Контакт

Македонија

Ле Дриан: Договорот меѓу Македонија и Грција претставува значаен развој на настаните за регионот

Објавено пред

Спогодбата од јуни во врска со името меѓу Македонија и Грција претставува значаен развој на настаните за регионот, смета францускиот министер за Европа и надворешни работи, Жан-Ив Ле Дриан.

Тој вели дека Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан и тие по вокација треба да се приклучат кон Европската унија, кога сите критериуми за нивното пристапување ќе бидат целосно исполнети.

„Во исто време, Европската унија треба да се преизгради и нејзиното функционирање да се подобри пред да биде во можност да прими нови земји-членки. Заклучоците усвоени од Советот на 26 јуни оваа година се однесуваат на тие моменти. Без одлука во оваа фаза за отворање на пристапните преговори со Европската унија со Македонија и Албанија, заклучоците ги вреднуваат напорите на овие земји направени во последниве месеци за нивно приближување до Европската унија. И покрај тоа што не е формален критериум за процесот на проширување, спогодбата од јуни во врска со името меѓу Македонија и Грција претставува значаен развој на настаните за регионот“, вели Ле Дриан.

Во врска со членството во НАТО, тој додава дека склучувањето на спогодбата ја оправдува поканата за започнување на разговорите за пристап кон Алијансата, преку Декларацијата од Самитот во Брисел.

„Што се однесува до отворањето на преговорите за пристапување кон Европската унија, заклучоците на Советот од јуни предвидуваат одново да се преиспита состојбата во Албанија и во Македонија, во јуни 2019 година, врз основа на извештајот на Комисијата и со оглед на големиот број критериуми, вклучувајќи го и напредокот во борбата против корупцијата и организираниот криминал. Ние ќе го следиме реално постигнатиот напредок, во контекст на извештаите од Комисијата од 17 април кои откриваат недостатоци во овие две области. Во меѓувреме, од суштинско значење е да се развие практична соработка меѓу балканските земји и Европската унија, со цел да се продолжи со зацврстување на регионот во Европа“, вели францускиот министер.

Македонија

50 нови паркинг-места во Ново Лисиче

Објавено пред

Од

Населбата Ново Лисиче доби околу 50 нови паркинг-места со проширување на веќе постојните паркинзи на три локации во непосредна близина на булеварот „Видое Смилевски – Бато“, соопшти Општина Аеродром.

Како што се наведува, проширувањето на паркинзите е во рамките на тековните активности за одржување на паркиралиштата, пешачките патеки и тротоарите што се под надлежност на Општината.

Тековното одржување опфаќа заменување на старите и дотраени бекатон-плочки на јавните и пешачките површини на ниво на целата територија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Центарот за дијализа во Железара повеќе од 2 часа без струја, пациентите во неизвесност

Објавено пред

Од

Пациентите во Центарот за дијализа во Железара повеќе од 2 часа чекаат да им се изврши прочистување на крвта, бидејќи во установата моментално нема струја, а не работи ниту агрегатот кој го поседуваат.

„Дијализата започна во 7 и 30, струја снема во 8 часот. Болницата има агрегат, но не работи. Вработените ни кажаа дека имало некаков дефект со далеководот во Автокоманда и дека тоа е причината поради која нема струја. Не знаеме до кога ќе трае ова и до колку ќе седиме тука“, вели еден од пациентите.

Ова не е прв пат пациентите да се жалат на услугите од Центарот за дијализа во Железара. Жалби досега имаше и за условите во болницата, односно дека нема соодветна апаратура за дијализа, па во одредени ситуации се импровизира, а исто така пациентите беа изреволтирани и од несоодветниот транспорт кој го нуди болницата, за превоз на болните
до болницата.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Македонија

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не не’ напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

Објавено пред

(Фото: Ацо Ангеловски во средина)

“Лево од мене, слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не можевме физички да ги спречиме, го извадив пиштолот и испукав 1 куршум во воздух заради застрашување”, сведочеше во солзи, телохранителот на Оловер Спасовски, Ацо Ангеловски, на денешното рочиште за настаните од 27 април. Тој видно вознемирен, се присети дека водел сметка да не се одбие куршумот и да не ги повреди присутните. Ангеловски кажа дека 12 години работел во Собранието и знаел кога се реновирало и дека плафонот е со гипс-картон.

Двајца сакаа да ми го земат оружјето. Едниот од нив ми беше колега. Му реков “Како не ти е срам?” и се отргна.

“Пред мене застана граѓанин со фантомка и ми удри четири бокса, со што ми ја раксина горната усна, за што имам и медицинска документација” сведочеше Ангеловски.

Тој рече дека се појавил пратеникот Влатко Ѓорчев кога го чул истрелот: “Влатко Ѓорчев застана пред нив и со жив штит не’ бранеше. Ги знаеше со име и презиме. Некои од нив, еднаш не’ тепаа, еднаш не’ бранеа”.

Насобраните почнале да му викаат на Ѓорчев: “И ти ли се предаде? Те купија ли? И ти ли стана комуњар?”

Ангеловски рече дека го замолил Влатко Ѓорчев да не ги остави, на што добил потврда од пратеникот. “Влатко ги молеше како Господ да не не’ напаѓат”, рече сведокот и се присети дека по 15 минути чул силна експлозија и заклучил дека влегла ЕБР или специјална единица.

Кога го однеле во канцеларијата на Влатко Ѓорчев, некој од медицинската екипа рекол “Овој е готов, да го однесеме на Клиника”.

“Ја откорнаа вратата на брзата помош за да не’ извадат, а шоферот избега. Шоферот на Никола Тодоров седна да вози”, рече Ангеловски.

Сведокот кажа дека кога претходно во текот на денот прашал одговорниот за надворешното обезбедување зошто има толку малку полиција, добил одговор дека полицајците користеле стар годишен одмор.

Денеска покрај Ангеловски, во предметот за собранискиот упад треба да сведочат уште тројца сведоци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Центарот за дијализа во Железара повеќе од 2 часа без струја, пациентите во неизвесност

Пациентите во Центарот за дијализа во Железара повеќе од 2 часа чекаат да им се изврши прочистување на крвта, бидејќи...

Македонија19 минути

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не не’ напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) “Лево од мене, слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион46 минути

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 час

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредниве денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори кои произведуваат, подготвуваат...

Свет2 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет2 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ2 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет6 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт14 часа

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија20 часа

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија21 час

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија21 час

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија22 часа

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Виница Виница
Македонија23 часа

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија24 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет1 ден

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија1 ден

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ1 ден

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести1 ден

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа1 ден

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Досие