Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска, Сашо Василевски, Љубен Аранудов, Крсто Мукоски и Зеќир Рамчиловиќ. Ова го објави на вечерашната прес-конференција лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

Тој истакна дека денеска во Република Македонија е тажен ден, црн петок, најцрн ден во независна Македонија.

Сепак, како што додаде тој, останува историска трага со која треба да се гордее, а тоа е дека народот не ја изневерил државата. Според него, тоа го направил Зоран Заев.

„Волјата од референдумот беше погазена од две третини, но и од осуммина пратеници што тргнаа против волјата на граѓаните. На ова претходеа силни притисоци и закани, ветувања за ослободување од обвиненијата кои се политички прогон. Биле понудени и пари, а Собранието беше киднапирано од Зоран Заев и ордите околу него. Не сите издржаа на притисоците. Денот кога требаше да се гласа се претвори во лов на пратеници“, истакна Мицкоски.

Осумтемина пратеници од опозицијата, без оглед што се опфатени со обвиненија, може некој ќе изрази жалење, но јас не, не ја оправдувам оваа постапка, рече лидерот на опозициската партија.

„Сами избираме како ќе живееме, со каквов углед и чест, а угледот кај граѓаните е најважен“, додаде тој.

Мицкоски истакна дека оние што гласале го разочарале, но што е уште поважно, си ја разочарале и татковината, со што, како што нагласи, ќе треба да живеат.

„Извршниот комитет одржа вонредна седница за исклучување на седумтемина пратеници“, посочи Мицкоски по што тој ги прочита и нивните имиња.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека Заев нема мандат од народот ова да го прави и, како што посочи, ова е срамно дело што ќе се памети.

„Македонија е во тешка ситуација токму поради оваа структура на власт, имаме референдум со лажни гласови, имаме сè, освен европски принципи, а ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од ЕУ и НАТО. Најголем противник на овие вредности е Зоран Заев. Договорот е само параван, а во заднина се бизнисите и криминалот што не застанува“, истакна Мицкоски.

Ние заедно ќе победиме и тоа ви го ветувам, затоа избегаа од избори, рече тој и посочи дека одлуката со притисоци да се скрши државата е показател за слабост.

„Заев, ќе дојдеш еден ден на избори, ќе те победам, ќе добиеш жестока казна од народот, било да се изборите сега или кога и да се, најтемно е пред зората“, порача Мицкоски.

Виктор Јованов

Македонија

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Објавено пред

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика, откако доцна синоќа беше постигнат договор за предвремени парламентарни избори на 12 април. Во статистика велат дека се затекнати од решението за избори во април и најавуваат дека новиот датум за попис треба да го одредат Парламентот и Владата, што поскоро.

„Оваа гломазна, тешка операција и организација е невозможно да се спроведе пред изборите. Кога ќе биде новиот термин за пописот, е одлука што не ја носиме ние туку Парламентот, а претходно и Владата со оглед на тоа што предлагач на законот за попис е Министерството за правда“, рече директорот Симовски и нагласи дека тие можат само да посочат дека март или октомври се најповолни за попис оти подвижноста на луѓето е помала.

Тој објасни дека законот за попис сè уште не е донесен па предложениот датум од 1 до 21 април 2021 година не е дефинитивен. Го одбрале овој датум бидејќи бил меѓу два изборни циклуси, а одобрување за датумот добиле и од „Еуростат“.

Усвојувањето на законот за попис Симовски вели дека се развлекува со месеци и покрај тоа што прифатиле голем дел од барањата на опозицијата.

„Опозицијата имаше 23 барања, од кои најголемиот дел не се прифатени, но оние што беа издржани ги прифативме. Не е прифатено барањето државна пописна комисија да го спроведе пописот место Државниот завод за статистика, барањето методологијата да ја носи друг, надвор од Заводот и слични барања кои немаат допирни точки со стандарди“, рече Симовски.

За можно пролонгирање на пописот за 2021 година Симовски рече дека и самите би ја избрале за пописна година 2021, но доколку бил успешен пописот од 2011 година. Бидејќи не успеал тој попис во настојувањата што поскоро да се направи пребројувањето, а да не се поклопи со избори, бил избран април 2020 година, терминот кој сега треба да се пролонгира.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции

Објавено пред

Премиереот Зоран Заев и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во телефонски разговор разменија мислења за одлуката на ЕУ да го одложи стартот за преговори на нашата земја за членство во Унијата, соопшти Владата.

