Контакт

Македонија

Меѓународeн ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата

Објавено пред

Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 Мај, кој оваа година во светот се одбележува со мотото „Сојузништва за солидарност“, Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ-лицата ја изразува својата солидарност со ЛГБТИ-луѓето што преживеале разни видови стигматизација, дискриминација и насилство.

Меѓу другите партнери што го одбележуваат овој ден се и пратениците од Интергрупата за правата на ЛГБТИ-луѓето во Европскиот парламент, кои дале поддршка и честитале за формирањето на Интерпартиската група за правата на ЛГБТИ-луѓето во Собранието на Република Македонија.

„Како пратеници во Европскиот парламент кои се посветени на одбрана и унапредување на правата на ЛГБТИ-луѓето во ЕУ и пошироко, среќни сме што и нашите колеги го прават тоа. Македонија деновиве испишува историја со тоа што е првата земја во Западен Балкан која основала ваква група. Ова е силна и многу потребна порака дека ЛГБТИ-граѓаните треба да се еднакви со своите сограѓани во Македонија“, се вели во писмото со честитки од ЛГБТИ-групата на Европскиот парламент.

Од ЛГБТ-заедницата во Македонија велат дека и покрај остварениот важен напредок за правата на ЛГБТИ-лицата, нотиран и во извештајот на Европската комисија, сепак тие се соочуваат со сериозни предизвици.

„Дискриминацијата и насилството врз ЛГБТИ-луѓето сè уште се присутни и затоа не само што најостро го осудуваме говорот на омраза, насилството и дискриминацијата врз ЛГБТИ-луѓето во Македонија туку и во согласност со нашите надлежности активно работиме за подобрување на законската регулатива. Поднесовме амандмани на Законот за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги за додавање сексуална ориентација и родов идентитет како дискриминациски основи, со што експлицитно ќе се забрани медиумските услуги да содржат програми што поттикнуваат или шират дискриминација, нетрпеливост и омраза“, велат од таму.

Целта, како што велат, е преку позитивни промени да се овозможи заштита од говор на омраза, насилство и дискриминација и развој на инклузивно општество што еднакво го почитува секој поединец, без разлика на која било различност, вклучително и различната сексуална ориентација и родов идентитет.

Македонија

Миленко Неделковски: ,,Не сум виновен”

Објавено пред

Новинарот и водител, Миленко Неделковски денеска првпат седна на обвинителна клупа како обвинет за ширење расистички и ксенофобичен материјал на интернет.

На Неделковски му суди судијата Марин Станевски, кој го суди и случајот со смртта на малата Тамара. Судењето почна со задоцнување поради тоа што судијата ги бараше дозволите за снимање од судската полиција.

Обвинителот Александар Марковски рече дека Неделковски, за кого е поднесен обвинителен предлог до судот е обвинет дека на 24.07.2018 година, преку компјутерски систем, во јавноста ширел ксенофобичен пишан материјал со кој промовирал омраза против група врз основа на етничка припадност.

Обвинетиот како јавна личност – новинар, на неговиот јавен профил на „Фејсбук“, објавил коментар по повод пожарот на грчкиот полуостров Атика во кој имаше човечки жртви. Неделковски, според обвинението, со коментарот промовирал омраза кон Грците како етничка група, кои биле засегнати од катастрофалниот пожар. За ова кривично дело, во Кривичниот законик, предвидена е казна затвор од една до пет години.

Неделковски пред судот рече дека не се чувствува виновен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Агенцијата за обезбедување СГС доби нов тендер од 113 илјади евра

Објавено пред

Агенцијата за обезбедување Секјурити Груп Сервисес (СГС) која се поврзува со поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, доби нов тендер од 113 илјади евра. За овие пари, агенцијата треба да го обезбедува Археолошкиот музеј на Македонија за период од една година. СГС била единствената фирма која се пријавила на тендерот каде услов за да се добие била најниската понудена цена.

Минатиот месец, СГС доби уште тендер, за обезбедување на Фонд на Холокаустот на Евреите од Македонија од околу 24 илјади евра. СГС ги обезбедува и Агенцијата за електронски комуникации, основните училишта и детските градинки во Општина Аеродром, Општата болница во Велес.

Најголемиот договор е склучен со Агенцијата за електронски комуникации, кој изнесува 287 илјади евра.

Агенцијата за обезбедување СГС се појави на пазарот во 2010 година и за кратко време почна да ги потиснува останатите агенции и да ги добива најголемите државни тендери за обезбедување на клучни објекти, од кои голем број од проектот „Скопје 2014“. Иако зад агенцијата формално не стоеше ниту едно звучно име, во медиумите таа се поврзуваше со поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој сега е во домашен притвор за случајот „Империја“.

Од прислушуваните аудио снимки на тогашната опозициска партија СДСМ стана јасно дека Мијалков се крие зад СГС и дека договара нови вработувања, одлучува кој ќе биде ангажиран во агенцијата и договара државни тендери.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска: За неколку седмици ќе стекнеме право на присуство и изнесување на мислења на состаноците на НАТО

Објавено пред

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оствари средба со делегација на Европскиот директорат за надворешни активности, предводена од директорот за кризен менаџмент и планирање, Габор Инклоди.

