Контакт

Македонија

Милошоски: За интерпелацијата на Венко Филипче имаме поддршка и од другите опозициски партии

Објавено пред

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, денеска нагласи дека во врска со аферата за набавката на кинеските вакцини наговата партија поднела интерпелација за министерот за здравство, Венко Филипче, и додаде дека за неа поддршка даваат и другите опозициски партии.

Тој изрази и надеж дека интерпелацијата бргу ќе се најде на дневен ред на собраниска седница.

„Интерпелацијата на министерот за здравство ја побаравме во Собранието, поддршка за интерпелацијата даваат и другите опозициони партии и се надевам дека г. Џафери ќе ја стави интерпелацијата што побргу на дневен ред затоа што цениме дека бројот на заразени, бројот, за жал, на починати граѓани, бројот на невработени, што се создадоа во државата како резултат на лошото менаџирање со пандемијата и трчањето по провизии со фантом-фирма од Хонгконг наместо набавка на вакцини за имунизација на населението, се големи причини за еден министер сам да си поднесе оставка или ако не е доблесен да го направи тоа, тогаш пратениците и Собранието да му изгласаат недоверба“, посочи Милошоски.

 

Македонија

„Вело е кога има сѐ“ – Град Скопје со кампања за промовирање на велосипедизам

Објавено пред

Како една од активностите предвидени со Планот за унапредување на велосипедскиот сообраќај 2019 – 2021, Градот Скопје спроведува кампања за промоција на велосипедскиот сообраќај, преку која ги потсетува граѓаните за придобивките од користењето на велосипедот како превозно и рекреативно средство.

Кампањата се реализира под мотото „Вело е кога има сѐ – најздраво, најбрзо и најпаметно“.

На повеќе локации во Скопје деновиве се поставени билборди кои ги поттикнуваат граѓаните да го изберат велосипедот како најздраво, најбрзо и најпаметно превозно средство во градска средина.

„Градот Скопје во континуитет работи на подобрување на велосипедската инфраструктура во Скопје, а годишно се градат над 15 километри нови или се реконструираат постојни велосипедски патеки. Како резултат на посветената работа, годинава ја надминавме должината од вкупно 100 километри велосипедски патеки во Скопје. Особено внимание се посветува и на ослободување на просторот на пешачките и на велосипедските патеки, преку поставување заштитни столпчиња. Дополнително, во голема акција, целосно се отстранети несоодветно поставените билборди и реклами од велосипедските патеки во Малиот ринг, со што се стимулира користењето на велосипедот“, велат од Град Скопје.

Како една од мерките за стимулирање на користењето велосипед е доделувањето субвенции за граѓаните за купување велосипеди, што ќе се реализира и оваа година, а јавниот повик треба да се распише во наредниот период. И годинава граѓаните ќе можат да доставуваат фискални сметки за купен велосипед од почетокот на годината, поточно од 01.01.2021 година. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000 денари по лице, а јавниот повик ќе се спроведува по принципот „прв дојден – прв услужен“.

Во Буџетот на Град Скопје за 2021 година за оваа намена се предвидени 8,5 милиони денари, со што и годинава ќе се доделат субвенции за околу 2.800 велосипеди. Во 2018, 2019 и во 2020 година, Град Скопје додели над 10.000 субвенции за граѓаните што купија велосипед.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Објавено пред

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници.

Со нив, се очекува да заврши вакцинацијата на приоритетните групи од т.н. критична инфраструктура – луѓе кои имаат многу контакти во работата.

Во А1 Арената „Борис Трајковски“, од почетокот на оваа недела со „Спутник“ се вакцинираат припадниците на Армијата и МВР, дел од здравствените работници, наставниците и воспитувачите во градинките.

Досега се вакцинирани 18 261 граѓанин.

Во тек е и вакцинацијата на лица над 77 години со вакцината „Астра Зенека“.

Премиерот Зоран Заев пред два дена најави дека околу 300 илјади вакцини од различни производители се очекува месецов да пристигнат во земјата. Тој образложи дека станува збор за првите вакцини од Европската Унија наменети за Западен Балкан, од кои за Северна Македонија се издвоени 100 илјади дози. Првично, од нив би требало да стигнат 20 – 25 илјади, рече Заев.

Понатаму, се очекува да пристигне и првата пратка од вакцините од „Фајзер“, како и втората пратка преку Ковакс-механизмот. За месецов, планирана е и испораката на 200 илјади кинески вакцини, како и значителна количина „спутник В“, за кои има договор за 200 илјади дози, додаде премиерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Полицискиот час го прекршиле 36 лица

Објавено пред

Синоќа 36 лица не ја почитувале забраната за движење, соопшти МВР.

Во однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 434 прекршоци во изминатото деноноќие.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за спречување на ширењето на Ковид 19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија19 часа

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија20 часа

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет21 час

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа22 часа

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија23 часа

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет23 часа

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија1 ден

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа1 ден

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа1 ден

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Регион1 ден

Србија ги отвора трговските центри и училиштата

На денешната седница на српскиот кризниот штаб е донесена одлука за отворање на трговските центри, но и за враќање на...

Европа1 ден

Италијанскиот премиер: Ердоган е диктатор, тој сакаше да ја понижи Фон дер Лајен

Италијанскиот премиер, Марио Драги, го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека неделава сакал да ја понижи претседателката на Европската...

Македонија2 дена

Професори од средното уметничко алармираат: 15 колеги се заболени, а директорот воведе настава со физичко присуство

Професори од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје преку допис до јавноста се жалат од раководењето на в.д. директорот...

Свет2 дена

Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент

Лекари во Јапонија денеска објавија дека успешно ја извршиле првата трансплантација на ткиво на белите дробови од жив донор на...

Македонија2 дена

35 смртни случаи и 1.163 новозаразени од коронавирус

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи...

Македонија2 дена

„Астразенека“ останува забранета за лица под 60 години, не се знае дали ќе има втора доза за оние кои се вакцинираа во Србија

Вакцинацијата со „Астразенека“ на лица помлади од 60 години останува забранета. Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека оваа одлука...

Македонија2 дена

Во Битола почина 19-годишна девојка со симптоми на коронавирус

Деветнаесетгодишна девојка суспектна на коронавирусот почина во битолскиот ковид-ценатар. Од Битолската болница за „Макфакс“ велат дека пациентката била со Даунов...

Досие