Контакт

Македонија

Маричиќ: Со добивањето на скрининг-извештаите, ќе ги добиеме и првите задачи за Собранието

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во денешната изјава за медиумите рече дека сега сме во фаза во која товарот за евроинтеграциите го има Владата, но ќе дојде момент кога ќе ги добиеме скрининг-извештаите, кога ќе ги добиеме задачите и кога ќе треба и Собранието да дејствува.

dobivaj vesti na viber

-Драго ми е што вчера неколку закони беа донесени или е започната процедурата во прво чистење за носење на неколку закони коишто долго седеа во Собранието, а беа со европско знаме. Мислам дека тоа е добар прв чекор, повеќе пати упатив и јавна покана, но и во директна комуникација со Националниот совет за евроинтеграции да ги интензивираме работите, комуникацијата и да направиме заеднички план како да се туркаат европските реформи, она што е врзано со скринингот и преговорите преку Собранието, изјави Маричиќ.

Главниот переговарач со ЕУ вели дека Собранието покрај тоа што ќе ги носи законите, ќе може и ќе има можност и да ги следи преговарачките позиции, да ги дискутира, да влијае на нив.

-Ние сме за тоа како Влада подготвени. Тоа секако креира една атмосфера и за уставните измени, не верувам дека ќе брзаме, но имавме една лидерска средба и мислам дека ќе има серија средби кои треба да доведат до атмосфера во која нема да дозволиме ние да бидеме пречка за нашиот евроинтегративен пат. Тоа го кажав и претходно, по прв пат во историјата блокадата е во наши раце, додаде вицепремиерот Маричиќ.

На прашањето како се одвива скрининг-процесот, Маричиќ рече дека е задоволен од текот на скрининг-состаноците и дека на билатералните скрининзи македонскиот преговарачки тим имал детални презентации кои биле пофалени од ексертите од Европската комисија, со многу детални прашања и со многу интензивни прашања.

Маричиќ најави дека од наредната недела започнува билатералниот скрининг за Поглавје 24, за што ќе имаат навистина многу работа и тридневна интензивна агенда со четириесет презентери од областа, од различни институции, Министерство за внатрешни работи, Министерство за правда, Обвинителство, Судски совет.

Тој објасни дека истото важи и за поглавје 23, кое ќе се случи во првата недела од декември, и практично со тоа ќе се заокружи агендата за оваа година и дека очекува да се одржува ваквото темпо и да имаат еднакво ниво на подготвеност со сите поглавја.

Вицепремиерот посочи дека треба да го искористиме вниманието што го имаме од европските лидери, од европските институции и од државите членки во наша полза, за да ги отклониме сите пречки, вклучувајќи ги и уставните измени и да продолжиме со преговорите и по ноември 2023 година.

-Процесот на посета на високи функционер на ЕУ ќе продолжи, јас сум убеден дека само може да се развива, кон крајот на овој месец ќе дојде и германскиот претседател во посета. И тој тренд нема да застане и во текот на наредната година. Тоа не е никаков притисок, тоа е внимание коешто е во наша полза. Ние треба да сме свесни дека блокадата е во наши раце и дека од нас зависи како ќе продолжиме понатаму и дали ќе продолжиме, изјави Маричиќ.

За уставните измени рече дека ќе разговараат со сите групи и со сите пратеници и изрази увереност дека не се толку далеку како што може да изгледа од 80, додавајќи дека ќе продолжат средбите за отворање дијалог по ова прашање , кое треба да допре до сите пратеници, до сите парламентарни групи и од опозицијата, но и од владејачкото мнозинство.

Македонија

Вечерва опожарени три контејнери на Бит Пазар

Објавено пред

Непознати сторители вечерва опожарија три контејнери лоцирани на булеварот Крсте Мисирков, во близина на Бит Пазар, соопшти Комунална Хигиена.

dobivaj vesti na viber

Ова е трет случај годинава од страна на непознати сторители да бидат опожарени садови за одлагање отпад на истата локација.

Јавното претпријатие апелира да престане уништувањето на контејнерите, за екипите да можат навремено да ги извршуваат своите работни обврски на терен, согласно Оперативната програма за работа.

Сите случаи на опожарување на контејнерите се пријавени до надлежните органи. ЈП Комунална хигиена-Скопје упатува апел до МВР во најкус можен рок да бидат преземени соодветни мерки за да се пронајдат и санкционираат сторителите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Државна вечера во чест на Штајнмаер, Пендаровски наздрави за заедничка европска иднина

Објавено пред

Дозволете ми со оваа крената чаша да ве повикам да наздравиме во чест на македонско-германското пријателство, соработката и заедничката европска иднина, порача во здравица претседателот Стево Пендаровски за време на државната вечера по повод посетата на претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмајер.

dobivaj vesti na viber

Шефот на македонската држава потсети дека неговата прва билатерална посета по стапувањето на должноста во 2019 година била токму Германија, а од тогашната прва средба со Штајнмаер во Берлин во изминатите три и пол години во континуитет е остварена интензивна комуникација која прераснала и во лично пријателство.

Пендаровски нагласи и дека живееме во турбулентно време во Европа и во светот. Нападот на Украина од страна на Руската Федерација не само што е флагрантно прекршување на меѓународното право, туку е и напад врз основните вредности на Европа што ги воспоставивме по завршувањето на Втората светска војна. Таквата политика нема никакво оправдување, а агресијата не смее да се релативизира ниту да се наоѓаат изговори за неа, рече Пендаровски на свечената вечера.