Од Министерството за одбрана информираат дека денешната средба се случува по неполни два месеца од доставената иницијатива Македонија да биде вклучена во европскиот проект за процена на хибридните закани, за која е добиен позитивен одговор.

Во разговорите со европските претставници, Шекеринска ги информираше дека Министерството за одбрана ја презема водечката улога на координатор на целиот процес за што веќе е формирано тело и е именуван национален координатор и негови заменици кои се експерти во областа. Во процесот, истакна министерката, ќе учествуваат 27 институции.

„Владата го финализираше Преспанскиот договор со кој, по исполнувањето на обврските и од двете страни, ќе се овозможи полноправно членство на Македонија во НАТО со што ќе се зајакне стабилноста и безбедноста на нашата земја и на регионот и ќе се намалат ризиците од таков вид. Веќе за неколку седмици Македонија ќе се стекне со право да присуствува и да изнесува мислење на сите состаноци на Алијансата“, рече Шекеринска.

Министерката дополни и дека македонската Влада промовира нова политика на создавање на пријатели наместо непријатели и дека со цел да внесе дух на соработка и помирување во регионот се фокусира на градење мостови и пријателства со соседите.

Од страна на европската делегација беше потенцирано дека државите од Западен Балкан не се само партнери туку и идни членки на ЕУ и дека цврстите врски со нашата земја се на високо место во агендата на Брисел.

Во рамки на посетата на европската делегација се одржала и тркалезна маса на која гостите од ЕУ и нашето Национално координативно тело дискутирале за следните чекори и временските рокови за нивно извршување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Миленко Неделковски: ,,Не сум виновен”

Новинарот и водител, Миленко Неделковски денеска првпат седна на обвинителна клупа како обвинет за ширење расистички и ксенофобичен материјал на...

Македонија34 минути

Агенцијата за обезбедување СГС доби нов тендер од 113 илјади евра

Агенцијата за обезбедување Секјурити Груп Сервисес (СГС) која се поврзува со поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, доби нов тендер...

Македонија2 часа

Стразбур ја донесе првата пресуда во корист на девојка од Македонија што го смени полот

Европскиот суд за човекови права во Стразбур, денеска, првпат се произнесе за случај на македонско трансродово лице и пресуди во...

Македонија3 часа

Владимир Талески и 20 обвинети во „Транспортер“ слушаа разговор меѓу Јанкулоска и Ставрески

Во кривичниот суд во Скопје продолжи изведувањето на писмените докази во случајот на СЈО со кодно име „Транспортер“. Претходно беше...

Монструм Монструм
Македонија3 часа

Косово сè уште молчи за екстрадицијата на обвинетите во ,,Монструм”

Министерството за правда сè уште нема добиено одговор од Косово за екстрадиција на двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското...

Свет4 часа

(Видео) Пронајдена коса од двегодишното дете што падна во бунар во Шпанија

Спасувачките екипи пронајдоа коса од двегодишното дете што падна во длабок бунар во Шпанија. Со ДНК-тестовите е потврдено дека детето...

Свет4 часа

Тереза Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзитот

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзитот, при што...

Вести4 часа

Секој трет вработен во ОН бил сексуално вознемируван

Секој трет вработен во Обединетите нации бил сексуално вознемируван во последните две години, покажува извештај на оваа меѓународна организација, објави...

Свет5 часа

Путин во Белград со двајца двојници

Владимир Путин денеска ќе пристигне во Белград во придружба на 30 најблиски специјалци од Федералната служба за обезбедување, а околу...

Свет6 часа

Исчезната германска туристка пронајдена мртва во австралиската дивина

Телото на една германска туристка, која исчезна претходно овој месец, било пронајдено во средата во пеколно жешката австралиска пустелија, соопшти...

Свет7 часа

Планот на САД за Блискиот Исток: 90 отсто од Западниот Брег за Палестина и поделен Ерусалим

Планот за мирно решавање на кризата на Блискиот Исток, кој го подготвува администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе биде...

Регион16 часа

Ципрас ја доби довербата од Парламентот

Со 151 глас, Владата на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја доби довербата во Парламентот по дебатата која траеше два дена....

Европа17 часа

Преживеа Владата на Тереза Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва ја доби довербата од Парламентот. 306 пратеници гласаа против Меј, а 325 за неа....

Македонија19 часа

(Видео) Власта и опозицијата се договорија – Антикорупциска ќе има увид во банкарските сметки на функционерите

Прашањето за директен увид во сметките на носителите на јавни функции е затворено, Државната комисија за спречување  корупцијаа ќе има...

Македонија21 час

Избега еден од осудените напаѓачи на Села, распишана е потерница

Никола Војминовски, кој е осуден на 13 и пол години затвор за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села на...

Економија22 часа

И официјално заврши стечајот за „Фени“, апелација ги одби жалбите

Судот во Велес денес соопшти дека е правосилно одобрен планот за реорганизација на „Фени индустри“ од Кавадарци со што и...

Македонија22 часа

Меѓународна криминална група осомничена за кражби од сефови во македонски банки

Обвинителството отвори истрага против седум лица, и тоа четворица државјани на Украина и по еден државјанин од Молдавија, Казахстан и на...

Македонија23 часа

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија23 часа

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија23 часа

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Досие