Контакт

Македонија

Милески до Јовановски: На Орце ова му се најтешки моменти во животот, мислам дека ќе си ги минимизира пријателите

Објавено пред

Во вториот фајл од разговорите, кои осудениот Зоран Милески ги доставил до Обвинителството поврзани со случајот „Рекет“, се слушаат муабети меѓу него и обвинетиот Бојан Јовановски.

Милески во улога на посредник му пренсува на Јовановски што разговарал со Ана и Орце Камчеви посочувајќи дека тој нема никаков интерес од тоа. Тие разговараат и за излегувањето на Орце Камчев од притвор. За овие материјали, обвинетата Катица Јанева рече дека ќе покажат кој манипулирал, кој е манипулиран и кој нудел поткуп.

Разговорот почнува кога Милески се среќава со Јовановски, кој му вика: „Што ти е бе, што си како урочен?“, а осудениот се жали на здравствената состојба. По ова, почнува дискусијата поврзана со Камчеви, каде што Милески му вели на Јовановски: „Има нешто што треба да кажам кај Ана или нема?“

Јовановски му објаснува на Милески за, како што вели, кризен ПР, по што додава: „Од медиумите почнува сè, и добри и лоши работи“, потенцирајќи дека постои и друг план.

„Можеш да зборуваш и директно со Ана. Тоа е работата. Јас ти кажувам што ми пренесе Ана“, му вели Милески на Јовановски.

Во потнатамошниот тек од разговорот Милески му вели на Јованвоски дека ќе му цитира што му е кажано, a во дел стои: „За возврст барам да излезам надвор. Дали може или не може, Боки?“ По ова, Милески му вели на Јованвоски дека ќе ѝ пренесе на Ана за идејата со кризен ПР.

„Ќе напраам сè, а тој нека покаже дали ќе ме испочитува или не. Јас не барам ништо“, му вели Јованвоски на Милески, кој потоа му дава одоговор: „Тоа ќе разговарате со него, јас само пренесувам што ми е кажано“.

„Јас да ти кажам нешто, ти многу добро знаеш дека јас немам никаков интерес. Јас немам интерес да кажам ‘да’ ниту за старски домови ниту за трговските центри. Тоа зависи од многу работи. Ти викаш ‘му ги штитиш парите’, ако гледаш така, и тебе ти ги штитам парите“, му вели Милески на Јовановски.

Во понатамошниот тек на симката Милески му кажува на Јовановски што му кажал Камчев за идеите што му биле предлагани.

„Ме викна и ми вика: ‘вака и вака, Боки ми нудеше да правиме хангар’. Јас му реков – каков хангар, тој вика хангар во кој ќе имало телевизија, ресторани, едно, друго. Ми вика: „јас не знам што хангар да правам“. Јас му реков дека хангари не би праел и дека не ми е својствено тој да прави хангари. Јас му реков дека подобро да си плаќа лиценци за ресторани, ќе го донесеме ‘Сушико’ и други…“, вели Милески цитирајќи што разговарал со Камчев, па додава: „Ни едниот ни другиот не ми кажавте дека има било каков проблем. Вие двајца сте се договарале, тебе ти рекол Орце да не кажуваш и ти, нормално, не кажуваш“.

„Јас знам дека на крајот тоа ќе го сфати како бизнис-понуда“, вели Јовановски, а Милески додава: „Тој ѝ рекол на Ана дека бркал бизнис“.

Јовановски му кажува на Милески дека ситуацијата е многу покомплицирана од што е претставена по што му укажува со „истрагата ќе биде проширена, тоа сум сигурен“.

„Во меѓувреме, поради целава состојба, јас ти кажувам дека јас ќе преземам мерки и активности, ќе видиме што сум направил и што можеме да очекуваме. Ситуацијата е многу покомплицирана од тоа што е претставена на тие три разговори, посериозна од тоа што некој ја доживува. Истрагата ќе биде проширена, тоа сум сигурен“, му вели Јовановски на Милески.

Милески му кажува дека многу луѓе го сметаат за џелат и оти мислат дека ништо не го погодува, па додава: „Мене најмногу ме погаѓаат такви работи“.

