Контакт

Македонија

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Објавено пред

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје вели дека патниците кои од Кина ќе влезат во државата, ќе добијат инфмормации што да прават доколку имаат некои од симптомите на вирусот. Микиќ вели дека постојат индиции за ограничени пренесувања на вирусот од човек на човек.

„Сè уште се испитува колкаво е значењето на овој начин на пренос бидејќи тоа повлекува други заштитни мерки. Нема потреба од паника и воведување посебни мерки. Комисијата заклучи дека ќе се изготват дополнителни информативни материјали и ќе ги доставиме до аеродромот во Скопје за патниците во смисла кои мерки треба да ги преземат оние што патуваат во Кина. Тие треба да избегнуваат пазари, каде што има диви и домашни животни, да избегнуваат блиски контакти со оние што имаат инфекција и, секако, доколку и тие самите имаат респираторна инфекција, да избегнуваат густо население. Сè уште нема информација дека вирусот лесно се шири од човек на човек“, вели Микиќ.

Статистиките покажуваат дека засега смртта е на пониско ниво, но, според Микиќ, прерано е да се коментира за ова прашање. Термалната камера на аеродромот во Скопје засега нема да биде вклучена, вели докторот, додавајќи дека таа мерка е многу малку ефикасна.

„Термалната камера се вклучува и се исклучува на аеродромот во таргетирани летови што доаѓаат од одредени градови. Само мал дел земји имаат воведено термален скрининг. Таа мерка не е многу ефикасна и не дава големи резултати. Во моментот сметаме дека нема никаква потреба да се вклучи оваа термална камера бидејќи имаме и други заболувања кои може да дадат слични симптоми. Ризикот за импортација во Македонија е многу мал. Европскиот центар за заразни болести го оценува ризикот за импортација како средно ниско“, додаде Микиќ.

Македонија

Про Анима Берово: Куче во Пехчево рането со воздушна пушка, бараме поголема превенција

Објавено пред

Здружението за заштита на животните Про Анима Берово објави фотографии од куче во Пехчево со рани добиени од воздушна пушка. Од Здружението велат дека во кучето било пукано во присуство на жена и деца, кои истовремено ја поминувале улицата, со што и тие биле изложени на опасност

„Вчера во Пехчево, некаде околу 16 часот, кучето на сликите, е пукано со воздушна пушка во момент кога поминувало улица. Кучето има 5 рани, од иста природа, ама со различно време на нанесување на истите, што укажува на повеќекратно изживување врз него. Пукањето е извршено во присуство на жена и деца, кои истовремено ја поминувале улицата, со што и тие биле изложени на опасност. Самите тие можат да го потврдат идентитетот на групата од која бил дел сторителот. Веднаш е известен сопственикот на кучето“, велат од Про Анима Берово.

Од таму додаваат дека го пријавиле случајот во полиција и дека сведоците дале изјава.

„Иако, мора да нагласиме,таткото на еден од групата, во телефонски повик и се заканувал, како на неа,така и на нејзиниот сопруг, со цел да ги исплашат и одвратат од сведочење“, велат од Здружението.

Додаваат дека ова не е единствен случај и дека и друг сопственик се пожалил на иста повреда кај неговото куче.

„Ги повикувме институциите во Пехчево и Берово да останат професионални и коректни како и вчера и така да ја продолжат постапката. Исто така бараме од надлежните јасна и остра реакција за овој настан. Бараме осуда за ваквиот чин на самоволие кое е противправно и казниво. Бараме поголема превенција и контрола на благосостојбата како на луѓето,така и на животните“, велат од Здружението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Објавено пред

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица.

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од Куманово кои беа хоспитализирани во исклучително тешка состојба.

Институтот за јавно здравје информира за уште два смртни случаи, жител на Велес кој почина пред неколку дена, а неговиот позитивен резултат е докажан постмортем и странски државјанин кој живеел во Скопје четири месеци. Министерството потсетува и дека пациентот од Куманово кој почина на 2 април на Инфективната клиника, а чиј позитивен резултат на Ковид – 19 беше потврден вчера попладне, како случај на позитивен и починат пациент, во статистиката на ИЈЗ ќе биде исто така евидентиран во денешниот извештај.

