Контакт

Македонија

Македонските возачки дозволи се признати во Данска

Објавено пред

Од денеска македонските возачки дозволи се признати и во Данска.

Информацијата ја сподели министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

„Последните информации кои тукушто пристигнаа од нашата амбасада во Копенхаген се дека данските власти, а врз основа на билатералната соработка, донесоа одлука за признавање на возачките дозволи на Северна Македонија. Со оваа одлука граѓаните на Северна Македонија кои имаат регулирано постојан престој на територијата на Данска веќе од 14 декември ќе можат да управуваат возило со замена на својата возачка дозвола за соодветна данска возачка дозвола, за категорија Б, без услов апликантот да мора да положи контролен возачки испит“, соопшти Османи.

Министерот додаде дека решавањето на ова прашање е од голема важност за македонските државјани во Данска.

Македонија

Димитров: Новиот пристап ќе донесе резултати во корист на Бугарија, ова е „салама тактика“

Објавено пред

Поранешниот вицепремиер за европски прашања, Никола Димитров, предупреди дека новиот пристап во односите со Софија би дале резултати, но во полза на Бугарија.

Тој на социјалните мрежи напиша дека Софија прифатила да го користи краткото име, нешто што, како што вели Димитров, само по себе не е наш проблем, туку нивен и нивно барање.

„За ова неосновано барање да биде прифатено, ние пративме нота до ОН, што Софија ја бараше две години и не ја добиваше, без притоа да направи каква било отстапка.
Сега ова биле резултатите со новиот пристап“, пишува Димитров.

Понатаму, тој додаде дека додека бил на функцијата вицепремиер за европски прашања, се држел до пристапот дека ништо не е договорено додека не се договорат сите прашања. Но, сега пристапот и суштината се сменети во салама тактика.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЛДП го обвини Мицкоски дека се обидува да им направи пуч во партијата

Објавено пред

Либерално-демократската партија го обвинува опозицискиот лидер Христијан Мицкоски дека се обидува да направи пуч во нивните редови. Од ЛДП велат: јасно е оти актуелниот директор на Универзалната сала, кој во јавноста ги пласира невистините за претседателот на ЛДП, е во тесна спрега со опозицијата.

ЛДП јавно ја повикува градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, да ги објави финансиските извештаи за работењето на Универзалната сала, особено делот за незаконско работење, за кој беше обвинуван актуелниот директор на прес-конференциите на ДПМНЕ за време на изборната кампања.

„Срамно е што киднапираната ДПМНЕ си дозволи да користи ниски методи за уцена на поединци со цел нанесување штета на угледот на претседателот на ЛДП и инсталирање за нив подобен претседател, кој ќе ја реализира агендата за враќање на власт на нереформираното ДПМНЕ. Ниту претседателот Горан Милевски, ниту пратениците ниту кој било друг член на раководството на ЛДП не може да ги заплашуваат со вакви лаги што ги пласираат преку соопштенија бидејќи своите функции ги си вршат чесно во согласност со законите“, велат од ЛДП.

Понатаму, додаваат дека довербата на граѓаните не може да се добие со неоснована црна пропаганда кон политичките опоненти, туку само со проекти и активности.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Објавено пред

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец, СЈО, Републичкото обвинителство и Владата, а кои се водат за 1,5 милион евра, што бизнисменот Јордан Орце Камчев си ги бара назад. Нејзиниот адвокат и син, Лазар Јанев, побара од судот за следното рочиште да упати барање до затворот „Идризово“ за спровод на следното рочиште. Во однос на прашањето зошто се тужени државните институции, одговор нема ниту Сашо Дуковски, застапник на Боки 13. Рочиштето се одложи и ќе продолжи во средината на февруари.

„Тужената има желба да присуствува на рочиштето, но не е дозволено зошто нема барање од судот. Бараме за наредното судско рочиште тоа да биде направено“, рече Јанев, а судијата укажа за можно одолжување на постапката.

„Доколку се обезбедува лице во постапка, морам да посочам дека може да се одолжува постапката и големи се трошоците“, рече судијата.

Адвокатот Дуковски смета дека судењето допрва ќе почне кога ќе се одржи следното рочиште. Нему не му е јасно како бизнисменот Камчев го тужи СЈО, институција што не постои.

„Имаше процесни недостатоци и од тие причини денешното рочиште се одложи за 14 февруари. Видовте дека имаат некаква си изјава од страна на тужителот (Камчев) дека го повлекува тужбеното барање кон четвртотужениот и третотужениот (Милески-Кичеец), кој ја призна вината во кривичната постапка, со кој факт ние првпат денеска се запознавме. Инаку, денешното рочиштето не се одржа. Немаше процесни услови. Се одложи. За тоа во кое својство Камчев ги тужи непостојното специјално јавно обвинителство, Републичкото обвинителство, Владата, Дукоски вели: Тоа е опасно непознавање и за мене. Мислам дека сум долго време адвокат, но тоа е опасно непознавање за мене, а исто така не ми е јасно како може да тужи институција, орган што во моментот на поднесување на тужбата не постои. Секако, мислам на СЈО. Не знам, тоа ќе треба да го прашате него или неговиот полномоштеник, имаат нивна теорија, ние имаме своја теорија за тоа дали може или не може да има тужба“, вели Дуковски.

Поради недоволен број копии од поднесоци на тужените, тужителот и на правобранителот, рочиштето се одложи. На сите им е даден рок од три дена да ги достават сите поднесоци во доволен број примероци по што закажа ново судење.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија2 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија4 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија4 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет6 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет6 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа6 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија23 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија24 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Досие