Контакт

Македонија

Мицевски: Грабежот на народот веднаш да престане, власта да се откаже од акцизите и ДДВ-то на сите производи за исхрана

Објавено пред

Овој народен грабеж треба и мора веднаш да престане. Власта мора да реагира веднаш. Сè што треба власта да направи е да престане безочно да ги лаже граѓаните и да ги прифати предлозите на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за намалување на акцизите на горивата за 50% и намалување на ДДВ-то на сите производи за исхрана од 5% на 0%, изјави координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

dobivaj vesti na viber

„Кога во Република Македонија имаме четири кризни состојби, дополнителна инфлациска криза во најава и зголемување на цените на речиси на сите услуги и производи, одбивањето на нашите предлози претставува класичен грабеж и дрско игнорирање на барањата на граѓаните и стопанството.

Оттука, наместо да слушаме нелогични оправдувања и изговори, бараме овие два предлог-закони коишто се влезени во Собрание, веднаш и уште денес да се стават на нова и итна пленарна седница. Доколку постои искрена желба, технички може да се направи тоа и веднаш да се закаже нова пленарна седница.

Господо од власта, граѓаните немаат повеќе трпение за вашите штетни и погубни економски лекции и мерки. Граѓаните не сакаат повеќе да слушаат приказни како ‘блескаме’, и како ‘се’ е под контрола’. Граѓаните само бараат подобрување на стандардот и крај на овој народен грабеж“, рече Мицевски.

Според него, очајни се изговорите на власта дека за овие ценовни шокови се виновни покачувањата на цената на нафтата на светската берза или, пак, војната во Украина. Напротив, Мицевски вели дека сите знаеме дека не е проблем ниту цената на нафтата на светската берза, не е проблем ниту, пак, војната во Украина. Туку како што додаде, единствениот проблем е неспособноста и ненавременото и задоцнето носење мерки од страна на оваа влада предводена од СДСМ и Ковачевски.

„ Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе извесен период нуди предлог решение за ублажување на овој ценовен шок и покачувања коишто ни станаа секојдневие со оваа неспособна власт. Но СДСМ упорно го одбива и игнорира нашиот предлог. Упорно и свесно одбива да помогне на граѓаните и стопанството. За таа цел, од оваа говорница им порачуваме на СДСМ, престанете веднаш со грабежот на својот народ и уште денес откажете се од акцизите на горивата и ДДВ-то на сите производи за исхрана. Престанете да ги крадете граѓаните преку акцизи и зголемени даноци, престанете со тендерите во четири очи и престанете со личното богатење и луксузирање. Тоа е единственото решение коешто граѓаните го очекуваат и бараат од вас. Ништо помалку, ништо повеќе“, порача Мицевски.

Скопје

Жичарницата денеска ќе има скратено работно време

Објавено пред

Жичарницата денеска ќе работи до 17.30 часот, поради редовни планирани тестирања.

dobivaj vesti na viber

Од утре, објектот ќе продолжи со вообичаеното работно време, односно од 10 до 20 часот, согласно Одлуката за работно време во период мај – септември.

Јавното сообраќајно претпријатие потсети дека во период од 19-19.30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 19.45 часот е последно возење од врвот надолу.

Секој понеделник и секој последен вторник во месецот, Жичарницата не работи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери на седница на Бундестагот

Објавено пред

Денес делегацијата на Собранието присуствуваше на пленарна седница на Бундестагот, каде што претседателката и пратениците на Бундестагот го поздравија претседателот на Собранието, Талат Џафери.

dobivaj vesti na viber

Прва точка на дневниот ред беше изјава на Сојузниот канцелар Олаф Шолц во врска со вонредната седница на Советот на ЕУ на 30 и 31 мај.

Во своето обраќање, Шолц ја нагласи потребата од финансиска помош на Украина, потсетувајќи на изгубените животи, домови и уништената инфраструктура во чие опоравување ќе треба да помогнат сите чинители.

Во говорот, тој се осврна и на Западен Балкан и на заслугите и достигнувањата кои се основа за членство во Унијата за сите аспиранти.

Шолц изјави дека ќе отпатува за Западен Балкан, пред состанокот на Европскиот совет, со цел да му ја пренесе пораката на регионот дека има место во Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Објавено пред

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во своето обраќање на заедничка литургија на поглаварите на МПЦ-ОА и на СПЦ и на владици од двете цркви во храмот „Свети Сава“ во Белград.

dobivaj vesti na viber

Архиерејската литургија е со цел воспоставување  литургиско и канонско општење на двете сетрински цркви, односно литургија на помирувањето, на која присуствуваа српскиот патријарх Порфириј и архиепископот охридски и македонски Стефан.

„Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање и кај Неговата Светост, патријархот г. Порфириј, заедно со членовите на Соборот на Српската православна црква, кои, само по неколку дена од донесениот акт на Синодот на Вселенската патријаршија, донесоа одлука за воспоставување на евхаристиско и канонско единство помеѓу нашите помесни Цркви“, рече архиепископот Стефан.

Г.г. Стефан во обраќањето оцени дека денешниот чин е незаменлив лек, со кој се залечува раната на телото на црквата, зошто „кога страда еден дел страдаат сите делови, а кога се радува еден дел со него се радуваат сите делови“.

Тој истакна дека МПЦ-ОА ќе ги оправда и братољубивите одлуки за единство со сите, вклучително и нашето барање за конечно решавање на автокефалниот статус на нашата Света Црква.

На заедничката литургија пристигнаа илјадници верници. Ова е прва литургија за помирување по повеќе од половина век.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион23 минути

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија2 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија3 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија3 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет4 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет4 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија5 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет15 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион16 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет17 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија18 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија19 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион22 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија23 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...