Контакт

Македонија

Минатата година во земјата 25 лица загинале на работните места

Објавено пред

По повод 28 Април – Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, кој се одбележа вчера, македонското Здружение за заштита при работа (МЗЗПР) го презентира годишниот извештај за несреќи при работа за 2020 година.

Според направените анализи, минатата година се случиле 152 несреќи при работа. Од нив 25 биле фатални.

Според извештајот, стапката на смртни случаи при работа во Македонија изнесува 3,14, односно на секои 100.000 вработени загинуваат 3 до 4 лица.

Стапката на смртни случаи при работа е речиси иста како во 2019 година кога изнесувала 3,13.

Споредено по градови, најголем број несреќи и смртни случаи на работни места во 2020 година се случиле во Скопје по што следуваат Куманово и Кавадарци. Според дејности, минатата година најмногу несреќи имало во преработувачката индустрија и градежништвото по што следуваат јавната управа и одбраната.

Добиените податоци за 2020 година укажуваат дека најголем број несреќи се случиле кај лица на возраст помеѓу 45-54 години. Исто така, најголем број несреќи со фатален исход има во оваа возрасна категорија. Според пол, сите починати се мажи.

Гледано по месеци, декември бил месецот кога се случиле најголем број смртни случаи на работните места. Во летните месеци на 2020 година, во споредба со претходната година, има зголемување на бројот на повреди, како и на бројот на смртни случаи на работните места.

Еден од главните предизвици нотиран и во овој извештај на МЗЗПР останува потребата од поттикнување на сите што учествуваат во процесот на водење евиденција, прибирање и обработка на релевантни информации, да почнат да си ја работат својата работа и да вложат максимален напор кон добивање усогласени податоци за реалната состојба во областа на безбедноста и здравјето при работа.

„Kрајно време е на професионалците во струката да им се даде клучниот збор наместо, како секогаш досега, на темата БЗР да се одлучува со политикантски пристап и од страна на партиските вработени во дел од институциите“, истакна Милан Петковски, претседател на МЗЗПР, при презентацијата на извештајот.

Во спомен и слава на 25-те загинати лица на своите работни места во 2020 година МЗЗПР засади и 25 нови дрвца.

Истовремено, Здружението ја реафирмира својата иницијатива иницирана во 2018 година за целосна реализација на проектот за создавање на најмалиот парк на светот.

Меѓународната организација на трудот од 2003 година го назначи 28 април за Светски ден за безбедност и здравје при работа, со цел глобално спречување повреди и професионални заболувања на работното место.

Македонија

(Видео) Андоновска: Наместо за провизии, Филипче да се погрижи за вакцини

Објавено пред

Додека во Македонија нема вакцини, тече само процесот на ревакцинација, граѓаните бараат спас и се вакцинираат во соседството, светот сериозно се подготвува како да се справи со новите соеви на коронавирусот, вели Марија Андоновска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Новиот индиски сој т.н. „Делта“ според британски извештаи не се детектира со вообичаените ПЦР текстови. Тоа би значело дека се потребни нови реагенси за ПЦР тестови за да се детектира овој сој. Но, што прави нашата власт!? Додека во светот се прават анализи, проценки за новиот сој, планови како да се постапи и слично, надлежните во Македонија немаат абер. Уште во пред да го имаме првиот случај во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ апелираше да се набават повеќе реагенси, масовно и бесплатно да се тестира. Заев и Венко немаа слух за апелите од опозицијата и народот“, изјави на денешната прес конференција Андоновска.

Според Андоновска, исходот од негрижата се над 5.000 изгубени животи и народ оставен сам да се снаоѓа како знае и умее.

„Со волкав процент на вакцинирани во овој момент, факт е дека тешко ќе постигнеме колективен имунитет наскоро. Со овој мал процент на вакцинирани, четврт бран е неминовен. Ама зошто Венко Филипче и Зоран Заев да се грижат за тоа како да спречат евентуален четврти бран, кога можат да уживаат“, вели Андоновска.

Од нејзината партија упатија прашање до министерот за здравство дали има план како да се справи со евентуален 4-ти бран и дали има намера да набави ПЦР тестови кој би го детектирале новиот сој бидејќи постоечкиот како што велат не е соодветен за да открие евентуално постоење на новиот сој од коронавирусот.

Андоновска му порача на министерот за здравство, конечно како што рече да почне да работи, да заборави на провизиите и да се погрижи за здравјето на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Втора вакцина вчера примиле над 2.000 граѓани

Објавено пред

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 263.083 граѓани, информираат од Министерството за здравство.

Прва доза вакцина вчера примиле 3.606 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 5.611 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 458.131 дози вакцини, а ревакцинирани се 195.048 граѓани.

„Со последните бројки 48 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 42 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 36 % од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина“, посочуваат од ресорното министерство.

Од таму додаваат дека интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 452.093 граѓани.

Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје и во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп.

Прикажи повеќе...

Македонија

Отворен јавниот повик на СДСМ за самокандидирање за градоначалници

Објавено пред

Од денеска е отворен и јавен повик за самокандидарање на кандидати за градоначалници на општините и Град Скопје за претстојните локални избори, изјави Мартин Попов, организационен секретар на СДСМ.

Повикот со сите детали е достапен на веб – страната на СДСМ, а од утре ќе биде објавен и оглас во печатените медиуми на македонски и албански јазик.

„Отворени сме за сите кои имаат желба да се вградат во напредокот, да придонесат, да бидат дел од најдоброто. Со висок углед и кредибилитет во локалната заедница и регионот на живеење, кои имаат поддршка од сите етнички заедници, кои ги почитуваат принципите и вредностите едно општество за сите граѓани и во целост ги почитуваат начелата и принципите на кои се темели СДСМ“, рече Попов.

Како што кажа, дел од новитетите е што од секој кандидат треба да достави и детална програма со предлог идеи и проекти за развој на општината или град Скопје за периодот 2021-2025 година, и изјава за прифаќање и почитување на Етичкиот кодекс на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет3 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион3 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија4 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет5 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија5 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет5 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ20 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија22 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија24 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија1 ден

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет1 ден

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија1 ден

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет1 ден

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет1 ден

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 ден

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија2 дена

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Досие