Контакт

Македонија

Месечен надоместок за уште 1.000 стечајци до пензионирањето

Објавено пред

Собранието, денеска, по предлог на Министерството за труд и социјална политика, ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за материјалното обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата во доминантна државна сопственост.

Законот стапува во сила со објавувањето во „Службен весник“, a стечајните работници од петок ќе може да поднесуваат барања во центрите за вработување за да може да го остварат правото на користење месечен надометок од речиси 8.000 денари.

Од Владата велат дека со последните измени опфатот на стечајни работници што ќе бидат материјално обезбедени до нивното пензионирање се проширува на уште 1.000 лица, со што вкупната бројка на материјално обезбедени стечајци за две и пол години е 12.000.

„Како за споредба, претходната власт за 11 години владеење успеа да реши само 4.000 стечајни работници“, велат од Владата.

Додаваат дека со неколкуте измени ишто претходно бea направени по предлог на Министерството за труд и социјална политика покажале дека Владата има слух за работниците што со години беа оставени без никакви приходи и без работа како последица на транзицијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Дојавата за бомба во „Сити мол“ била лажна

Објавено пред

Дојавата за бомба во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје била лажна, потврди Министерството за внатрешни работи.

Од таму соопштија и дека од истиот телефонски број, преку кој е лажно пријавена бомбата, на околу 40 граѓани во Скопје им се ипратени СМС пораки со покани да се јават во полициска станица на разговор.

„Ги информираме граѓаните дека покани за разговор во полициска станица Министерството за внатрешни работи доставува со писмо на домашна адреса или преку телефонско јавување на надлежниот инспектор, а не преку СМС пораки“, велат од МВР.

Поради дојава за бомба попладнево беше евакуиран трговскиот центар.

Прикажи повеќе...

Македонија

Карпош и годинава ќе доделува субвенции за велосипеди, електрични тротинети, фасади и лифтови

Објавено пред

Од понеделник, 3 февруари, ќе почне субвенционирањето за нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на општина Карпош.

Карпошани ќе може да аплицираат за добивање субвенции, и тоа со 30 отсто од вредноста, но максимум до 3.000 денари, а електричните тротинети ќе бидат субвенционирани исто така со 30 отсто од вредноста, но максимум до 5.000 денари од вредноста. За оваа акција предвидени се вкупно 500.000 денари од буџетот на локалната самоуправа, со вклучен данок во субвенцијата. Овие мерки се во насока на намалување на аерозагадувањето, а акцијата ќе се спроведе по принципот прв дојден – прв услужен.

Исто така, со одлука на Советот се предвидува и субвенционирање на проектот за енергетски ефикасни домови на станбени згради за колективно домување во општина Карпош.

Субвенцијата што ќе ја дава Општината за објект ќе изнесува 30 отсто, но не повеќе од 600.000 денари од вкупната инвестиција. Вкупниот износ на финансиската поддршка на овој проект изнесува 3.000.000 денари. Преку овој проект, освен промена на фасадата со енергетски нова, е предвидено и промена или поставување енергетски ефикасен покрив. Пртиоа, Општината субвенционира 30 отсто, но не повеќе од 150.000 денари од поправката и санацијата на оштетена покривна конструкција и покривен покривач.

Условите што станарите треба да ги исполнуваат за да аплицираат за енергетско ефикасни фасади се: станбените згради за колективно домување да бидат постари од 25 години, заедницата на сопственици да има донесено одлука дека сопствениците на посебните делови се согласни да учествуваат со сопствени средства за дел од вкупниот износ за да се изработи енергетски ефикасна фасада, заедницата на сопственици да има донесено одлука за избор на најповолна понуда за изведувач за да се изработи енергетски ефикасна фасада, како и да има донесено одлука за избор на најповолна понуда за надзор на изведбата за да се изработи енергетски ефикасна фасада.

Советот на Карпош даде зелено светло и на предлогот на локалната самоуправа да се субвенционираат и поправка и санација на лифтовите во зградите во Карпош, и тоа со 30 отсто учество, но не повеќе од 200.000 денари од вкупниот износ на вредноста на поправката или санацијата на постојниот лифт. За оваа намена, предвидени се еден милион денари, колку што ќе се издвои од буџетот и за покривните констукции.

Советниците дадоа согласност и за аплицирање по проектот за добивање финансиски средства за замена на стари куќни водомери со нови ултразвучни водомери и нивна интеграција во системот за далечинско отчитување на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје. Притоа, намерата е со оваа активност да бидат зафатени домовите на сите граѓани во Влае 1 и делумно во Влае 2.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дескоска: Од ВМРО-ДПМНЕ го бараа Јовески, а сега не сакаат да го слушнат

Објавено пред

Министерката за правда, Рената Дескоска, на својот фејсбук-профил стави објава со која го најавува денешното продолжение на јавната расправа за законот за Јавното обвинителство.

„И денес матрицата на ВМРО-ДПМНЕ повторно излезе на површина – бараат цензура и се противат јавниот обвинител Јовески и јас да земеме збор и да го кажеме мислењето по вчерашните предлози. Го бараа Јовески, а не сакаат да го слушнат“, напиша министерката во својата објава.

Таа воедно додаде дека, спротивно на Деловникот, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ се противат таа да каже кои се следните чекори во градење консензус за законот.

На вчерашната расправа пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, предводени од Антонијо Милошоски, се обидоа да го блокираат говорот на јавниот обвинител Љубомир Јовески со голем транспарент, на кој пишуваше: „Господине Јовески, до кога ќе го криете писмото со кое притворената Катица ви даде незаконска наредба“.

На крајот на минатата недела претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавното обвинителство во Собранието кога министерката за правда го одби нивното барање да го повика државниот јавен обвинител Љубомир Јовески да учествува во констриурањето на законот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Дојавата за бомба во „Сити мол“ била лажна

Дојавата за бомба во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје била лажна, потврди Министерството за внатрешни работи. Од таму соопштија...

Македонија31 минута

Карпош и годинава ќе доделува субвенции за велосипеди, електрични тротинети, фасади и лифтови

Од понеделник, 3 февруари, ќе почне субвенционирањето за нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на општина Карпош. Карпошани ќе...

Топ38 минути

Скопјани изградиле куќа во заштитена зона во Националниот парк „Галичица“

Двајца скопјани изградиле куќа на државно земјиште во Трпејца во зоната на строга заштита, која е дел од Националниот парк...

Свет2 часа

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот,...

Македонија4 часа

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија5 часа

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија5 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија6 часа

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија6 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет6 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион7 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет8 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион8 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион9 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија9 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија19 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија21 час

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија21 час

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија23 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт23 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Досие