Контакт

Македонија

Министерството за здравство: 446 нови вработувања во текот на пандемијата

Објавено пред

Од Министерството за здравство информираат дека минатата година биле реализирани 446 нови вработувања во јавно-здравствени установи во државата. Од почетокот 2020 година 164 доктори, 247 медицински сестри и 35 специјалисти добиле статус на вработени на неопределено време.

„Вложувањата во човечки капитал во здравството не застанаа, дури ни во време на пандемија. Пандемијата покажа колку се значајни здравствените работници, тие се столбот на нашето здравство. Со нови вработувања и зголемувањата на платите создаваме услови секој млад здравствен работник својата иднина и кариера да ги гледа во својата земја. Се залагаме за подобрување на условите во кои тие работат и ги слушаме нивните потреби. Отворени сме за соработка со младите како никогаш досега“, истакнува министерот Венко Филипче.

Според него, во изминатите 3 години дадени се повеќе од 5.000 согласности за вработување во јавно-здравствените установи и првпат се платени приватните специјализанти во висина од просечна плата на општ лекар, со што тие се изедначуваат со статусот на своите колеги.

„Во септември 2018 година на 19.123 вработени во јавно-здравствените установи им се зголеми основицата за плата 5 %. Во јануари 2019 година следуваше дополнително зголемување на платите на здравствените работници – доктори, медицински сестри, болничари, техничари. 5 % за медицинските сестри, 8 % на медицинските сестри на клиниките и 10 % за докторите специјалисти“, информираат од Министерството за здравство.

Според нивните анализи, во септември 2019 година 5 % е зголемена платата на администрацијата во здравството. Од февруари 2020 година платите на лекарите специјалисти се зголемуваат 25 %, а на медицинските сестри 10 %.

„Кумулативно, заедно со сите зголемувања досега, вклучително и зголемувањата во февруари 2020 година, основната плата на лекарот специјалист е зголемена 40 %, на медицинските сестри помеѓу 20 и 23 %, на општите лекари 25 %, а на здравствените соработници 15 %“, велат од Министерството за здравство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Во време на ВМРО-ДПМНЕ новиот „Рашковски“, Аврамовска Мадиќ не е секретар на град Скопје

Објавено пред

Во времето на ВМРО-ДПМНЕ, Викторија Аврамовска Мадиќ не била секретар на град Скопје и не постоел судир на интереси за „Армор плус“, чиј сопственик е нејзиниот зет, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„ Дали и колку од овие пари завршиле кај новиот „Рашковски“ – Аврамовска Мадиќ и „Тендер Шилегов“?

Учеството на тендери на град Скопје и нивно добивање од страна на „Армор плус“ во период додека Аврамовска Мадиќ е секретар на градот е класичен судир на интереси и фрла сомнеж за можна корупција.

Потребно е или Аврамовска Мадиќ да си поднесе оставка од позицијата или „Армор плус“ да не конкурира на тендери распишани од градот Скопје и неговите претпријатија, врз кои Аврамовска Мадиќ, како секретар на градот има влијание и моќ“ соопшти партијата.

Оттаму ја повикуваат ДКСК да го испита случајот со добивањето тендери од страна на „Армор плус“ додека секретар на градот е Аврамовска Мадиќ.

„Одговорност мора да има. Никој не смее да е заштитен пред законите“ се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицевски: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се во Собрание и ќе обезбедат кворум за гласање на 5. пакет на мерки

Објавено пред

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на прес-конференција го обвини владеачкото мнозинство дека работи на штета на граѓаните и економијата во време на пандемија. Тој рече дека 5. пакет мерки трпи заради тврдоглавоста на власта.

„ 5. пакет на мерки ќе беше изгласан уште во четвртокот доколку не беше инаетот на власта, а сега компаниите ќе ги имаа парите. Џафери и Заев намерно ги кочеа мерките“ изјави Мицевски.

Тој нагласи дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска се во Собранието и дека ќе обезбедат кворум за 36. седница за гласање на 5. пакет на мерки, за помош кон стопанството.

„ Стопанствениците два месеци чекаат помош од власта, која работи на нивна штета. Петтиот пакет на мерки помина на влада на 16 февруари, во собрание беше на 19 февруари. Од тогаш до денес поминаа 2 месеци. Заев имаше кворум кога сам си бараше доверба за владата и можеше да ги изгласа мерките, тој тоа не го направи. Не го направи затоа што тој е кочничар, и сака да создава атмосфера дека некој друг кочи. Го повикуваме Талат Џафери денес да ја отпочне 36 седница, за таа веднаш да биде изгласана и парите да стигнат кај граѓаните“ додаде тој.

Од ВМРО-ДПМНЕ дополнително го повикуваат Џафери, да организира таканаречени КОВИД седници на кои ќе бидат само на дневен ред точките и законските решенија потребни за справување со пандемијата.

„ Врзување на нужноста за справување со пандемијата со закони кои само Заев знае зошто ги турка е безобразие и мора да престане. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да биде злоупотребена и да обезбедува кворум за закони кои што не се во интерес на граѓаните туку единствено би служеле на криминалните афери на СДСМ и ДУИ и токму затоа кажавме неколку пати дека поддршка ќе дадеме само на законите поврзани со јавното здравје“ порача Мицевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ фабрикува непостоечки афери

Објавено пред

Неспособна да одговори на секојдневното одобрување и поздравување од страна на граѓаните на проектите на Град Скопје реализирани за само 3 години, ВМРО-ДПМНЕ фабрикува непостоечки афери, соопшти Град Скопје.

„ ВМРО-ДПМНЕ 30 години говореше за воведување на трамвај во Скопје, но тоа никогаш не се случи. За разлика од ваквите лажни ветувања, Град Скопје годинава го започна воведувањето на БРТ системот на брз автобуски превоз. ВМРО-ДПМНЕ е неспособно да одговори зошто во времето на нивните градоначалници не се изградени и реконструирани помалку булевари и улици отколку во последните 3 години.

Неможејќи да ја прифатат реалноста дека во Скопје за прв пат после неколку децении се градат 4 булевари истовремено (АСНОМ, Христијан Тодоровски Карпош, Никола Карев и Босна и Херцеговина) ВМРО ДПМНЕ пласира лажни вести. Неможејќи да ги прифатат фактите на за прв пат целосно исчистениот кеј на Вардар, новиот стационар за бездомни животни Лајка, развиената мрежа на велосипедски патеки, ослободени јавни површини, рекордите во ново градско зеленило, ВМРО-ДПМНЕ измислува лаги“ велат од градот.

Наведената фирма во денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, како што велат, е специјализирана за набавка на ХТЗ опрема за што потврдуваат и набавките на Град Скопје и пред доаѓањето на оваа администрација.

„ Ги повикуваме ВМРО-ДПМНЕ наместо да измислуваат лаги, конечно да почнат да работат на вистинските интереси на граѓаните на Скопје“, се вели во реакцијата на градот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пратеничка позитивна на Ковид-19 и облечена во скафандер пристигна во Собранието

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна Ковид-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите...

Свет2 часа

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет3 часа

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија4 часа

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет4 часа

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион5 часа

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија5 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет16 часа

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет17 часа

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија20 часа

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет20 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет22 часа

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија1 ден

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија1 ден

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија1 ден

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија1 ден

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион1 ден

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет1 ден

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија1 ден

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион2 дена

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Досие