Со ова, во денешната статистика се евидентирани пет починати лица од Ковид-19.

Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 61 пациент, од нив 11 се на механичка вентилација.

За 24 часа регистрирани се 53 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје -13, Куманово -8, Штип -5, Прилеп – 2, Струга – 14, Тетово – 2, Велес – 1, Гостивар – 2 и Кочани – 6.

Во изминатото деноноќие направени се 414 тестови. Досега во земјата се направени 4.920 тестирања на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски за Денот на НАТО: Сојузници сме со најмоќните во светот

Објавено пред

Премиерот  Оливер Спасовски, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров упатија честитки по повод 4 Април, денот на НАТО.

Премиерот Спасовски во својата порака истакна дека по децении сонување дојде денот кој и ние ќе го одбележиме како полноправна членка на НАТО.

„Денес, може да си честитаме заедно што ја остваривме нашата стратешка цел и ги исполнивме заложбите на сите изминати генерации. Благодарение на одлучната определба на вас, граѓаните, на заложбата на оваа влада, на решените спорови со соседите и тешките реформи кои ги спроведовме, денес сме дел од најсилниот политички и воен сојуз во историјата на човештвото. Со нас, НАТО брои 30 држави. Сојузници сме со најмоќните во светот, стоиме рамо до рамо, посветени на заедничкиот систем на колективна безбедност“, истакна премиерот Спасовски.

Тој подвлече дека веќе ги гледаме придобивките од нашето членство во НАТО. Побезбедни сме, постабилни и НАТО ни помага во борбата со коронавирусот и додаде дека кога ќе се вратат работите во нормала, ќе дојдат и поголемите економски придобивки.

„Бидете безбедни затоа што државата е безбедна. Ние сме НАТО! Нека ни е среќен и вековит Денот на НАТО!“, се вели во честитката на премиерот Спасовски.

Вицепремиерката и министерка за одбрана Шекеринска подвлече дека изминатите години, секоја година на овој ден го подигавме знамето на НАТО како знак на нашите желби.

„Денес тоа е знак на нашиот успех – знамето на нашата земја се вее со знамињата на 29 други земји, како членка на најмоќната Алијанса. Успеавме. По 30 години говори, ветувања и надежи. На овој пат, овој успех, не бевме сами. Одевме заедно со огромно мнозинство на наши граѓани, кои не се откажаа и не потклекнаа“, вели во пораката Шекеринска.

Таа додаде дека заедно со нашите стратешки сојузници САД, Турција, Велика Британија, Германија, Италија, Норвешка, и со сите останати, како и со нашите соседи и денеска сме обединети во битката против коронавирусот.

„Веќе го активиравме НАТО инструментот и ќе ја добиеме помошта која ни е потребна. Честит да ни е денот на Алијансата! Заедно сме посилни! Заедно ќе успееме!“, порача во честитката Шекеринска.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, по повод одбележувањето на 71-от роденден на Алијансата, во упатената честитка подвлече дека Денот на НАТО, од 27-ми март годинава, е и наш ден и го славиме заедно со 29 наши сојузници.

„Во услови кога не сите прашања на Балканот се затворени, за нашата државност и за нашите граници веќе нема ниту еден прашалник! Македонски народе, драги сограѓани Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, Бошњаци и сите други: Да ни е честита нашата заедничка куќа, што сега е далеку побезбедна. Ослободени од ова гајле, до нас е да си ја уредиме и да си ја направиме успешна, за сите да се гордееме!“, истакна во својата порака министерот Димитров.

„Ќе нè биде!“, порача во честитката министерот Димитров честитајќи го денот на формирањето на НАТО Алијансата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет1 час

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет3 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет5 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија6 часа

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет7 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија7 часа

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет7 часа

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет8 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија21 час

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет21 час

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет22 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија24 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија1 ден

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ1 ден

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија1 ден

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија1 ден

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија1 ден

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија1 ден

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија1 ден

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Досие