлеваат во семејните буџети на функционерите на власта и уште колку нивни роднини станаа вработени во државни фирми, институции, агенции, управи, општински органи и слично.

„Или обратно да прашаме, уште колку роднини на функционерите останаа невработени за да се вработат и тие? Сигурно се бројат на прсти. Лажниот концепт на Заев ‘живот за сите’ јавноста го виде на дело. Тој концепт се претвори во ‘живот за раководството на СДСМ’“, нагласи Арсовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ѓорѓиевски: Спасовски и МВР цела недела не излегоа со јасни податоци кој е виновен за автобуската несреќа

Објавено пред

Оливер Спасовски и МВР вчера признаа дека компанијата „Дурмо турс“, која е и сопственик на станицата за технички преглед „Авто-мото здружение“- Гостивар, работела непрописно и со недостатоци во работењето, рече Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Оливер Спасовски и МВР фатени живи се обидоа да ги излажат граѓаните дека извршиле увид на 4 април 2018 година и издале забрана за работење од 30 дена поради неисполнување на условите и чл. 8 од правилникот за технички преглед на возила. Според документот што стигна до нас, јасно покажува дека решението од МВР за забрана на работа е издадено на 16 јули, односно три и пол месеци подоцна.

Тука се поставува прашањето: Кога е извршен надзорот и увидот и дали можеби ако навистина МВР во април го извршиле увидот во станицата, чекале 3 и пол месеци за да издадат забрана за работа? Дали можеби и тие 3 и пол месеци се работело незаконски?

Самиот овој податок покажува дека МВР нешто крие. До кога ќе кријат и ќе лажат од МВР, додека ни гинат луѓе по автопатиштата?. Спасовски за ова мора да поднесе оставка уште веднаш!

Седум дена молк од страна на власта и надлежните органи за причините за катастрофалната несреќа во која животот го загубија 15 наши сограѓани. Спасовски и МВР цела недела не излегоа со јасни податоци кој е виновен за несреќата што  ја зави државата и нас граѓаните во црно.

Граѓаните бараат одговори дали и зошто станицата за технички прегледи „Авто-мото здружение“- Гостивар, чиј сопственик е сопственикот на „Дурмо турс “, откако ѝ била одземена дозволата за работа од страна на МВР и била вратена за неполна недела, иако според закон тоа не можело да се случи за период пократок од 30 дена.

Спасовски и другите одговорни мора да сносат одговорност. Кој го потпишал решението за враќање на дозволата за работа, иако постоела сериозна законска пречка, но и дали се вршени регистрации во рокот кога техничкиот преглед немал лиценца?

Граѓаните очекуваат одговори наместо лаги. Спасовски и надлежните мора во најкус можен рок да излезат со комплетни детали за несреќата. Власта не смее да бега од одговори и одговорност“, порача Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија1 час

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија2 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија2 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија3 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток3 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток4 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ4 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет5 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија5 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет6 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет6 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет7 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет8 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ18 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија19 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија20 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија22 часа

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија22 часа

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија22 часа

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Досие