Контакт

Македонија

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Објавено пред

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата за „Макфакс“.

На средбата ќе присуствуваат лидерот на СДСМ, Зоран Заев, лидерите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети и Христијан Мицкоски и Билал Касами од тетовското крило на БЕСА.

Поканата ја упатил премиерот Зоран Заев.

Лидерите на четирите партии ќе се обидат да постигнат договор за формирање на ДИК и прашањата поврзани со референдумот. Се очекува да се разговара и за условите на ВМРО-ДПМНЕ – Законот за финансирање на партии, измени во Законот за Влада и измени во Кривичниот законик поврзани со амнестијата.

 

Македонија

„За“ уставни измени гласаа четворица пратеници од ВМРО-ДПМНЕ обвинети во предмети на СЈО

Објавено пред

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон уставни измени. „За“ гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети во предмети на СЈО и тоа Сашо Василевски, Елизабета Канческа Милевска, Љубен Арнаудов и Крсто Мукоски. Василевски, Арнаудов и Мукоски се обвнети за настаните од 27 април и тие оваа недела беа ослободени од куќен притвор, а Судот им определи мерки на претпазливост. Екс-министерката за култура, пак, е обвинета во предметот „Тендери“.

„За“ гласаа и Владанка Авировиќ, Емилија Алекснадрова, Нола Исмајловска и Заќир Рамчиловиќ.

39 пратеници гласаа против.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пратениците гласаат поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите

Објавено пред

Пратениците ќе гласаат поединечно, а спикерот Талат Џафери нареди да се заклучат вратите за никој да не излезе. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ претходно станаа и сакаа да ја напуштат салата.

Пред тоа, пратениците ја усвоија одлуката за пристапување кон уставни измени, со 80 гласа „за“ по што почнаа да се читаат пратениците кои гласале.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна седницата за уставни измени, дојдоа Мукоски и Василевски

Објавено пред

Седницата за уставни измени која требаше да почне во 21 часот, почна, со задоцнување од еден час. Во салата се присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски и Сашо Василевски, на кои Апелацискиот суд им го укина куќниот притвор.

На почетокот на седницата спикерот Талат Џафери рече добил известување од пратеникот Никола Поповски дека не може да присуствува на седницата.

Седницата требаше да почне во 12 часот, по што беше презакажана за во 15, за конечно спикерот Талат Џафери да ја закаже за во 21 часот.

Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека на пратениците им се нуделе пари за да гласаат „за“.

СДСМ ги демантираше ваквите тврдења и најави кривични пријави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

„За“ уставни измени гласаа четворица пратеници од ВМРО-ДПМНЕ обвинети во предмети на СЈО

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон уставни измени. „За“ гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои...

Македонија24 минути

Почна седницата за уставни измени, дојдоа Мукоски и Василевски

Седницата за уставни измени која требаше да почне во 21 часот, почна, со задоцнување од еден час. Во салата се...

Македонија39 минути

Доцни седницата за уставните измени

Седницата за уставните измени, која требаше да почне во 21 часот, доцни еден час. Првично, седницата требаше да почне во...

Македонија3 часа

(Видео) Јанушев: На пратеници им се нудеа милион евра да гласаат, тие одбија

ВМРО-ДПМНЕ избра борба против неодоговорната власт, рече вечерва генералниот секретар на опозициската партија, Игор Јанушев, на прес-конференција. Тој нагласи дека...

Македонија8 часа

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на...

Македонија9 часа

Груевски за 8 дена ќе добие покана да се јави во затвор

Пресудата за двегодишната затворска казна на експремиерот Никола Груевски од Апелација пристигна во кривичниот суд од каде ќе биде распределен...

Крвав четврток9 часа

Укинат притворот на Крсто Мукоски

Апелацискиот суд му го укина куќниот притвор на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски. „Апелациониот суд Скопје до Основниот суд Скопје...

Македонија10 часа

Сашо Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски за „Макфакс“ прашан...

Македонија11 час

Медиуми во Македонија добивале пари од тајни фондови на грчкото МНР, објави „Ајефиремида“

Околу еден милион евра од тајни фондови на грчкото Министерство за наворешни работи биле потрошени за медиуми во Македонија, Албанија...

Метју Палмер Метју Палмер
Македонија11 час

(Видео) Палмер: Oслободете ги пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат без закани и одмазда!

„Бараме од лидерството на ВМРО-ДПМНЕ да ги ослободи пратениците да гласаат по нивно уверување без страв од закани и oдмазда“,...

Македонија11 час

Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на „Фејсбук“ за жртвите од пожарот во Грција

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави обвинителен предлог против новинарот Миленко Неделковски поради ширење расистички...

Македонија11 час

Вештачење „Монструм“: Земјата од Смилковско се совпаѓа со онаа на „опелот“ со кој бегале убијците

На денешното рочиште за случајот „Монструм“ исказ ќе дадат шест вешти лица кои извршиле вештачење на повеќе области поврзани со...

Македонија12 часа

(Видео) Мираковска: Џафери ќе одлучи дали ќе се гласа денеска за уставните измени

Ги повикавме колегите да гласаат. На гласањето ќе видиме дали имаме двотретинско мнозинство, а ние веруваме и очекуваме дека ќе...

Европа12 часа

Семејството на напаѓачот од Крим: Со него беше многу тешко да се разговара

Семејството на 18-годишниот Владислав Росилјаков, кој е виновен за масакрот во училиштето на Крим, вели дека ништо не укажувало на...

Македонија13 часа

Метју Палмер доаѓа во посета на Македонија

Заменик-помошник државниот секретар на САД, Метју Палмер, в понеделник ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за...

Регион13 часа

Коѕијас ја повика грчката влада да го објави неговото писмо со оставката кое било на девет страници

Никос Коѕијас ја повикува владата да открие зошто тој поднесе оставка од функцијата министер за надворешни работи во средата, поради...

Македонија15 часа

Седницата за уставните измени продолжува денеска, гласањето неизвесно

Расправата за уставните измени продолжува денеска напладне во Собранието. За дискусија се пријавени уште петнаесеттина пратеници, повеќето од нив од...

Македонија1 ден

Сведоци менувале изјави по налог на осомничениот Томе Главчев во „Поштенска банка“

Специјалното јавно обвинителство во аргументите на жалбата што ја отфрли кривичниот совет на скопска „единица“ навело дека барале притвор за...

Македонија1 ден

Мекалистер и Кукан: Собранието треба да ја преземе одговорноста и да го отвори патот кон просперитетна и европска земја

По дебатата во Собранието за уставните измени за спроведување на договорот од Преспа и во пресрет на утрешното ново продолжение...

Европа1 ден

(Видео) Путин: Масовното убиство на Крим е последица на глобализацијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, ја обвини глобализацијата за нападот на колеџот во Керч, каде што студент застрела 21 лице, а...

Досие