„Ако сака Ана да му пренесе на Орце, да правиме кризен штаб“, вели Милески по што продолжува: „На Орце ова му се најтешки моменти во животот. Мислам дека ќе си ги минимизира пријателите, ќе сфати кој го цица, кој се…“

„Јас ќе го направам про боно ако тој мене ме испочитува подоцна“, му вели Јовановски на Милески.

„Ако му помогнеме на Орце да излезе, ако му помогнеш да излезе, буквално ме имаш мене“, му вели Милески на Јованоски, а тој му возвраќа да не го условува, а Милески, пак, додава: „Боки бе, тоа не не е условување, ќе сфатиш“.

Другите разговори ќе бидат изведени на наредното рочиште.

Македонија

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Објавено пред

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин кој бил скриен во банани.

Донесена е Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, а останатите двајца кои беа приведени се ослободени, информираат од Обвинителството.

За сопственикот на фирмата увозник на овошјето доставен е предлог за определување на мерка притвор, додека за второ осомниченото лице предложени се мерки за обезбедување присуство.

Осомничените вечерва ќе бидат изведени пред Судија на претходна постапка, велат од Обвинителството.

По Наредба на јавниот обвинител товарното возило во кое е откриена наркотичната дрога и целата пратка со овошје се запленети и предадени во Агенцијата за одземен имот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Најавен серијал од четири епизоди со сведоштва за крвавиот четврток

Објавено пред

ТВ-канал Вис најави четири епизоди со седоштва за случувањата на 27 април – крвавиот четврток.

Од телевизијата која стои зад овој проект најавија дека за првпат во прво лице ќе сведочат Петре Шилегов, Дамјан Манчевски, Ѓулумсер Касапи, Павле Богоевски, Благој Бочварски.

Секој петок ќе се емитува по една епизода, а првата епизода е закажана за утре.

Прикажи повеќе...

Македонија

Полициски синдикат: Се издаваат и поништуваат наредби, вработените во МВР се во конфузна состојба

Објавено пред

Претседателот на Македонскиот полициски синдикат, Марјан Кицев, и генералниот секретар Киро Трајковски остварија два одделни работни состаноци од кои еден со министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, и другиот со дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Славјанка Петровска.

Средбите биле иницирани од страна на Македонскиот полициски синдикат, а како причина од синдикатот ја навеле актуелната состојба во Министерството за внатрешни работи на секојдневно издавање наредби и решенија за работа од страна на министерот за внатрешни работи и нивно поништување од страна на Владата, со што, како што наведуваат од синдикатот, сите вработени во Министерството се доведени во една конфузна и збунувачка состојба, што им претставува сериозна пречка за нормално извршување на редовните работни задачи и реализација на правата од работен однос.

На Чулев и дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Славјанка Петровска, им беше пренесен ставот на Македонскиот полициски синдикат дека највисоката цел на МПС е заштита на правата од работен однос на вработените, истовремено грижејќи се и за угледот на Министерството за внатрешни работи и интегритетот на полициските службеници.

„Како единствен репрезентативен синдикат во МВР и организација во која членуваат над 8.500 членови чувствуваме и морална одговорност да укажеме на овие состојби и потребата од нивно итно надминување. Од таа причина, а со цел итно надминување на актуелната состојба во Министерството ние како Македонски полициски синдикат предложивме во текот на утрешниот ден во наше присуство и наша медијација да се одржи состанок, за што искрено сме благодарни и на министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, и на дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Славјанка Петровска, за прифаќањето на нашата иницијатива“, наведуваат од синдикатот.

Оттука се надеваат дека на утрешниот состанок преку конструктивен дијалог ќе се надминат недоразбирањата и ќе се реши состојбата на општо задоволство и за доброто на сите вработени во Министерството за внатрешни работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ12 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ14 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија17 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија17 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија17 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија18 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион18 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа18 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет19 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија20 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет20 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт1 ден

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет1 ден

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион1 ден

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион1 ден

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ1 ден

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија1 ден

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија1 ден

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ2 дена

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Досие