Тој му заблагодари на Штајнмаер за силната и конзистентна поддршка на патот на Македонија кон ЕУ.

„Вие и германската држава сте едни од најсилните промотори и застапници за европската интеграција на Северна Македонија и на нашиот регион. Од суштинско значење за нас во овој сензитивен период е успешно завршување на првата скрининг фаза од процесот на преговори за да почнеме со следната фаза на конкретни преговори во рамките на кластерите и поглавјата. На тој пат, како и досега, ја очекуваме Вашата поддршка и поддршката на Германија во различните области од реформите што следат. Сакам да Ве уверам дека од наша страна посветено ќе ги исполнуваме преземените обврски и ќе бидеме доверлив партнер во овој процес“, рече Пендаровски.

Додаде дека Германија е нашиот најголем економски партнер и еден од најзначајните инвеститори во нашата држава. Нашата економска соработка не се состои само во трговска размена туку и во пренесување на германската технологија и знаење што е од непроценлива важност за социоекономскиот развој на Северна Македонија, заклучи претседателот.

На вечерата присуствуваа претставници од државниот врв, пратеници, претставници од политичките партии, како и стопанственици од бизнис-секторот коишто остваруваат економска соработка со германската држава. Воедно, поканети беа и претставници од граѓанското општество и поединци коишто имаат придонес во градење на македонско-германските образовни и културни врски во изминативе години.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пендаровски и Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Објавено пред

Во рамки на официјалната посета на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, на Република Северна Македонија, денеска претседателот Пендаровски и претседателот Штајнмајер положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Двајцата претседатели, по завршувањето на церемонијата на положување венци, ги разгледаа иконостасот, иконите и фрескоживописот во црквата „Св. Спас“.

Претходно, претседателот Стево Пендаровски во претседателскиот кабинет, на официјална церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот Штајнмајер, а по одржаната тет-а-тет средба и пленарниот состанок на официјалните делегации, двајцата претседатели одржаа заедничка прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Државна вечера во чест на Штајнмаер, Пендаровски наздрави за заедничка европска иднина

Дозволете ми со оваа крената чаша да ве повикам да наздравиме во чест на македонско-германското пријателство, соработката и заедничката европска...

Свет3 часа

Катар за првпат призна: Стотици работници загинаа при работа за Светското првенство во фудбал

Шефот на Светското првенство во Катар, Хасан Ал-Тавади за првпат потврди дека стотици работници – мигранти загинале за време на...

Свет4 часа

Заедничка изјава на министрите на НАТО во Букурешт: Решени сме да ја зголемиме помошта за Украина

НАТО ќе ја зголеми помошта за Украина, не само со воена опрема, туку и за обновување на критичната инфраструктура и...

Македонија6 часа

Штајнмаер во Собранието: Вие решавате како треба да изгледа македонскиот идентитет денес и во иднина

Германскиот претседател, Штајнмаер, во обраќањето во парламентот за време на денешната посета во Скопје ја реафирмираше германската поддршка за членството...

Македонија7 часа

(Интервју) Ленин Јовановски: Од Арсовска зависи дали в петок Скопје ќе биде блокирано

„Арсовска е маќеа на цело Скопје“, вели Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“, во интервју за „Макфакс“. Од градоначалничката на Скопје,...

Македонија10 часа

Почина доктор Јовица Угриновски

По долго и тешко боледување, утрово почина доктор Јовица Угриновски. Веста ја објавија од болницата „Неуромедика“.   View this post...

Македонија11 часа

Дискриминирачки е 10.000 денари повисока плата да имаат вработени во министерства и секретаријати, предупреди Комисијата

Неоправдано е административците вработени во министерства и секретаријати да имаат 10.000 денари повисока плата од другите административци вработени до институциите,...

Свет11 часа

Русија планира гасна унија со две соседни земји

Русија разговара за потенцијална гасна унија со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите...

Македонија11 часа

Претседателката на Судскиот совет поднесе оставка

Претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, поднесе оставка од функцијата. „Ја известувам јавноста дека поднесувам оставка од позицијата претседател на...

Европа11 часа

Столтенберг: Ќе ја браниме секоја педа од нашата територија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Букурешт изјави дека воената алијанса е подготвена да ја брани секоја педа...

Свет12 часа

Папата Франциско ги навреди Русите, Захарова бурно реагира

Папата Франциско изјави дека најсурови меѓу руската армија во Украина се Чеченците, Бурјатите и другите „што не се дел од...

Свет12 часа

Унгарија, поради скапата струја, затвора стадиони, библиотеки, театри и базени

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во...

Македонија13 часа

МОН: Испорачан дел од новите печатени учебници за основно образование

Министерството за образование и наука информира дека испораката на учебниците за прво, второ, четврто и за петто одделение во основното...

Свет13 часа

Британскиот премиер: Заврши златната доба на односите со Кина

Британскиот премиер Риши Сунак синоќа изјави дека т.н. златна ера на односите со Кина заврши со оценување дека таа земја...

Свет14 часа

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, ќе поставиме новогодишни елки во Киев

Киев планира да постави новогодишни елки, без светилки, во оштетениот град и покрај нападите на руската инфраструктура, кои оставија делови...

Европа1 ден

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија1 ден

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа1 ден

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ1 ден

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа1 ден

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....