Премиерот Заев му го пренесе на генералниот секретар Столтенберг расположението на граѓаните на земјата од историската грешка на ЕУ да не ги одобри очекуваните преговори за пристапување во полноправно членство како разочарувачко и фрустрирачко, наспроти фактот дека Република Северна Македонија ги исполни сите услови.

„Тоа не треба и нема да влијае и на остварувањето на втората од двете најголеми стратешки цели на државата – членството во ЕУ и од спроведувањето на реформите до крај за да ги имплементираме европските вредности во сите наши институции, во сите пори на нашето живеење“, истакнал во разговорот со Столтенберг претседателот на Владата, Заев.

Во телефонскиот разговор со Столтенберг, Заев се заблагодари за поддршката на НАТО во нашите евро-атлантски интеграции и истакна дека Северна Македонија останува посветена на заокружувањето на процесот за полноправно членство во алијансата, како нејзин стратегиски и суверен избор да биде следната, 30-та земја членка.

Премиерот Заев го информираше генералниот секретар на НАТО за резултатите од лидерската средба кај претседателот Пендаровски и за заеднички договорената согласност за организирање предвремени избори на 12 април идната година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

„Процесот на ратификација е на добар пат и со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата Алијанса“, напиша Столтенберг.

Минатата недела Европскиот совет не успеа да постигне согласност за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и со Албанија, што беше оценето како историска грешка од дел од светските лидери, а комесарот за проширување, Јоханес Хан, предупреди на ризикот од дестабилизација на Западен Балкан.

Претседателот Стево Пендаровски вчера изјави дека најдобро би било изборите да се случат по пристапувањето во НАТО затоа што е потребен функционален парламент кој ќе треба да го ратификува пристапувањето откако тоа ќе го сторат сите 29 земји членки на НАТО. Досега протоколот за пристапувањето со потпишаа 24 земји членки. Остануваат уште пет – Шпанија, Франција, Холандија, Исланд и САД.

На вчерашната лидерска средба беше договорено да се одржат предвремени избори на 12 април, откако земјата не успеа да добие датум за почеток на преговори со ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија3 часа

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Македонија3 часа

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев...

Топ3 часа

Возило удри во две девојки – возачот прво побегнал, па потоа сам се пријавил во полиција

Две девојки се повредени во Скопје, кога возило удрило во нив на булеварот Кочо Рацин во Скопје. Возачот најпрво побегнал,...

Македонија5 часа

(Видео) Татко му на Боки 13: Не сум Сталоне па да тепам луѓе за една минута

Поради отсуство на скопската обвинителка Имран Османи, утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13,...

Свет5 часа

Студенти во Индија носат кутии на главите за време на испит за да нема измами

Индиските студенти носат кутии на главите за време на испитот за да спречат измама. Вакви фотографии се појавија во јавноста...

Европа6 часа

Aко планот на Џонсон не помине, ЕУ ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот...

Македонија6 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во западните делови од нашата земја

Земјотрес со јачина од 3,1 степен синоќа ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван во западните делови на нашата земја,...

Свет7 часа

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1.462 демонстранти

По итен состанок доцна во неделата претседателот на Чиле, Себастијан Пињера, ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и...

Свет7 часа

(Видео) Ескалираше бранот насилство во Чиле, петмина загинаа во запалена фабрика

Пет лица загинаа откако фабрика за облека беше запалена од ограбувачи во близина на главниот град на Чиле, Сантијаго, среде...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: По 3 јануари имаме техничка влада и нова реалност

Имаме нова реалност. На 3 јануари имаме нов технички премиер, а по изборите и нова влада, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран...

Македонија20 часа

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската...

Топ22 часа

Стружанец пијан паднал од балкон и починал

Педесет и осумгодишен стружанец доцна синоќа починал по пад од незаграден балкон во неговиот дом. МВР соопшти дека мажот бил...

Топ23 часа

Мајка и ќерка нападнати од малолетници во автобус

Мајка и нејзината малолетна ќерка вчера биле физички нападнати од група на малолетни лица во автобус со бројот 21, што сообраќајл...

Македонија1 ден

Обвинителството ги демантира пишувањата на весникот „Ла Верита“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денеска во италијанскиот весник „Ла...

Македонија1 ден

Следниот викенд почнува зимското сметање на времето

Ноќта сабота кон недела (26-ти и 27-ми октомври) часовниците треба да се вратат за еден час наназад. Поточно, во 3...

Македонија1 ден

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет1 ден

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет1 ден

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Досие