Контакт

Македонија

Лукаревска: СДСМ создава еднакво општество за сите, унапредувањето на правата на жената е врвен приоритет

Објавено пред

Носителката на Изборната Единица 2, од коалицијата „Moжеме” преводена од СДСМ, Сања Лукаревска, денеска во општина Шуто Оризари се сретна со членките на Форумот на жени на СДСМ, кои спроведуваат активности на терен територијата на Шуто Оризари.

За поздравување е фактот дека Форумот на Жени во Шуто Оризари се проширува, заклучија Лукаревска и нејзините соговорнички.

Работењето на системско унапредување на родова еднаквост и елиминирање на сите форми на насилство врз жените е фокусот на Форумот на жени во Шуто Оризари.

Лукаревска ги охрабри во нивната работа, потенцирајќи дека СДСМ воведува револуционерни чекори во политиката, со цел еднаква застапеност на жената во политиката, преку воведувањето на концептот 50/50.

На средбата беа присутни и кандидатите за пратеници од Изборната Единица 2, Љатифе Шиковска и Асан Ферат.

Македонија

Без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Од ЕВН Македонија информираат дека без електрична енергија ќе останат:
– во периодот од 4:30 до 5:00 часот, поголем дел од централното градско подрачје, односно дел од населба Пролет, јавните институции и другите објекти лоцирани на кејот на реката Вардар, плоштад Карпошово востание, „Веро џамбо“, дел од корисниците лоцирани кај Зелен пазар, како и дел од корисниците од населба Кисела Вода од зграда Пегла до објектот на технички преглед (општина Центар и Кисела Вода)
– во периодот од 7:30 до 15:30 часот, продавниците лоцирани на пластичарската улица на пресек со ул. Исмаил Кадаре, корисниците од улиците Исмаил Кадаре и Кумбара, како и дел од корисниците од улиците Кримска и 138 (општина Чаир)
– во периодот од 7:50 до 15:30 часот, корисниците од село Кучково (општина Ѓорче Петров)
– во периодот од 8:30 до 11:30 часот, каменоломите на Титан Беровиќ и Гама Градба, корисниците од селата Осинчани, Елово, Црн Врв, Малчиште и Маркова Сушица, (општина Студеничани) Јаболци, Нова Брезница, Патишка Река, Држилово, Ракотинци и Добри Дол, како и објектите на ловиштето Јасен (општина Сопиште)
– во периодот од 8:30 до 13:30 часот, корисниците од село Добри Дол, лоцирани на потегот од црквата кон град Скопје (општина Сопиште)
– во периодот од 8:30 до 18:00 часот, корисниците од селата Горно и Долно Соње, Света Петка, Чифлик и Говрлево, како и сите стопански и нестопански објекти на тој потег (општина Сопиште )
– во периодот од 12:00 до 15:00 часот, корисниците од ул. Бернард Расел (општина Ѓорче Петров).

Прикажи повеќе...

Македонија

Митрески: Дурловски бил спремен да убие за пари, а нема сила да излезе на ТВ соочување

Објавено пред

Во 2016 година седнавме и се договoривме дека сме различни по многу основи, етничка припадност, верска припадност, професија, по многу други работи, ама имаме иста цел, исти проблеми и дека само сите заедно сплотени можеме да ги решаваме, истакна носителот на листата на коалицијата „Можеме“ во изборната единица 5, Јован Митрески на граѓанската трибина во Струга.

„Зоки ми е брат, Радмила ми е сестра по 27 април, а носителот на другата страна бил спремен да убие за пари, а нема сила да излезе на ТВ соочување со нашиот носител на листа“, нагласи Митрески.

Додаде дека по 15 јули коалицијата „Можеме“ ќе покаже оти државата може уште повеќе и уште подобро.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски: На првата владина седница ќе го забраниме увозот на тутун

Објавено пред

Потретседателoт на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 4, Александар Николоски денеска одржа средба со граѓани во Радовиш и Ораовица.

„Нашето основно ветување за овој дел е удар врз зелената мафија која тука делува, а тоа подразбира дека на првата седница на идната Влада ќе се донесе закон со кој нема да смее килограм тутун да се увезе во Македонија додека не се откупи домашниот и додека не се откупи по фер и гарантирана цена“, нагласи Николоски.

Додаде дека ВМРО-ДПМНЕ подготвува и пакет на законски решенија кои треба да помогнат во регулирањето на работата на превозниците.

„Стопанството ќе го стимулираме со ниски даноци, со бескаматни кредити како и со можност за вработување на млади луѓе до 29 години без никакви дополнителни давачки“, порача Николоски при посетата на Радовиш.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија17 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија17 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија17 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија18 часа

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија18 часа

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион20 часа

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија20 часа

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Економија20 часа

Игротеките бараат поддршка и протоколи за почеток со работа

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...

Македонија22 часа

Ременски бара обвинителката Русковска да биде изземена од судењето за „Меѓународен сојуз“

Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од...

Македонија22 часа

Лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за...

Македонија23 часа

Бројот на починати од коронавирус во земјава надмина 300, границите на ЕУ остануваат затворени за македонските граѓани

Земјата со недели се соочува со троцифрени бројки на новозаразени од Ковид-19 на дневна основа, а бројот на починати од...

Свет23 часа

САД ги купија сите залихи на ремдесивир

Сите залихи на лекот ремдесивир, кој е еден од ретките што покажаа позитивни резултати во лекувањето на коронавирусот, се откупени...

Македонија24 часа

Повторно летови од аеродромите во Скопје и во Охрид

Двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, од денеска се отвораат за патници, но со строго почитување на протоколите. Заштитните...

Македонија24 часа

Снимател од МРТ ја загуби битката со коронавирусот

Синоќа од коронавирус почина долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио- телевизија, Шенол Ахмети. Неговите колеги на социјалните мрежи...

Забава1 ден

(Видео) Италијански нуркачи два часа спасувале кит заплеткан во нелегални рибарски мрежи

Припадниците на италијанската крајбрежна стража и нуркачите успеале да го ослободат китот што се заплеткал во рибарските мрежи во близина...

Македонија1 ден

Филипче за инцидентот во „8 Септември“: Ова е чин на непочитување на здравствените работници кои се борат за секој човечки живот

Вечерва во Градската општа болница „8 Септември“, докторка беше нападната од семејство на пациентка која по неколку дена болничко лекување...

Топ1 ден

Шестмина приведени поради закани кон докторка во Ковид-центарот во „8 Септември“

Шестмина се приведени вечерва поради закани кон докторка во Ковид-центарот во болницата „8 Септември“ во Скопје. Меѓу нив е и...

Македонија1 ден

Милошоски хоспитализиран на Инфективната клиника поради висока температура

Кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски е примен на Инфективната клиника откако неколку дена имал покачена телесна температура, иако...

Регион2 дена

(Видео) Група лекари ѝ свртеа грб на Брнабиќ во знак на протест во Нови Пазар

Група лекари и медицински персонал во општата болница во Нови Пазар им завртеа грб на српската премиерка Ана Брнабиќ и...

Досие